reklama

Jaké jsou rozdíly mezi diamantovými řeznými kotouči a co byste o nich měli vědět?

Přemýšleli jste někdy o tom, proč některý diamantový řezný kotouč vydrží déle než jiný? Z jakého důvodu přestává kotouč řezat, i když diamantový segment na něm stále je? Co kdyby vám jedna změna dokázala ulehčit práci, čas i peníze? V dnešním článku se vám pokusíme dát pár typů, jak zefektivnit rychlost práce a ušetřit peněženku.

i (Zdroj: OPTIMA Precise)
Jaké jsou rozdíly mezi diamantovými řeznými kotouči a co byste o nich měli vědět? (Zdroj: OPTIMA Precise)

Bez ohledu na vaši profesi není jistě pochyb o tom, že jste již narazili na řezné diamantové kotouče určené pro řezání stavebních materiálů. A není divu, diamantové kotouče jsou pro svoji rychlost řezu a univerzálnost vhodné pro rychlé řezání stavebních materiálů, jako jsou například cihly, tvárnice, dlaždice i beton s armováním. Díky tomu si dnes ve stavebnictví vydobyly své stálé místo téměř u všech stavebních firem či řemeslníků zabývajících se tímto odvětvím. 

Co to jsou diamantové kotouče?

Každý diamantový kotouč je složen z  kovového nosiče (největší viditelná část kotouče) a tzv. segmentů, které jsou na tomto nosiči navařené. Segmenty se k nosiči kotouče nejčastěji přivařují laserem nebo spékají. Méně častou metodou je pak použití klasické stříbrné pájky.

Segment je tvořen pojivem (kterému se říká matrice) a zrníčky syntetického diamantu, jež jsou v tomto pojivu zdánlivě náhodně rozmístěné. A právě četnost, velikost a tvar diamantových zrn v pojivu zásadním způsobem určují životnost a řezné vlastnosti kotouče.

Mezi běžné diamantové řezné nástroje patří diamantové vrtáky, diamantové kotouče, diamantové brusné nástroje a polykrystalický diamant (PCD řezné nástroje).

i (Zdroj: Depositphotos)
Použití diamantových řezných kotoučů nabízí mnoho výhod

Obsahují diamantové kotouče skutečné diamanty?

Přes svoje jméno nejsou kotouče plně vyrobeny z diamantů. Jsou vyrobeny z práškového kovu položeného na jádro z oceli, smíchané s diamantovými krystaly. Nejedná se o typ diamantů, které byste našli v klenotnictví, jedná se o syntetické diamanty vyrobené vysokoteplotní syntézou za vysokého tlaku. Koncentrace a kvalita diamantů v každém segmentu má zásadní roli ve způsobu, jakým nástroj pracuje.

Výhody použití diamantových kotoučů

1. Šetří Vaše peníze

Diamantové kotouče Vás budou stát více peněz než tradiční pilové nebo brusné kotouče. Navzdory vyšším počátečním nákladům Vám diamantové kotouče dlouhodobě ušetří peníze, jelikož vydrží déle než většina ostatních nožů, navíc mohou být použity pro různé účely.

2. Šetří Váš čas

Tyto kotouče obvykle nabízejí vyšší rychlost než tradiční brusné kotouče, protože dokážou lépe zvládat teplo a lépe odstraňovat zbytky. Rychlost řezání se sčítá, když se podíváte na množství času, který strávíte řezáním.

Typy diamantových čepelí (jinými slovy, jedná se o typ ráfku)

Segmentový kotouč

Segmentový kotouč je vynikající pro mokré i suché řezání. Segmenty skutečně ochlazují čepel, vyfukují prach a vytvářejí rychlejší řez. Dosahují vynikajících řezných výkonů zejména při řezání betonu, armovaného betonu, cihel, přírodního i umělého kamene a ostatních stavebních materiálů.

Diamantovy kotouc obrazek c.1
i (Zdroj: OPTIMA Precise)
Segmentový kotouč je vynikající pro mokré i suché řezání

Celoobvodový kotouč

Dále jsou kotouče celoobvodové, které se vyznačují souvislým okrajem bez segmentů či zářezů v kotouči.

Diamantové kotouče s kontinuálním okrajem jsou určeny pro řezání tvrdých a abrazivních materiálů. Je to nejpomalejší řezný kotouč, ale dosáhnete nejhladšího řezu (méně štípání). Tento typ čepele se nejčastěji používá pro obklady, sklo a kamenné desky. Kovová vazba kontinuální ráfkové čepele má měkkou matrici, takže diamanty jsou snadněji exponovány řezem čepelí. Pokud je řez suchý, tyto čepele se velmi snadno přehřejí. Celoobvodové kotouče by měly být při řezání chlazeny vodou.

Diamantovy kotouc obrazek c.2
i (Zdroj: OPTIMA Precise)
Celoobvodový kotouč je vhodný pro řezání tvrdých a abrazivních materiálů

Turbo

Turbo ráfky, jsou kotouče, které mají spoustu malých zářezů na okraji čepele navržených tak, aby poskytly velmi rychlý řez. Jsou vhodné pro řezání jak za sucha, tak za mokra.

Diamantové čepele Turbo jsou určeny pro širokou škálu běžných stavebních materiálů včetně dlaždic, kamene, mramoru, žuly a pálených tašek. Mají měkkou až středně kovovou vazbu a zoubkovanou hranu. Zoubkované hrany jsou na jediném spojeném segmentu čepele, čímž lépe odvádějí teplo vznikající při řezu.

Diamantovy kotouc obrazek c.3
i (Zdroj: OPTIMA Precise)
Turbo kotouče zajistí velmi rychlý řez

Jak se správně starat o svůj diamantový kotouč?

Chcete-li získat maximum ze svých diamantových řezných nástrojů, postupujte podle pokynů pro instalaci. Pokud není čepel správně nainstalována, rychleji se opotřebuje a řezy nebudou stejně přesné.

Velmi důležitou roli hraje také chlazení. Většinu kotoučů byste měli neustále chladit vodou. Některé modely sice umožňují řezání za sucha, přesto i tyto kotouče raději skrápějte – jejich životnost se výrazně prodlouží. Při řezání za sucha teplota v místě řezu prudce roste, často lze vidět, že segment je po obvodu rozžhaven, čímž matrice, která ukotvuje zrnka diamantu, rychleji ubývá.

Pokud nemáte přístup k vodě, dělejte při suchém řezání pravidelné přestávky a každých 30-60 sekund kotouč na 15 sekund vytáhněte z řezu a protáčejte ho ve vzduchu, aby se co nejrychleji ochladil. 

Nepodceňte ani skladování kotouče v období mimo sezónu, skladujte ho na suchém místě, aby nedošlo ke korozi. Na kotouči navíc nesmí nic ležet, jinak by se mohl prohnout a následně během řezání „házet“. Takovým kotoučem pak stěží provedete rovný řez a dost možná přivodíte i poškození hřídele nebo celého stroje.

Bezpečnostní rizika při práci s diamantovými kotouči

Odletující kusy

Než začnete řezat, měli byste zkontrolovat, zda čepel není poškozena, např. praskání, oddělení segmentů, podříznutí ocelového středu těsně pod segmentem, nerovnoměrné opotřebení nebo opotřebení segmentů. Levnější diamantové kotouče jako velmi běžné pájené diamantové kotouče nemusí být schopny zvládnout teplo suchého řezu. Pokud se čepel přehřeje, mohly by segmenty během řezu dokonce odletět. Při řezání, zejména při řezání za sucha, by se měl kotouč nechat pravidelně vychladnout. Můžete rychle ochladit čepel tím, že necháte čepel volně rotovat mimo řez.

Betonový prach

Při suchém řezání byste měli nosit masku, abyste nevdechovali prach. Dlouhodobé vdechování oxidu křemičitého může způsobit i závažné onemocnění plic, které může být fatální.

Zpětný ráz

Zpětný ráz nastává, když je pila najednou hozena nahoru a zpět v nekontrolovaném oblouku směrem k obsluze. Příklady důvodů, které jsou příčinou zpětného rázu:

  1. Když je na jeden průřez řezáno příliš mnoho materiálu,
  2. čepel se neočekávaně zasekne,
  3. řezání horní polovinou listu (namísto spodní poloviny) tlačí pilu nahoru a zpět směrem k obsluze.

Závěrem

Ať už jste profesionál nebo domácí kutil, nejste na to sám. A pokud chcete jen poradit při výběru správného diamantového kotouče pro svou práci nebo si rovnou vybrat z našeho portfolia, neváhejte nás kontaktovat. Tyto produkty (pomocníky) známe dokonale a můžete si být jisti, že jakýkoliv diamantový kotouč, který od nás dostanete, bude vysoce kvalitní a vyhoví vašim náročným potřebám a pracovním požadavkům.

Na našich stránkách je k nahlédnutí a ke stažení náš aktuální katalog pro rok 2020 s detailními popisy produktů a jejich správným užitím.

Neváhejte kontaktovat naše obchodníky, kteří vám ochotně poradí a vyřídí jakoukoliv vaši poptávku.

www.optimaprecise.cz

Publikováno: 22. 7. 2020, Autor: OPTIMA Precise (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce