reklama

Jak vyrobit jednoduché přenosné pařeniště

Malé pařeniště využijeme na zahrádce nebo na balkoně pro předpěstování a urychlení zeleniny i okrasných květin. Přenosné pařeniště se bude hodit takovým pěstitelům, kteří každou sezonu zkusí něco jiného a potřebují pařeniště přemisťovat. Dnes si ukážeme, jak vyrobit jednoduché přenosné pařeniště, které využijeme na předpěstování a rychlení zeleniny i okrasných květin. Přenosné bude proto, že si ho dáme pokaždé tam, kde jej využijeme a výšku si nastavíme například podle toho, jestli předpěstováváme nízké okrasné letničky nebo rajčata, nebo urychlujeme první sklizeň salátu.

Jak vyrobit jednoduché přenosné pařeniště (Zdroj: HobbyPRstudio)

Postup výroby přenosného pařeniště

Na výrobu pařeniště použijeme prkna, mohou být i neohoblovaná, a starý ale zachovalý rám od zrcadla, který nám velikostně vyhovuje. Z rámu bude víko pařeniště. Jako výplň víka použijeme buď silný igelit nebo polykarbonát. Sklo je méně vhodné, protože je těžké a křehké.

0
Materiál a nářadí pro výrobu pařeniště (Zdroj: HobbyPRstudio)

Při práci využijeme akumulátorové nářadí, nebudeme závislí na přívodu el.energie, takže můžeme vyrábět klidně i venku. Použijeme okružní pilu, přímočarou pilku, akuvrtačku a šroubovák, případně brusku. Díly spojujeme vruty do dřeva se zápustnou hlavou, nebude hrozit nebezpečí, že se o vyčnívající hlavičky vrutů poraníme.

Základem pařníku bude velikost našeho zrcadlového rámu, který využijeme jako rám víka. Podle něj si vyrobíme boky pařníku. Víko z rámu by mělo kvůli dešti o pár centimetrů přesahovat ze všech stran korpus pařeniště.

1
Pro výrobu lze použít akumulátorové nářadí (Zdroj: HobbyPRstudio)

Na výrobu použijeme nehoblovaná prkna, která napřesno zakrátíme pomocí akumulátorové okružní pily. Na korpus budeme potřebovat 4 dlouhé a 4 krátké díly na stěny, v našem případě cca 180 cm a  60 cm x 20 cm šířka. U jednoho rámu bude přední stěna nižší, jedno dlouhé prkno bude mít méně než 20 cm, boční prkna pak zešikmíne.

2
Nehoblovaná prkna zkrátíme na potřebnou délku (Zdroj: HobbyPRstudio)

Z prken si přes hranolky vložené do rohů sešroubujeme 2 rámy pomocí akumulátorového šroubováku.

3
Připravený spodní rám v rozích sešroubujeme (Zdroj: HobbyPRstudio)

Další rámy nejsou spojené, budou se skládat na sebe dle potřeby a výšky pěstovaných rostlin. Rohový hranolek u spodního rámu je mírně vyšší než rám, rohové hranoky u vrchního rámu jsou zase o něco kratší odspodu, aby se rámy mohly nasadit dle potřeby na sebe.

Rámy nejsou napevno spojené, aby se dala výška pařeniště upravovat dle potřeby (Zdroj: HobbyPRstudio)

Horní rám má mírně zkosené boky, je to proto, aby déšť mohl stékat po střeše - víku pařeniště. Jedno z delších prken bude tedy nižší než druhé a podle výšky se zkosí i boční kratší prkna.

5
Horní rám seřízneme, aby měl mírně zkosené boky (Zdroj: HobbyPRstudio)

Rám, tvořící víko, můžeme opatřit polykarbonátem nebo silnějším igelitem, podle toho, jaký materiál máme k dispozici. My jsme na rám přišroubovali polykarbonát, který má o něco větší rozměr, než rám – vytvoříme si tak přesah, aby při velkém dešti nestékala voda do pařeniště a na jeho stěny. 

6
Na horní rám připevníme polykarbonát (Zdroj: HobbyPRstudio)

Rám připevníme z delší a vyšší strany k rámu pařeniště pomocí pantů a vrutů do dřeva.

Aby se víko nepřeklopilo třeba při zalévání úplně a nepoškodily se panty, spojíme jej ze stran s rámem pomocí odolného provázku nebo řetízku.

7
Horní rám - víko připevníme pomocí pantů (Zdroj: HobbyPRstudio)

V horkých dnech je také potřeba pařeniště provětrat, vyrobíme si proto podpěru, která bude víko držet pootevřené.

8
Na víko přišroubujeme podpěru (Zdroj: HobbyPRstudio)

Podpěru vyrobíme jednoduše - poslouží nám delší petlicový uzávěr s několika oky přišroubovaný na víku a kolíček ve stěně pařeniště, na který se dle potřeby petlice navlékne.

9
Podpěru vyrobíme z delšího petlicového uzávěru (Zdroj: HobbyPRstudio)

Na spodní stranu rámu umístíme jednoduché držáky – úchyty pro snadné přemisťování. Pařník stojí volně na zemi, spodní rohové hranolky mají přesah a špičku s přesahem cca 8 – 10 cm pro fixování pařníku. v zemi.

Tip:

V případě, že bychom na víko použili silnější igelit, je vhodné jej připevnit pomocí lišt, které jsou položené po celé délce rámu, předejdeme tak natržení v místě přichycení k rámu

Na vysoké sazeničky rajčat nebo rychlení paprik můžeme udělat korpus pařeniště i vícestupňový, horní díl bude vždy zkosený. Takovéto pařeniště se dá využít právě i na balkonu, kdy do něj můžeme postavit květináče nebo truhlíky právě s rajčaty a paprikou. V létě pařeniště odstavíme a zeleninu ponecháme jen v květináčích a truhlících, aby se pod víkem pařeniště nepřehřívala.

10
Na rám připevníme úchyty pro usnadnění přenášení pařeniště (Zdroj: HobbyPRstudio)

Publikováno: 19. 7. 2020, Autor: HobbyPRstudio (text a foto) , Profil autora: Redakce