reklama

Nepodceňujte používání ochranných brýlí a rukavic

Ať už pracujete doma, v dílně nebo na zahradě, je u nás všeobecně zvykem podceňovat rizika. Je to paradox, zatímco v zaměstnání ochranné pomůcky používáme zcela automaticky, doma je tomu zcela naopak. Zde obvykle pracujeme v ošuntělých teplácích a vytahaném tričku, bez ochranných brýlí a rukavic. To je ale chyba, protože jsou to právě domovy, kde pak díky tomu vzniká nejvíce úrazů.

Nepodceňujte používání ochranných brýlí a rukavic (Zdroj: Depositphotos)

Bez ochranných brýlí a rukavic snadno přijdete k úrazu

Nevěříte? Lékaři by vám mohli vyprávět, kolik takto zbytečně vzniklých zranění každý den ošetřují. Bohužel podceňována není pouze ochrana, ale i to, kdy dotyčný se zraněním dorazí k lékaři. Často to bývá příliš pozdě. Nepodceňujte proto důležitost ochrany. Léčba následného zranění navíc není příjemná a může být dlouhodobá, ba dokonce i s trvalými následky.

Proč je dobré si chránit zrak

Oko si přitom můžete zranit natotata, stačí, když při sekání trávy od sekačky odletí kamínek špatným směrem, či se při řezání dřeva odštípne kousek dřeva, případně při broušení vám do oka vlítne tříska a neštěstí je na světě. Nutné je také říct, že zranění očí je velmi bolestivé a léčba takto zraněného oka nepatří zrovna k těm nejkratším. Poškození oka navíc může být trvalé.

Depositphotos_321066178_l-2015
Ke zranění oka dochází často při práci v dílně (Zdroj: Depositphotos)

Kdy nejčastěji dochází ke zranění oka?

Oko je ponejvíce zraněno při běžné práci okolo domu. Často jde o kamínek, třísku nebo železnou šponu. Dále pak se oči zraňují na stavbě nebo u rekonstrukce domu. Tehdy se může do nechráněného oka dostat i prach při míchání betonu, písek nebo třeba prach ze zdiva. Kromě toho oko mohou také poškodit i lepidla, různé páry, kouř, plyny ze svařování, vysoký tlak vody nebo také infračervené, ultrafialové nebo laserové záření. Víte, že přitom až v 90% případů je možné takovému zranění předejít? Stačí jen, když budete při práci nosit ochranné brýle.

Nejsou brýle, jako brýle

Aby však ochrana očí byla skutečně efektivní, nestačí si na nos nasadit první brýle, které vám přijdou pod ruku. Ono totiž nejsou brýle, jako brýle. Své oči při práci okolo domu je vhodné chránit certifikovanými bezpečnostními ochrannými brýlemi. Měly by splňovat normu ČSN EN 166, což je evropskou verzí normy EN 166:2001.

Depositphotos_5023432_l-2015
Pracovní brýle vybírejte pečlivě (Zdroj: Depositphotos)

Jak vybírat ochranné brýle?

Důležité je, abyste si vybrali adekvátní brýle pro danou činnost. Jiné brýle jsou vhodné pro řezání dřeva a jiné pro pájení. Typické pro ochranné brýle je, že se skládají ze zorníku a brýlové obruby se stranicemi. Ochranné brýle musí dobře sedět na obličeji. Mimo to musí mít pevný tvar i konstrukci. Zorníky přitom mohou být čiré, žluté, ztmavené i s UV filtry. Zorníky mohou být dokonce vyměnitelné, a pokud to potřebujete, můžete si pořídit ochranné brýle dioptrické nebo takové, pod níž se dioptrické brýle vejdou. Ochranné brýle mohou mít různou podobu, kdy mohou mít i postranní kryty, mohou být uzavřené a skrývat celou oblast očí a dokonce mohou být opatřeny i ventilačním systémem. Do této kategorie patří dokonce i ochranné štíty nebo svářečské kukly.

Ochranné brýle mohou mít různé zbarvení zorníků (Zdroj: Brudra)
750101-KO-YY
Měly by být odolné nárazu (Zdroj: Brudra)

Při výběru vždy dbejte rovněž i na to, aby byly vyrobeny z kvalitních materiálů. I zde máte na výběr. Kvalitní brýle by však měly být odolné vůči nárazu. Všímejte si také toho, zda jsou skla odolné proti poškrábání. Výborné je, když jsou skla odolná proti zamlžování a skýtají možnost vlastní úpravy.

7643-YY
Při sváření je svářečská kukla nezbytná (Zdroj: Brudra)

Nezapomeňte o ochranné brýle správně pečovat!

Aby vám ochranné brýle dlouho sloužily, je nutné se o ně řádně starat. Nemusíte se bát, nejde o nic složitého. Ochranné brýle pravidelně čistěte pod tekoucí vodou. Nečistoty umývejte s pomocí saponátu. Leštěte je speciální utěrkou na brýle z mikrovlákna. V případě větších nečistot brýle dejte odmočit do čisté vody. V případě potřísnění nátěrových hmot brýle očistěte, co nejdříve, aby hmota na brýlích nezaschla.

Vedle ochranných brýlí při práci u domu oceníte i rukavice

A to ať už při sázení nebo řezání křovinořezem nebo motorovou pilou, malování nebo třeba při kopání, zdění i grilování. Ani ochranu rukou není radno podceňovat, a to i přesto, že by mělo jít o běžné sázení. Rukavice chrání ruce před znečištěním, mozoly i zraněním. Víte, kolik mikroorganismů žije zcela běžně v půdě? Řada z nich je sice velmi užitečná, protože pomáhají s rozkladem organické hmoty, s provzdušňováním a transferem živin, ale jsou v ní i bakterie způsobující tetanus, salmonella, escherichia coli, campylobacter jejuni, listeria monocytogenes nebo třeba legionella pneumophila, které mohou způsobit prozměnu velké zdravotní problémy. Stačí, když se dostanou do rány. A nutno říct, že ranku nemusíte ani vidět. Pro to, aby problém vznikl, nemusí to dokonce být ani čerstvá rána, ale klidně i záděra nebo štípanec. Rukavice však oceníte nejen při sázení, ale také při hrabání, prořezávání větví, zametání, zdění, či při práci se dřevem.

Depositphotos_142453399_l-2015
Při nákupu pracovních rukavic není radno šetřit (Zdroj: Depositphotos)

Jak vybírat pracovní rukavice

Při nákupu pracovních rukavic si vyberte vždy takové, které jsou vhodné pro danou práci. Neexistují jedny univerzální pracovní rukavice. A je tomu tak dobře, protože máte možnost použít k dané práci ty správné rukavice. Tak třeba moderní zahrádkářské rukavice vás jsou ohromně pohodlně, protože jsou textilní, ale zároveň jsou rovněž i velmi pohodlné. Při péči o keře a růže pro změnu oceníte rukavice opatřené dlouhými návleky, protože chrání zápěstí a paži před poškrábáním. Pro malování zdí se hodí pro změnu gumové rukavice s textilní výstelkou. Pro práci s nářadím jsou nejlepší zase rukavice s pogumovanými dlaněmi, jež zabrání vyklouznutí nástroje. A na stavbu jsou ideální klasické hovězí štípenky. 

5043-YY
Při práci na zahradě se bez rukavic neobejdete (Zdroj: Brudra)
5000-YY
Pracovní rukavice by měly být z kvalitních materiálů (Zdroj: Brudra)

Na co si při nákupu rukavic dát pozor

Na nákupu rukavic se nesnažte ušetřit. Preferujte vždy kvalitní pracovní rukavice. Nevhodný výběr by vám mohl práci pěkně znepříjemnit. Špatně vyrobené rukavice jsou nepohodlné, Mohou být i neprodyšné, což způsobuje rychlé zvlhnutí rukou, zvýšenou tvorbou mozolů, plísní, ekzémů, vyrážek, infekcí, škrábanců a zranění. Při výběru rukavic si proto dejte pozor, Nekvalitní pracovní rukavice poznáte podle špatného střihu, chybějícího polstrování v místech, kde by mělo být a také podle levného materiálu.

I při úklidu bychom rukavice měli používat (Zdroj: Brudra)
7408-YY
7408-YY (Zdroj: Brudra)

Publikováno: 16. 7. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Brudra (foto) , Profil autora: Redakce