reklama

Nyní je vhodná doba vymalovat si byt, na co nesmíme zapomenout?

Léto je vhodná doba k vymalování bytu. Pokud jste ještě nikdy stěny nemalovali, určitě se vám hodí pár rad, jak začít a na co nesmíte zapomenout. Protože pokud byste nanesli novou barvu na neošetřený podklad, výsledek bude určitě velice špatný.

Nyní je vhodná doba pustit se do vymalování bytu (Zdroj: Depositphotos)

Kdy oškrábat původní nátěr?

Je-li na stěnách tři a více předešlých nátěrů, odlupuje se původní barva či jsou zdi obzvlášť špinavé, před malováním je potřeba stěny oškrábat. Namočíme si vždy jen takovou plochu, kterou jsme schopni oškrábat, aniž by stačila zaschnout. Malbu odstraňujeme vždy od shora dolů. Používáme malířskou štětku a širokou špachtli. Příliš netlačíme, abychom nepoškodili podklad. Nejsnáze odstraníme staré vrstvy vodových klihových barev. Zjistíme to tak, že mokrým štětcem přetřeme malou plochu stěny. Pokud malba ztmavne a po přetření dlaní ulpívá na ruce, jde o vodovou klihovou barvu, kterou nebude problém odstranit.

Škrábání staré malby
Velkou vrstvu staré malby raději seškrábejte (Zdroj: Depositphotos)

Disperzní barvy se vlhčit příliš nedají, nezbývá, než je oškrábat kousek po kousku. Plastické nátěry (linkrusty) se odstraňují velmi obtížně. Odlupujeme je ze stěny s použitím horké vody a škrabky opatrně tak, abychom nevytrhávali omítku. Korkové obložení a obkladové desky z expandovaného polystyrénu odloupáváme od stěny pružnou škrabkou, pak zbylé pojivo navlhčíme nebo napaříme a škrabkou odstraníme.

Po oškrábání je dobré stěny ještě rozmýt. Namícháme si vlažnou vodu s trochou saponátu nebo mazlavého mýdla a oškrábané stěny a strop rozmydlíme štětkou namáčenou do tohoto roztoku. Případné nerovnosti srovnáme brusnou mřížkou. Samozřejmě také opravíme všechny díry, trhliny a uražené rohy, je-li to nutné, stěny vystěrkujeme.

Oprava prasklin a vyplnění otvorů po skobičkách

Z materiálu si pořídíme akrylový tmel, modelářskou sádru nebo nějaký rychletvrdnoucí stěrkový tmel na opravy stěn. Z nářadí se nám hodí zednická lžíce, nerezové hladítko, filcové hladítko nebo houbu, štětec, kbelík, láhev na vodu s rozprašovačem. V případě malých trhlin oškrábeme nerovné kraje špachtlí, štěrbinu navlhčíme vodou a trhlinu vyplníme sádrou nebo tmelem. Otvory po skobičkách, hmoždinkách apod. vyplníme tmelem, který se prodává již hotový. Vtlačíme jej do otvoru a uhladíme stěrkou. Nakonec přetřeme mokrým štětcem a vyhladíme nerovnosti.

Vyspravení zdí
Praskliny ve stěně je potřeba vyspravit (Zdroj: Depositphotos)

Štukování vyrovná stěny dohladka

Štuk je jemná omítka ze sádry, vápna, jemného písku a pojiva, která se používá především vyrovnání stropů a stěn. Výrobci nabízejí polotekuté i suché štukové směsi, které se po smíchání s daným množstvím vody nanášejí klasickým způsobem. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory ve stěně. Nový povrch stěny se pak snadno maluje, a to již 24 hodin po úpravě.

Štukování stropu
Štukování chce trochu zručnosti (Zdroj: Depositphotos)

Nanášení štukové malty vyžaduje zručnost a zkušenost. Začneme tím, že si připravíme (podle návodu) směs štukové malty. Stěnu navlhčíme vodou. Na hladítko naneseme zednickou lžící po celé jeho délce štukovou maltu. Přidržíme  oběma rukama a silou táhneme šikmo na hraně zdola nahoru ze strany na stranu, aby vznikla asi 3 milimetry silná vrstva omítky. Poté krouživými pohyby mokrého hladítka plochu přehladíme, tzv. stáčíme. Suchý štuk ještě přebrousíme dohladka.

Proč stěny penetrovat?

Penetrační nátěr se používá před malováním bytu. Proniká asi milimetr do hloubky, zpevňuje podklad, zvyšuje přilnavost povrchu, sjednocuje jeho savost a omezuje tvorbu vlasových trhlinek. Univerzální penetrace jsou určené pro nové omítky a povrchy v dobrém stavu, kdežto pro starší a zvětralé omítky je vhodnější penetrace hloubková. Penetrační nátěr nanášíme malířskou štětkou. Budeme-li penetrovat kromě omítek i další savé podklady, jako jsou beton, vláknocementové a třískocementové desky, dřevo, pórobeton, sádrokarton či neglazovanou keramiku, ušetříme za nátěrové hmoty.

Malování válečkem
Podklad stěn sjednotí penetrace (Zdroj: Depositphotos)

Penetračním roztokem natíráme i nové štukové, sádrové, vápenné i vápenocementové omítky, bez něj by nátěr časem popraskal a zpuchýřovatěl. Chceme-li na stěnách některou z dekoračních technik, použijeme před ní odpovídající hloubkovou penetraci – budeme-li pracovat s akrylovými barvami, použijeme akrylátovou penetraci, v případě silikonové, použijeme silikonovou atd.

Jak malovat stěny?

Malování pokoje
Malovat můžeme štětkou nebo válečkem (Zdroj: Depositphotos)

Když máme stěny vyspravené, připravené k malování a barvy namíchané, přistoupíme k vlastnímu malování. Nejprve plochým štětcem natřeme místa v rozích a kolem oken, dveří, radiátorů a všude tam, kam se nedostaneme velkým válečkem. Poté je ještě přejedeme malým válečkem. V zásadě platí, že vždycky natíráme nejdřív strop a teprve pak stěny. Na plochu nanášíme disperzní nátěr malířským válečkem v lehce šikmých pruzích, které křížíme a poté natíráme ještě jednou svisle v přesahujících pásech. Dbáme na to, abychom na velké plochy nanášeli válečkem jen vlhký pás do vlhkého, aby nevznikla viditelná nasazení. Barva prosychá rychle a rovnoměrně. Větráme nejlépe každé dvě hodiny asi na dvě minuty nárazovým větráním.

Publikováno: 10. 7. 2020, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce