reklama

Co udělat s ucpaným odpadem a jak vyčistit sifon?

Čas od času se stane, že nám přestane odtékat výlevka u umyvadla, vany či dřezu. Ze začátku asi použijeme zvon, který vytváří podtlak a tím dojde k uvolnění odpadu. Jakmile však tato mechanická práce přestane účinkovat, je potřeba odpad vyčistit jinou cestu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Když přestane odtékat dřez či umyvadlo, musíme vyčistit odpad (Zdroj: Depositphotos)

Jestliže voda z umyvadla, dřezu nebo vany odtéká velmi pomalu, případně neodtéká vůbec, je jisté, že je ucpaný odtok. Náprava je většinou poměrně snadná - stačí ho důkladně pročistit. Alespoň na nějaký čas většinou pomůže. Nejdříve odpad prošťouchneme klasickým zvonem, případně použijeme některý z chemických přípravků. Pomůže i obyčejný hydroxid sodný, který přidáme do horké vody a nalijeme do odpadu, kde ho necháme působit nejlépe přes noc. Jakmile to v odpadní rouře zažbluňká a voda začne odtékat, napustíme do dřezu či umyvadla horkou vodu a odpad ještě jednou prošťouchneme zvonem.

Čištění odtoku zvonem
i (Zdroj: Depositphotos)
Odtok zkusíme nejdřív uvolnit zvonem

Mechanické čištění odpadů

K čištění odpadního potrubí si můžeme koupit celou řadu chemických prostředků, ale řada lidí dnes nechce zatěžovat čističky odpadních vod a raději řeší tento problém ekologicky. Stačí jen odšroubovat sifon, ručně ho vyčistit a namontovat zpět. Pod umyvadlo postavíme kbelík, aby se zadržovaná voda nevylila na podlahu. Je-li sifon pevně utažený, uvolníme jej hasákem omotaným hadrem. Usazeniny z vnitřku oblouku vyčistíme nejlépe štětkou na lahve. Hlouběji uložené usazeniny beze zbytku odstraníme spirálou na čištění potrubí. Po vyčištění odpadu sifon opět sešroubujeme.

Čištění sifonu
Pod sifon umístíme kbelík (Zdroj: Depositphotos)
Odšroubování sifonu
Sifon odšroubujeme a vyčistíme (Zdroj: Depositphotos)

Místo chemie sáhněte po přírodních přípravcích

Zkuste použít ocet. Nalijte ocet do výlevky, nechte půl hodiny působit a pak propláchněte. Pokud je odpad zanesený víc, smíchejte sodu se solí, zalijte octem, nejlépe horkým, jakmile přestane odpad bublat, nalijte do výlevky ještě vařící vodu. Odpad odmastíte dokonale. Můžete použít i zbytek nedopité coca-coly.

Čištění odpadu sodou
i (Zdroj: Depositphotos)
Na vyčištění odpadu můžeme použít i domácí přípravky

V každém případě můžete částečně ucpání předejít tím, že například budete mít na výlevce sítko, ve kterém ulpí zbytky jídla či vlasy z vany. A také nebudete do odpadu vylévat mastnotu.

Nečistoty ve dřezu
i (Zdroj: Depositphotos)
Používáním sítka zabráníte usazování zbytků jídla v sifonu

Publikováno: 9. 7. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce