reklama

Postarejte se o radiátory včas, než začne topná sezóna

Než začne další topná sezóna, je léto vhodným časem pro renovaci radiátorů. V létě se nám o teplo postará počasí, v zimě se staráme my. A aby radiátory dávaly co nejvíc tepla, potřebují trochu péče. Základem je očista, poté přichází na řadu renovace nátěru. A na závěr vám dáme tip na odvzdušnění radiátorů.

i (Zdroj: Depositphotos)
Aby radiátory v zimě dobře hřály, musíme jim mimo sezónu věnovat trochu péče (Zdroj: Depositphotos)

Očista dočista

Pokud je na radiátoru nános prachu a další špíny, určitě bude jeho výhřevnost snížena. Je vhodné radiátory před začátkem topné sezóny očistit. Žebrované radiátory se čistí o to obtížněji, že se rukou nedostaneme mezi jednotlivá žebra. Můžete si poradit. Prach vysajeme vysavačem, použijeme k tomu štěrbinovou trubici. Pro mokrou očistu můžeme improvizovat. Na staré dřevěné ramínko či dlouhou vařečku namotejte vlhký hadr, tím se dostanete snáz mezi žebra. Použít můžete i štětku na nádobí, ovšem pokud ji budete máčet ve vodě se saponátem, dejte si raději pod těleso velký tác nebo plech na pečení, aby stékající voda neponičila podlahu. Také je lepší vsunout za radiátor například hliníkovou desku, kterou běžně používáte pro odražení tepla zpět do místnosti, abychom nepostříkali zeď za topením.

Žebrovaný panel
i (Zdroj: Depositphotos)
Žebrovaný panel se čistí trochu obtížněji

Na mastnotu můžete použít ocet a vodu. Vyzkoušet můžete i přípravky pro čištění trouby. Nastříkáte, necháte chvíli působit, poté otřete. Tmavá místa zkuste vyčistit chlebovou kůrkou.
Náš tip: Pokud na radiátor zavěsíte sáček s bylinkami, například levandulí, budete mít krásně provoněný byt.

Čištění otopného žebříku
i (Zdroj: Depositphotos)
Při mytí topení nezapomeneme ani na žebřík v koupelně

Chce to nový nátěr

Radiátory po nějaké době začnou nést známky poničení. Ať už se jedná o popraskanou či dokonce oprýskanou barvu, stopy koroze či jen nejednotnou barvu, je na čase přistoupit k renovaci nátěru. Aby barva dobře přilnula, musíme povrch očistit. Základem je důkladné odmaštění. K tomu použijeme prostředek na nádobí nebo jiný odstraňovač mastnoty. Původní barvu je také dobré zdrsnit, okraje odloupané barvy vybrousit, rez odstranit, vhodný je brusný papír č. 220. Radiátory opět otřeme a necháme uschnout. Suchý radiátor nejprve natřeme některým antikorozním nátěrem (např. Colorlak Synorex, Eternal antikor či Antikorozní barva Hostagrund) a po něm některým z nátěrů na radiátory (Balakryl Radet, Eternal na radiátory či Colorlak PROFI RADIATOR).
Náš tip: Použijte antikorozní zinkový nátěr ZINGA. Po aplikaci je po deseti minutách suchý na dotyk. Druhý nátěr nanášíme za dvě hodiny. Mechanická odolnost nátěru nastane asi po dvou dnech. Oxidací této nátěrové hmoty vzniká vrstva zinkových solí, která vytváří na povrchu nátěru bariéru odolnou vůči působení vnějších vlivů. Jedná se o finální systém antikorozní ochrany s ochranným efektem srovnatelným se žárovým zinkováním.

Nátěr radiátoru
i (Zdroj: Depositphotos)
Oprýskaný nátěr můžeme přes léto zrenovovat

Postup výměny radiátoru

Pokud však starý radiátor již dosloužil, je čas těleso vyměnit. Léto je opět nejvhodnější dobou na výměnu. Z topení nejprve vypustíme vodu. Ventil je na vratném potrubí topného tělesa, nebo použijeme odvzdušňovač. Hasákem uvolníme horní a poté dolní spoj přívodního potrubí. Stěnu za radiátorem očistíme a pro zavěšení nového vyznačíme montážní body. Úchyty připevníme hmoždinkami a šrouby. Horní úchyty tělesa upravíme seřizovacími šrouby, radiátor vyrovnáme podle vodováhy a upevníme. Poté spojíme nový ventil s topením a přívodem vody. Nakonec pomalu napustíme do tělesa vodu a vyzkoušíme těsnost spojů.

Výměna radiátoru
i (Zdroj: Depositphotos)
Při výměně radiátoru si nejprve vypustíme z topení vodu

Na začátku topné sezóny nezapomeňte radiátory odvzdušnit

Zjistit, zda máte nebo nemáte zavzdušněné radiátory, lze naprosto jednoduše. Než se rozjede topná sezóna, vyzkoušejte jejich sálavost. Zatopte a pusťte radiátory na nejvyšší výkon. Chvíli počkejte, až se panely nahřejí a přejeďte rukou po celé jejich ploše. Máte pocit, že jsou dole méně horké či jen vlažné? Pak musíte topení odvzdušnit. Při odvzdušnění panelákových bytů se musí většinou zapojit všechny byty najednou. A jak postupovat?

Odvzdušnění radiátoru
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro odzvdušnění si připravte misku a šroubovák

Připravte si kbelík či jinou nádobu, hadr a šroubovák nebo kleště sikovky. Začněte u nejspodněji položeného radiátoru. Odvzdušňovací ventil naleznete na boku radiátoru. Otočte jím proti směru hodinových ručiček, až uslyšíte unikat vzduch. Jakmile začne téct prskat voda, zachyťte ji do nádoby. Teče-li voda nepřerušovaným pramínkem, ventil uzavřete a pokračujte k dalšímu panelu. Nakonec nezapomeňte dopustit vodu do kotle na tlak předepsaný výrobcem. U běžného domovního kotle je to cca 1,5 atmosféry. Odborníci se rozcházejí v názoru, zda odvzdušňovat se zavřeným či otevřeným termo ventilem. Pro jistotu vyzkoušejte v odstupu několika dní oba postupy.
Náš tip: Nezapomeňte na revizi kotle. Na seřízení, které je vhodné provádět 2x do roka, si zavolejte odborníka.

Publikováno: 8. 7. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková