reklama

Jak snadno vyřešit kvalitu vody na chalupě

Původně jsme se chystali trávit dovolenou u moře, avšak současný stav nás vede k tomu, že volné dny strávíme spíše na chatě s rodinou. Zcela běžně s sebou vezeme i několik balení pitné vody. Je to z toho důvodu, že chceme mít jistotu v pití zdraví nezávadné vody. Avšak i vodu ve studni jde vcelku jednoduše případných zdraví škodlivých látek zbavit. Pak budeme mít na chatě čistou a nezávadnou vodu přímo z kohoutku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak snadno vyřešit kvalitu vody na chalupě (Zdroj: Depositphotos)

Kvalita vody na chatě a chalupě

Vodu můžeme odebírat z vodovodní sítě, avšak zde často narazíme na chlór, na který mohou být některé osoby citlivé. Tento chemický prvek se běžně využívá k dezinfekci vody. Specifický zápach chloru je možné odstranit odstátím vody, ale ne vždy si na to vzpomeneme. Snadno dostupnou vodu máme také ve studni na zahradě, a ta může být výborná nejen na vaření. Jenže voda ze studny často obsahuje stopová množství pesticidů, herbicidů a jiných látek, které škodí lidskému organismu.

Studna
i (Zdroj: Depositphotos)
Studna na chalupě by se měla pravidelně kontrolovat a voda testovat

Očištění vody od nežádoucích látek

Voda ze studně může kromě herbicidů obsahovat také malé množství mikroplastů. Není problém zde nalézt i bakterie. Proto by měl každý chalupář minimálně jednou ročně nechat otestovat vodu ze své studny kvůli zjištění, zda-li není tato životodárná tekutina závadná. Abychom kvalitu vodu ze studně zlepšili, řešení je vcelku jednoduché - filtrace.

kvalita vody
i (Zdroj: Depositphotos)
Účinnost vodního filtru má své hranice, záleží na stupni znečištění vody

Filtrace se montuje například přímo do vodovodního řadu za domácí vodárnu. Instalaci je určitě vhodné svěřit odborníkovi, která má s tímto zkušenosti. Druhou a mnohem snazší volbou je použití filtrace přímo na vodovodní baterii. Tento filtr je zajímavý tím, že má velmi jemné sítko a má v sobě integrováno i aktivní uhlí, které vodu zbaví nezdravých chemických látek. Pro zachycení těžkých kovů pak slouží iontoměnič. Tento filtr je zapotřebí měnit dle pokynů výrobce. Ke všemu je filtr snadno vyměnitelný pouhým odmontováním a nasazením nového. Abychom měli lepší přehled o vytočených množstvích, některá modernější zařízení mají integrované počítadlo.

Brita On Tap
Jeden filtr je určený na přefiltrování 600 litrů vody (Zdroj: Potten & Pannen)
Filtr na vodovodní kohoutek Brita On Tap
Filtr Brita ON TAP se montuje přímo na vodovodní kohoutek (Zdroj: Potten & Pannen)

Základní výhody při použití filtrování vody z kohoutku

  • Nepotřebujeme kupovat předraženou balenou vodu. Tím, že odebereme méně plastových obalů, také výrazně přispíváme k šetření životního prostředí.
  • Používáme chutnou vodu z vlastního zdroje, což nás činí nezávislými.
  • Voda bude zdravější a bude mít i lepší chuť.
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 7. 2020, Autor: Jaromír Malich (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaromír Malich

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.