reklama

Pracovní kalhoty na léto

Nutnost řádného oblečení pro práci na zahradě je často podceňovaná. Lidé na ni nosí oblečení podobné tomu, jaké nosí doma. Jde tedy převážně o staré obnošené oblečení. Vážně si ale myslíte, že tepláky a triko se starými teniskami jsou na zahradu a do dílny to nejlepší?

i (Zdroj: Depositphotos)
Pracovní kalhoty na léto (Zdroj: Depositphotos)

Podle výsledků statistiky sezónních úrazů vyplývá, že většina těchto úrazů vzniká právě při práci na zahradě, dílně a chatě. Neměli byste proto podceňovat možná rizika, která jsou spojena s nošením nevhodného oděvu. Samozřejmě, že byste měli být oblečeni pohodlně, ale nezapomínejte, že také bezpečně. Jenomže kolikrát nošení starého oblečení není ani pohodlné, ani bezpečné. Pořízení funkčního pracovního oblečení však rozhodně není ztráta peněz. Ke zranění totiž může dojít zcela nečekaně i u na první pohled zcela bezpečného sekání trávy.

protipořezové kalhoty
i (Zdroj: Depositphotos)
I při sečení trávy může v nevhodném oblečení dojít ke zranění

Jaké oblečení je však pro práci na zahradě nebo v dílně nejlepší?

Pro práci v zahradě i v dílně je vždy nejlepší, když si pořídíte adekvátní oblečení. Zapomeňte na předsudky, pracovní oděvy už dávno nejsou pouze montérky. Pracovní oblečení je dnes již nejen praktické, ale i pohodlné a slušivé zároveň. Nabídka je navíc dostatečně široká, a tak si každý může vybrat oblečení na léto i zimu tak, jak mu vyhovuje. Praktické jsou třeba takové modely, které se dokáží přizpůsobit ročnímu období (mají odepínací rukávy a podobně). V létě pak jistě oceníte, když je toto oblečení ušito z prodyšných a rychleschnoucích materiálů.

1190-SE
Pracovní kalhoty s odepínacími nohavicemi jsou praktické (Zdroj: BRUDRA)
kalhoty 4v1
Vychytávkou jsou pracovní kalhoty 4v1 (Zdroj: BRUDRA)

A podle čeho oblečení vybírat?

Oblečení k práci na zahradě nebo v dílně si vybírejte podle toho, jakou práci se chystáte vykonávat. Neexistuje žádné univerzální oblečení na zahradu. Třeba k práci s křovinořezem byste měli mít vždy dlouhé pracovní kalhoty. Rozhodujícím prvkem pro pořízení oblečení na zahradu by však neměl být pouze materiál, z něhož je pracovní oděv vyroben, ale také jaké má drobné praktické detaily.  Pozitivní je totiž, když je oděv doplněn o speciální pásky. U kalhot jistě oceníte elastický a tlak tlumící pásek či možnost úpravy délky nohavic.

Jaké pracovní kalhoty nosit na zahradu?

Pracovní kalhoty byste na zahradu měli nosit z mnoha důvodů. Především proto, že jsou pohodlné a ochrání vás při vykonávání nebezpečných činností. Samozřejmě, že základním kouskem každého zahrádkáře by proto měly být kvalitní montérkové kalhoty, které jsou ušity ze 100% bavlny. Při jejich nákupu si všímejte, jaká je jejich gramáž (určuje pevnost a odolnost materiálu), a dále pak jaký je střih kalhot a jaké má další praktické vychytávky (poutka, úchyty, kapsy, nákoleníky a podobně). Několikanásobné švy a výztuhy v namáhaných místech prodlužují jejich životnost.

montérky
i (Zdroj: BRUDRA)
Montérky by měly být z kvalitního materiálu

Pro práci s pilou nebo křovinořezem však obyčejné montérky jsou jen slabou ochranou. V tomto případě byste proto měli mít na sobě protipořezové kalhoty, které dokážou vaše tělo chránit před pořezáním pilou při neopatrné manipulaci (dlouhá vlákna kalhot se namotají na pilu a zastaví ji).

V době nepřízně počasí na zahradě pro změnu oceníte oblečení s nepromokavou úpravou, jež vás udrží v suchu a teple. Velmi praktické jsou v tomto případě i softshellové pracovní kalhoty. Při nákupu těchto kalhot si všímejte, jaký mají vodní sloupec, protože právě ten určuje jejich nepromokavost, a dále potom také i jejich prodyšnost, jenž ovlivňuje jejich pohodlnost.

protipořezové kalhoty
i (Zdroj: BRUDRA)
Protipořezové kalhoty oceníte při práci s pilou nebo křovinořezem

Nezapomeňte na pořádné obutí

To, co platí o oděvu, platí i u obuvi. I v tomto případě byste neměli na zahradě pracovat v okopaných keckách nebo starých teniskách, ale v pevné pracovní obuvi, ideálně s odpruženou protiskluzovou podrážkou. Díky ní na zahradě nejenže nesklouznete, ale nebudou vás tolik bolet záda. Moderní boty na zahradu se dnes svým vzhledem přibližují k outdoorové obuvi. Na první pohled proto nejde poznat, že jde o pracovní obuv. Vynikají nejen svou odolností, ale i pohodlností a prodyšností. Pracovní boty jsou odolné proti vodě, mastnotě, chemikáliím a pohonným hmotám. Pozitivní je, když má taková bota také vyztuženou špičku a uvnitř antibakteriální výstelku bot. Aby vám v parném létě příliš noha netrpěla, můžete rovněž využít i speciálních sandálů.

pracovní sandály
i (Zdroj: BRUDRA)
V létě využijete pracovní sandály

Pracovní oděvy je možno použít i jako outdoorové

Vzhledem k tomu, že moderní pracovní oděvy jsou multifunkční a jejich hlavní rolí je chránit vás před poraněním, ušpiněním a nepřízní počasí, klidně si je můžete obléci i mimo zahradu. Dokážou vás totiž ochránit i při outdoorových aktivitách. Mimo to jsou skutečně pohodlné a jejich design je slušivý. A tak zcela bez obav v takovém oblečení můžete vyrazit třeba i na túru. 

kapsové kalhoty
i (Zdroj: BRUDRA)
Pracovní oděvy je možno použít i jako outdoorové

Publikováno: 9. 7. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), BRUDRA (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová