reklama

Druhy vrtáků

Každý se alespoň jednou v životě ocitl v situaci, kdy potřeboval něco někam přivrtat. Ať už na zeď poličku či obrázek, nebo třeba v dílně otvor do dřeva. S vrtáním se také můžete setkat u zubaře, kdy onen známý nepříjemný zvuk z vrtaného zubu způsobuje "běhání mrazu po zádech" i otrlejším jedincům. Vrtáků je ale spousta, občas tápeme, k čemu který použít. Přinášíme malého průvodce výběrem vrtáků.

Druhy vrtáků

Co je to vlastně vrtání? Vytváření otvoru do materiálu, nejčastěji do dřeva, železa, betonu a mnoha dalších, pomocí železného vrtáku a vrtacího zařízení. Vrtání může být strojní za pomoci stolní vrtačky nebo soustruhu, kdy se vrtaný předmět upíná do svěráku. Nebo vrtání ruční vrtačkou, kterou drží pracující člověk v ruce. Vrtáky volíme podle druhu materiálu, do kterého vrtáme a také podle velikosti otvoru, který zamýšlíme vytvořit. Vrtáky bychom neměli používat na jiný materiál, než na jaký jsou určeny. Také by měly být před použitím zkontrolovány, zda jsou nabroušeny a v odpovídající kvalitě.

Vrtáky mají tělo, stopku, za kterou se upínají do vrtačky, unášeč (není na každém vrtáku), krček, což je přechod mezi tělem a stopkou, šroubovitou drážku, hrot, fazetku (hrana drážky), jádro a žebro.

Vrtáky do ruční vrtačky a upínací systém
Vrtáky do ruční vrtačky a upínací systém

Základní druhy vrtáků podle tvaru

  • Kopinatý - dnes se již téměř nepoužívá vzhledem ke své nedokonalosti a nepřesnému vrtání.
  • Šroubovitý nebo válcový - nejrozšířenější typ vrtáku, který má vyfrézovanou šroubovici podél své osy, čímž dochází k lepšímu odvodu pilin a zároveň umožňuje chlazení vrtáku.
  • Dělový nebo jednohlavňový - je speciální vrták určený k vrtání dlouhých, rovných a přesných děr. Jemu velmi podobné jsou i vrtáky ejektorové.
  • Trojhranný - patří také mezi speciální vrtáky, dá se s ním vrtat do skla a do zvlášť tvrdé oceli, zejména do korozivzdorné nebo-li nerez oceli.
  • Kruhostředý nebo středící - využívá se zejména na vrtání do dřeva nebo plechu. Vyznačuje se velkou tvrdostí. Je určen na vrtání na soustruhu, kde bezpečně vyhledá střed a umí vrtat krátké díry.
  • Korunkový - slouží k vrtání nebo spíše vypichování jemných dírek do tenkostěnných odlitků.
  • Stupňovitý - používá se k vyvrtávání více děr najednou, díry jsou většinou nestejného průměru.
  • Plochý nebo kopinatý - je velmi tvrdý a umí vyvrtat díry většího průměru.
  • Oboustranný - je určen k nýtování.
  • Frézovací - podle názvu zvládne vyvrtat i jiné díry než kulaté.
  • Speciální - záhlubník, špulíř, zátkovník, sukovník, Forstnerův vrták na otvory ve tvaru misek, vrtací tyče a nebozez, který je určen pro ruční vrtání do dřeva bez pomoci vrtačky.
Základní druhy vrtáků podle tvaru
Základní druhy vrtáků podle tvaru
Základní druhy vrtáků podle tvaru
Základní druhy vrtáků podle tvaru

Kuželovité a ploché vrtáky, které slouží ke speciálnímu vrtání

Základní druhy vrtáků podle materiálu

  • Do dřeva - jsou vyráběny z běžné nástrojové oceli, u hrotu mají napájené břitové destičky ze slinuté oceli nebo karbidu.
  • Do oceli - vyrábí se z rychlořezné oceli nebo slinutého karbidu a mají pájené břity.
  • Do betonu a zdiva - ze slinutého karbidu, jsou buď příklepové nebo bezpříklepové, jinak také nazývané multifunkční, které dokáží vrtat i do ostatních materiálů (dřevo, ocel nebo laminát). Jejich rozšířený název je vidiové vrtáky.
  • Do hornin - k čemuž slouží vrtací korunky. Pro nejtvrdší horniny se používají korunky z diamantu.
  • Do země - např. pro hloubení děr pro základy, při stavbě plotů, drenážní vrty nebo vrty povrchové vody (zemní vrtáky).
  • Zubařské nebo-li zubní - asi nejméně oblíbené, ale přesto nezbytné pro zákrok, vyráběné z nerezové oceli.
Nejméně oblíbené vrtáky jsou ty zubařské
Nejméně oblíbené vrtáky jsou ty zubařské

Základní druhy vrtáků podle upínání

Dle upínání rozlišujeme především vrtáky s válcovitou nebo jehlanovou stopkou, se speciálními stopkami, vrtáky SDS, určené do pneumatických kladiv, šestihranové a bitové.

SDS vrtáky do kladiv
SDS vrtáky do kladiv

Vrtáky se dají na trhu sehnat v několikeré kvalitě a upřímně, levné výrobky nebývají ty nejkvalitnější. Každý kutil i profesionál by si měl především uvědomit, zda si připlatí za vrták, který mu bude dobře sloužit dlouhou dobu, nebo zda si na každou dírku poběží koupit vrták nový. Taktéž se vrtáky kupují jako jednotlivé kusy, ale je možné zakoupit celé sady vrtáků podle materiálu, do kterých s nimi bude vrtáno a podle velikosti děr.

Vrtáky v sadě mají i označení velikosti pro přehlednost
Vrtáky v sadě mají i označení velikosti pro přehlednost

Vrtáky je možno opakovaně brousit např. vibrační nebo pásovou bruskou, ale určitě není od věci takovou činnost svěřit do rukou odborníkům, kteří nám zajistí perfektní ostrost i správný úhel sklonu vrtáku. Jen takové vrtáky je možno používat znovu a bezpečně.

Publikováno: 20. 2. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce