Oleje a olejovosky na dřevěné a kamenné podklady se v posledních letech i v Česku dostávají do středu zájmu. Jsou ale často používány i na plochy, kde je jejich použití nevhodné, nebo neopodstatněné. Výsledkem je potom zklamání a nový odpůrce. Proto nelze oleje a olejovosky doporučovat na vše, nebo naopak nikam.
Zakoupit oleje a olejovosky není levná záležitost. Je nutné zvážit, zda vynaložená investice splní vaše očekávání.
Oleje a olejovosky - fakta
Oleje a olejovosky lákají zákazníky svým vzhledem a na omak mimořádně příjemným povrchem. Je to jejich hlavní vlastnost? Není. Je to pouze jedna jejich tvář.
Trochu teorie
Většina olejů je vyrobena na bázi lněného oleje, nebo olejů podobných vlastností – zasychajících olejů. Při styku se vzdušným kyslíkem polymerují, tvrdnou. To se pro uživatele jeví jako zasychání.
Při použití olejů k povrchové úpravě dřeva dojde k dokonalé penetraci dřeva. Olej se vsákne a vlivem přístupu vzduchu začíná zasychat. Zanechá zcela jasný povrch, který krásně vykreslí texturu dřeva. Po zaschnutí povrch výrazně zpevní, čímž zvýší odolnost proti poškození a působení vody. Povrch zůstane částečně prodyšný, bude umožňovat dřevu dýchat, ale nezamezí pozvolnému pronikání vlhkosti. Dřevěný povrch tak bude "přiměřeně větrat".
Oleje nejsou tak tvrdé a odolné na mechanické namáhání jako laky. Laky vytváří tvrdou, pružnou a odolnou vrstvu, která je navíc schopna velmi dobře dlouhodobě odolávat působení vody.
Kdy použít lak a kdy olej nebo olejovosk?
Lak použijeme všude tam, kde budeme požadovat maximální odolnost na oděr, voděodolnost, působení bytových chemikálií. Lak je vhodné použít k povrchové úpravě všude tam, kde je vyžadován rychlý náběh těchto vlastností a prakticky žádná údržba. Tam kde nám nebude esteticky nebo funkčně vadit, že povrch je zjevně lakovaný.
Oproti tomu oleje a olejovosky jsou ideální tam, kde z důvodů charakteru stavby, jejího využívání a podobně, budeme vyžadovat maximálně přírodní vzhled, nebo výrazně účelový vzhled. Zde nám oleje a olejovosky poslouží dokonale.
Co nám nabízí oleje a olejovosky
1) Velmi snadnou aplikaci - snadné nanášení hadříkem, houbičkou, měkkým štětcem, rozetření a vyleštění.Povrch musíte podle teploty po 15 až 20 minutách dokonale setřít a vypulírovat. Přischlý olej nelze téměř vyleštit. Pomoc: znovu aplikovat olej, počkat na změknutí a rozleštit.
2) Získáte dokonale „dřevěný“, líbivý a na omak maximálně příjemný povrch. (To vás může zlákat k nevhodnému použití.)
3) A co zápach? Po dobu aplikace a do doby zaschnutí je nutné dobře větrat.
4) Povrch postupem času, po několika týdnech až měsících, získá vysokou odolnost na vodu a bytové chemikálie. Po dobu, než olej vyzraje musíte být v používání a čištění povrchu šetrní. V této době znečištěné plochy včas stírejte vlhkou utěrkou.
5) S hořčicí, kečupy a podobně, si u kvalitního oleje starosti nedělejte. Ty i po zaschnutí lze vlhkou houbičkou setřít. NE VYDŘÍT! Červené víno setřete do 2 hodin. Alkohol ihned po znečištění.
6) Oleje a olejovosky lze dobarvovat. Ne však do RAL odstínů.
7) Mohou příjemně vonět (ale také nemusí).
8) Velkou výhodou je i to, že nemají elektrostatický náboj – což je ideální po ošetření dřevěných povrchů v domovech důchodců, školkách, školách, v domácnostech alergiků apod. Navíc lze povrch snadno opravit – očištění, nový olej a rozleštění.
9) Ke stírání povrchu nepoužívejte běžné saponáty. Na takto ošetřený povrch nepokládejte běžná mýdla. Na čištění olejovaných podlah a povrchů se používají speciální mýdla.
Co do olejů a olejovosků neočekávat a kde zvážit jejich použití?
1) Nevytváří tvrdé povrchy jako laky. Prakticky nemají žádný povrch.
2) Vyžadují náročnější údržbu a péči. Výsledkem je ale luxusní povrch dřeva, který je však po aplikaci relativně delší dobu měkký a náchylný k poškození.
3) Odolnost na vodu a bytové chemikálie získávají až po 14 - 28 dnech. Podle teploty a použití. Laky jsou rychlejší.
4) Nejsou úplně vhodné na zvláště zatěžované plochy – vstupní prostory, lyžárny, podlahy v hostincích a podobně. Vyžadují očistnou zónu od písku.
5) Kdo trpí alergií na zápach vysychajícího oleje měl by zvážit jeho použití.
6) Povrch bude vyžadovat větší péči než laky. Zejména v exteriéru je nutné ho pravidelně ošetřovat. Pokud tak neučiníte, hrozí zešednutí povrchu. Ten potom musíte odbrousit a znovu ošetřit.
7) Koupelna a obecně vlhčí prostředí může být pro oleje a olejovosky problematické. Zde záleží na užívání a větrání.
Pokud potřebujete bližší údaje, bude vhodné se seznámit s Technickými listy pro jednotlivé výrobky na webových stránkách dodavatele olejů, olejovosků a vosku firmy Building Plast Chlumec nad Cidlinou. Komerční značka barev, lazur, laků a olejů je SOKRATES. www.barvy-sokrates.cz.
Publikováno: 21. 2. 2019, Autor: Building Plast (text a foto), Profil autora: Redakce