reklama

Podkrokevní izolace: jak na jednoduché a účinné zaizolování prostoru pod střechou

Půdní prostory mají svoje velké kouzlo, které nejednomu z nás učarovalo tak, že z nich chceme udělat obytný prostor. Jedním z řešení je podkrokevní izolace, kombinující nejen tepelně izolační materiál, ale i finální povrch. Takže po namontování panelů stačí jen začistit a hned můžeme vymalovat. Pojďte se podívat na to, jak půdní prostor připravit, co obnáší montáž podkrokevní izolace a jaké jsou její přednosti.

Podkrokevní izolace: jak na jednoduché a účinné zaizolování prostoru pod střechou (Zdroj: archiv FTV Prima)

Určitě jste přemýšleli nad tím, jak se pustit do úpravy půdního prostoru ve vašem domě nebo na chalupě. Jednou z prvních myšlenek je vytvoření odpočinkové místnosti, lidově nazývané také jako zašívárna. Jenže bez pořádného materiálu pro zateplení podkroví si moc pohody neužijete. Podkrokevní izolace má svoje výhody, v zimě nás ochrání před chladem, v létě zase před vysokými teplotami.

Izolace
Stará nezaizolovaná střecha si říká o podkrokevní zateplení (Zdroj: archiv FTV Prima)

Předmontážní příprava podkroví

Prvním krokem je celková prohlídka trámů střechy a vytvoření jednoduchého roštu z latí. Rošt připravíme tak, aby na něj šly následně jednoduše pomocí šroubů upevnit panely podkrokevní izolace. Pokud dbáte na vysokou úroveň přípravy, pak na trámy upevněné roštové latě můžete natřít a několik dní nechat oschnout. Díky tomu budete mít jistotu dlouhé životnosti. Moderním způsobem je vytvoření roštu na bázi sádrokartonových profilů, které jsou oblíbené, snadno dostupné a není u nich potřeba před montáží samotných tepelně izolačních panelů dělat velké úpravy.

Laťoví
Na původní trámy musíme nejprve přivrtat laťoví (Zdroj: archiv FTV Prima)

Montáž podkrokevní izolace

Dnešní podkrokevní izolační panely představují velmi moderní řešení, díky kterému zvládnete dva kroky v jednom. Panely jsou složeny z polyuretanové pěny a opatřené sádrokartonovou deskou. Výsledkem je, že pouze nasadíte panely jednoduše na rošt a uchytíte pomocí sádrokartonářských šroubů. Další práce jsou velmi jednoduché, protože není nutné nic nahazovat nebo se trápit s další pracnou montáží, jako například dřevotřískových desek. Na montáž panelů si samozřejmě nezapomeňte vzít s sebou AKU šroubovák s plně nabitou baterií. Díky tomu půjdou práce opravdu od ruky.

Připevnění
Na latě připevníme izolaci (Zdroj: archiv FTV Prima)

Po montáži

Dalším krokem je nalepení výztuže do spár a začištění plochy s pomocí sádrokartonářského tmelu. Po zaschnutí nezapomeňte na zbroušení, plocha bude tak krásně začištěná a poté se už můžete pustit rovnou do výmalby. Jak jednoduché, že?

Těsnění
Spáry mezi deskami izolace přetáhneme páskou (Zdroj: archiv FTV Prima)

Základní přednosti podkrokevního izolačního systému PAMA

  • Dokonalý parozábranný systém, vytvořený kombinací tepelné PIR izolace a hliníkové povrchové folie, který nepotřebuje další parozábranu.
  • Podkrokevní systém má v porovnání s klasickou izolací mnohem lepší izolační schopnost. Dochází k přetržení tepelných mostů.
  • Nedochází ke vzniku kondenzačních míst a následné tvorby vlhkosti a plísní.
  • Při dodání izolačních desek s kalcium silikátovými nebo sádrokartonovými deskami získáváte systém 2 v 1, podstatně urychlující rekonstrukci půdních prostor.
Izolace
Zatmelená místa po zaschnutí přebrousíme (Zdroj: archiv FTV Prima)

 

Publikováno: 12. 6. 2020, Autor: Jaromír Malich (text), archiv FTV Prima (foto)