reklama

Renovace kuchyně

Kuchyně je srdcem domova. Pokud ta stará ztrácí svůj lesk, není nic jednoduššího než si pořídit novou. Místo koupi ale zkuste její renovaci – podle svých představ a pomocí vlastních sil. Odborníci z Hornbachu si připravili několik praktických tipů, jak nalakovat kuchyňskou linku, vyměnit dřez a vodovodní baterii.

Renovace kuchyně

Renovace kuchyně je vhodná pouze, pokud současná linka má dobře řešenou dispozici. Nalakování dvířek a výměna úchytek totiž její funkčnost nezlepší. Před samotnou obnovou zkontrolujte korpusy nábytku, musí být v pořádku, bez plísně nebo velkého mechanického poškození. Při renovaci se nemusíte striktně držet nudné bílé barvy, ale můžete vybírat i z pestrých barev, různých barevných akcentů nebo stylových vzorů. Kreativitě se meze nekladou a právě v netradičním pojetí vynikne vaše práce.

Čím lakovat kuchyňský nábytek?

K lakování kuchyňské linky jsou vhodné hybridní laky, které spojují výhody a přednosti PU akrylových laků a laků z alkydových pryskyřic s moderní hybridní technologií. Tyto laky jsou založeny na vodní bázi, šetří životní prostředí, rychle schnou a jsou extrémně vydatné. Podle druhu vytvoří přirozený vzhled, jednoduché barvy anebo i výraznější podobu.

Z nabídky barev hybridních laků HORNBACH si jistě vyberete a pokud ne, můžete si nechat vámi požadovaný odstín zcela jednoduše namíchat v centru míchání barev HORNBACH.

Čím lakovat kuchyňský nábytek?
Čím lakovat kuchyňský nábytek?
Čím lakovat kuchyňský nábytek?
Čím lakovat kuchyňský nábytek?

Jak nalakovat kuchyňský nábytek?

Před lakováním je důležité kuchyňský nábytek přichystat. Lak se nanáší v několika vrstvách, na začátek se použije základní nátěr, potom mezivrstva a nakonec finální lak.

Jak nalakovat kuchyňský nábytek?
Jak nalakovat kuchyňský nábytek?

1. Příprava kuchyňského nábytku

Nejprve odšroubujte madla. Důkladně odstraňte usazené nečistoty, jako jsou mastnoty a usazené výpary. Povrch důkladně očistí alkalizační přípravek nebo čpavkové čistidlo z 1 dílu čpavku, 3 dílů vody a 1 kapky mycího přípravku. Poškozená místa na povrchu opravte pomocí tmelu a nechte zaschnout podle pokynů od výrobce. Plochy rovnoměrně obruste brusným papírem se zrnitostí cca 180. Odstraňte brusný prach a plochu důkladně vysajte nebo zameťte do čista. Plochy, co se nemají lakovat, dobře přelepte.

2. Základní nátěr

Jako první přijde na řadu základní nátěr. Použijte povrchový lak, který je vhodný na podklad, a jehož barevný odstín sedí ke krycímu. My doporučujeme hybridní multifunkční základní nátěr HORNBACH. Je to základní matný nátěr na vodní bázi, vhodný pro interiéry i venkovní oblasti, ideální je v bílé, šedé nebo béžové barvě. Tento výrobek 3v1 je základním nátěrem, adhezní mezivrstvou a povrchovým lakem v jednom, podporuje krycí schopnost a přesnost barevného odstínu hybridních laků. Základní nátěr musí schnout alespoň 8 hodin. Poté ho obruste brusným papírem zrnitosti 400 nebo jemnějším. Brusný prach opět odstraňte.

3. Mezivrstva

Nyní přijde na řadu mezivrstva pomocí krycího laku s požadovaným barevným odstínem. Za tímto účelem doporučuji hybridní lak HORNBACH. Tento krycí lak rychle schne, je mimořádně vydatný a odolný proti poškrábání a navíc také ještě šetří životní prostředí – jelikož je založen na vodní bázi a je bez zápachu. Po době schnutí alespoň 12 hodin je dobré plochu ještě jednou mírně zbrousit brusným papírem zrnitosti 400 nebo jemnějším. A poté otřít prach.

4. Finální lak

Nyní se nanese koncový nátěr. Za tímto účelem opět použijte krycí lak. Po zaschnutí můžete odstranit lepenku a opět namontovat úchytky a madla. Pokud vyberete nové, změníte tím celkový vzhled kuchyně.

Nevýhodou takto renovované kuchyně je, že nalakované plochy dosáhnou své koncové tvrdosti a tím také své plné zatížitelnosti po době schnutí 28 dnů. Do té doby musíte být při používání opatrní.

4. Finální lak
4. Finální lak

Jak namontovat kuchyňský dřez?

Pokud se do staré kuchyňské linky vkládá nový dřez, je dobré vybrat stejnou velikost, jinak je potřeba v pracovní desce upravit nebo vyříznout otvor. Obrys dřezu si načrtněte na lepicí pásku nalepenou na desce. Do rohů, kde jsou vyznačené okraje dřezu, vyvrtejte po jednom otvoru, skrz které povedete pilový list, a pomocí přímočaré pily obrys vyřízněte obrys. Pro obtížněji přístupná místa se použije multifunkční nářadí.

Podle návodu se na dřez namontuje odtok. Do otvoru na baterii se zasunou připojovací hadice a noha baterie, nasadí se stabilizační deska a vše se napevno přišroubuje matkou. Průběžně kontrolujte správné vyrovnání baterie, aby se při utahování nepřetočila. Pro utlumení hluku při nárazu vody na spodní stranu odkapávací plochy nalepte přiložené tlumící desky a na okraj dřezu připevněte dodané upevňovací svorky. Takto připravený dřez se celý zasadí do výřezu a svorky se zespodu přišroubují k okraji.

Jak namontovat kuchyňský dřez?
Jak namontovat kuchyňský dřez?
Jak namontovat kuchyňský dřez?
Jak namontovat kuchyňský dřez?

Jak namontovat kuchyňskou baterii?

Při montáži kuchyňské baterie se nejdřív připevňují rohové ventily do zdi. Před zašroubováním je nutné je utěsnit pomocí těsnícího konopí a pasty. Existují také ventily s těsnícím kroužkem, které již není nutné utěsňovat pomocí konopí. Ručně do baterie našroubujte obě dvě připojovací hadice a celou soupravu provlékněte do otvoru kohoutu. Podle návodu se zespodu přišroubují připevňovací součástky jako stabilizační deska, kovový kroužek a průvlečná matice. Připojovací hadice se spojí s rohovými ventily a namontuje se sifon. Po montáži nezapomeňte odšroubovat hlavní vodovodní kohout a otevřít oba dva rohové ventily. Baterii vyzkoušejte, zda voda teče v pořádku, a zároveň ohmatejte jednotlivé spoje rukou, zda je vše dobře utěsněné.

Publikováno: 24. 1. 2021, Autor: Hornbach (text a foto), Profil autora: Redakce