Máte problémy s vlhkem ve skříni, sklepě, koupelně či komoře? Takový prostor se špatně větrá, většinou chybí okno, trochu vzduchu do prostoru vženou otevřené dveře, ale to není moc estetické ani praktické. Zde mohou pomoci odvlhčovače. Dokáží si poradit s odvlhčením malých prostorů a až tak dramaticky vám nákupem nezasáhnou do rodinného rozpočtu.
Je potřeba řešit míru vlhkosti v bytě?
Mít optimální vlhkost v bytě je poměrně složitý proces, který ovlivňuje spousta faktorů. Pokud je vlhkost vzduchu nízká, budete se potýkat pravděpodobně s respiračními problémy, ucpaným nosem, vyrážkou, zvýšenou únavou či dalšími jinými zdravotními důsledky. Pokud je vlhkost vysoká, mohou se rozmnožit bakterie, viry a plísně. A ty, jak víme, mohou způsobit opět vážné zdravotní problémy. Člověk žijící v panelovém domě bude mít spíš první problém, člověka žijícího v domě z cihel zatíží zas problém s vlhkem. Zvlhčit suchý vzduch není tak složité, jako odstranit ten vlhký. Proto se budeme věnovat problému odvlhčení.
Odvlhčení malých prostorů je součástí řešení problémů s vlhkem
Jinak se řeší vlhkost ve velkém prostoru s okny, jinak postupujete při odvlhčení malých prostorů. Je to dáno právě atypickými podmínkami. Základem snížení vlhkosti vzduchu je především větrání. Jak ale větrat místnost, který nemá okno a některý prostor je dokonce trvale uzavřen? Použijte odvlhčovače. Fungují buď na kondenzačním nebo absorpčním principu. Při výběru záleží na velikosti prostoru, který potřebujete odvlhčit.
Nejmenší odvlhčovače nepotřebují elektrickou zásuvku
Pokud kupujete třeba obuv či elektroniku, v krabici spolu s produktem najdete i malý sáček či dva obsahující drobné kuličky. Tyto kuličky umí absorbovat vlhkost, jelikož jsou vyrobené ze silikagelu, což materiál, který je synteticky vyráběn z křemičitanu sodného. A na stejném principu pracují nejmenší odvlhčovače. Většinou to jsou malé plastové nádobky s perforovaným vrškem, do kterých se musí vložit přiložený látkový sáček s absorbentem. Absorpční kuličky natahují vlhkost, vysrážená voda je pak zachycena v nádobce. Výhodou je nízká pořizovací cena i velikost nádobky, kterou můžete umístit třeba i do skříně s prádlem. Nevýhodou těchto odvlhčovačů je fakt, že vnitřní sáček je na jedno použití, je potřeba jej pravidelně vyměňovat.
Elektrické odvlhčovače vzduchu pro domácí použití
Elektrické odvlhčovače se využívají do větších prostor. Pracují na principu kondenzace (nasají vlhký vzduch, který se přes výparník ochladí, přemění v kapalinu a steče do kondenzační nádobky či přímo do odpadu). Uvnitř přístroje je nádobka na vysráženou vodu v různých velikostech, záleží na typu, běžné odvlhčovače mají výkon okolo 20 litrů za 24 hodin. Umí spoustu šikovných maličkostí - od zvukového upozornění, pokud je nádobka plná, přes regulátor vlhkosti vzduchu, až třeba po možnost napojení na pevný odtok vody. Samotné přístroje mají moderní design, můžete je mít postavené v místnosti a nijak vám svých vzhledem nenaruší estetičnost interiéru. Mají tichý chod, mohou být zapnuté při běžném provozu domácnosti a nijak vás nebudou rušit. Pro vysoký výkon je potřeba udržet v místnosti teplotu nad 10 stupňů, aby byl zachován kondenzační proces.
Průmyslové odvlhčovače
Tyto odvlhčovače jsou vhodné k vysoušení v náročných podmínkách. Mají oproti vysoušečům pro domácí použití vyšší průtok vzduchu, jsou určené až do více jak 1000 m2 velkých prostorů. Využití najdou v místech, jako jsou např. bazény, haly, stodoly či archivy. Jejich výkon je až 80 litrů za 24 hodin. Mají robustní konstrukci, dle typu se vyznačují dalšími doplňkovými vlastnostmi, např. kolečka pro snadnou manipulaci, možnost čištění tlakovou myčkou či prachovým a uhlíkovým filtrem.
Pár rad na závěr, jak omezit tvorbu vzdušné vlhkosti
- Běžná rodina svým provozem denně vyprodukuje i 15 - 20 litrů vody (od dýchání, přes vaření, sušení prádla, zalévání květin, až po koupání se).
- Zaměřte se na činnosti, které můžete ovlivnit.
- Pravidelně a systémově větrejte.
- Snažte se omezit sušení prádla v bytě, pokud nemáte sušičku, pokuste se prádlo sušit ve větrané místnosti.
- Páru z koupelny vypusťte oknem, pokud tato místnost okno nemá, nainstalujte větrák, popř. pořiďte odvlhčovač.
- Při vaření zapněte digestoř, pokud ji nemáte, zainvestujte do tohoto domácího spotřebiče.
- V zimním čase, kdy se topí, pomůže zvýšit teplotu v bytě, teplý vzduch lépe pohltí vzdušnou vlhkost.
- Pokud se někde objeví plíseň, ihned se postarejte o její odstranění. Použijte k tomu vhodné přípravky a postupujte dle návodu.
Publikováno: 3. 3. 2019, Autor: Pavlína Wagnerová (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce