reklama

Není klíč jako klíč

Sada montážních klíčů již neodmyslitelně patří ke každé domácí dílně. Jejich výběr a nákup ale není úplně snadný. I pro hobby použití se nám vyplatí připlatit si a pořídit kvalitní provedení, které nám vydrží navěky. U lákavých, často asijských produktů, je kvalitní provedení pouze reklamním spojením, jenž má přilákat co nejvíce zákazníků.

Není klíč jako klíč

Montážní klíče jsou vyráběny z vysoce kvalitních ocelí, nejčastěji jde o chrom-vanadové složení. To zajišťuje, že toto nářadí bude mít velmi vysokou životnost. Chrom je chemický prvek lesklé barvy s neobyčejnou tvrdostí a vysokou korozní odolností. Vanad se používá jako přídavek do ocelí s vysokým obsahem chromu, kde je zastoupen jako speciální typ karbidu, zjemňující strukturu materiálu. Výsledkem je obrovská odolnost proti opotřebení. Výrobní proces zahrnuje v rámci produkce montážních klíčů nejrůznějších řad operace jako odlévání, kování, broušení, kalení nebo povrchových úprav. Drobné díly se vyrábějí na přesných třískových obráběcích strojích.

V sortimentu nářadí však existují obrovské rozdíly v kvalitě. Zatímco značkové, dražší a také v Evropě vyráběný sortiment snese obvykle velmi tvrdé nasazení ve strojních dílnách a kovozpracujících provozech s konečnými montážními operacemi, to levné, produkované v Číně je často rozdílné na první pohled. Nejen, že je prodáváno v lacinějších obalech s nevalným zpracováním, ale i samotné nářadí bývá materiálově ošizené. To jak v materiálu, tak konečné povrchové úpravě.

Montážní klíče pořídíte v různé kvalitě
Montážní klíče pořídíte v různé kvalitě

Montážní ploché klíče

Základní a nejjednodušší typ montážních klíčů jsou otevřené, známé také jako ploché stranové. Jde o nejdostupnější možnost, která nesmí chybět v žádné dílně. Běžně dostupný rozsah velikostí je 6 až 24 mm, ty jsou dostupné ve velké většině prodávaných sad. Není však problém sehnat i větší, ty se ale uplatní více ve strojní výrobě, než kutilské dílně.

Příklad podomácku vytvořeného uspořádání klíčů na desku pomocí vrutů
Příklad podomácku vytvořeného uspořádání klíčů na desku pomocí vrutů

Klíče ploché s očkem

S podobnou nabídkou jsou na tom klíče očkoploché, ty mají z jedné strany klíč plochý a otevřený, z druhé pak očkový. Výbornou volbu představuje provedení očkoplochých klíčů majících uprostřed oček ráčnu s volnoběžnou pojistkou. Jde o zařízení umožňující mít stále nasazený klíč na matici i ve chvíli, kdy není prováděno utahování. Malou nevýhodou všech plochých a očkoplochých klíčů je poněkud komplikovanější prostorová náročnost, daná konstrukčním řešením. U ráčnového klíče musíme navíc počítat i s vyšší pořizovací cenou. U očkoplochých klíčů je rozsah velikostí v sadě běžně od 6 do 17 mm.

Detail plochého klíče s očkem
Detail plochého klíče s očkem

Trubkové klíče jsou jednoduché. Jejich podstatou je trubka, na obou koncích vykována do tvaru šestihranu. Pod šestihranem jsou vytvořeny otvory, kudy je při vedena tyč, přes kterou při práci utahujeme matici. Pro tento prvek se také používá často název roubík. Trubkové klíče procházejí po výrobě povrchovou úpravou, což znamená nejčastěji galvanické pokovení. To i při levnější výrobě zaručuje dostatečnou životnost. Trubkové klíče používáme především při prostorových omezeních, kdy je například matice umístěna ve velmi úzkém prostoru. Zcela typický způsob užití nalezneme při výměně zapalovacích svíček zážehových motorů u osobních automobilů.

Trubkový klíč využijete při výměně svíčky v autě
Trubkový klíč využijete při výměně svíčky v autě

Klíče nástrčkové - gola

Velmi oblíbené jsou klíče nástrčkové. Většina z nás je důvěrně zná jako základ Gola sady, která je tvořená ráčnou a sadou mnoha nástrčných klíčů v různých velikostech. Součástí je i prodlužovací mezikus, který často využíváme při utahování šroubových spojů v úzkých prostorách nebo jinak komplikovaně přístupných místech. Ráčna je vybavena přepínatelnou volnoběžkou se systémem rohatky a západky, tu si nastavíme podle požadavku na povolování nebo utahování příslušného spoje. Konec ráčny je opatřen povrchovou úpravou nebo návlekem z plastu pro příjemnější práci. Gola sady se od sebe liší velikostí čtyřhranu ráčny, rozsahem dodávaných nástrčných hlavic a šroubovacích bitů.

Gola sada v praktickém kufříku
Gola sada v praktickém kufříku

Imbusové klíče

K dalším nepostradatelným pomocníkům v dílně patří klíče Imbus. Jde o typ, který je zakončen šestihranem a používá se při manipulaci se šrouby, opatřenými vnitřním šestihranem. Velkou výhodou těchto klíčů je velká tuhost v krutu. Jsou konstruovány pro větší utahovací momenty. Podobně vypadají i nástavce pro Torx šrouby. Ty ale mají tvar šestipaprskové hvězdičky.

Utahování šroubu Imbus, typické je využití u nábytku
Utahování šroubu Imbus, typické je využití u nábytku

Stavitelné a momentové klíče

Posledními známými modely klíčů jsou stavitelné a momentové. První z nich, kam patří např. hasáky či sika kleště, disponují spodní stavitelnou čelistí a jsou určeny pro náročnější utahování a povolování spojů větších rozměrů, kde nelze použít klasické ploché klíče. Momentový typ je určen pro utahování přesně stanoveným momentem - například v autodílně jej použijeme při opravách motorů, kde jsou přesně určeny utahovací momenty tak, aby nedošlo ke zborcení materiálu.

Sika kleště používají často při své práci instalatéři
Sika kleště používají často při své práci instalatéři

Několik rad pro práci a uložení klíčů

  • Při práci s montážními klíči používáme vždy ochranné pracovní pomůcky, především pak rukavice, které naše ruce ochrání před drobnými poraněními.
  • Skladování lze řešit dodanými plastovými kufry, v nichž je nářadí uloženo a ochráněno před poškozením. Sortiment organizérů je široký, vybere si každý dle svých potřeb. A nebo si vyrobí šikovnou bedýnku na nářadí.
  • Velmi šikovným prvkem je zakoupení nástěnného regálu s věšáky, určenými přímo pro přehledné uskladnění různých klíčů.
  • Kutilové si zajisté držáky na klíče mohou vyrobit - jako základ použijeme dřevotřískovou desku s přesně navrtanými otvory. Do otvorů připevníme přes dvě matice tyčky stejných délek a klíče pověsíme mezi tyto tyčky.

Publikováno: 22. 2. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce