reklama

Vybíráme zahradní nábytek pro malou zahradu

Není nic lepšího než kvalitní odpočinek na zahradě ve společnosti rodiny. Pokud je naše zahrada ale malá a trápí nás nedostatek místa, přemýšlejme nad tím, jak sem dostat nábytek takový, který nám nebude překážet, když ho zrovna nebudeme využívat. Samozřejmě, že vybírat musíme z kvalitních materiálů. Podle čeho se při výběru nábytku pro malou zahradu tedy máme řídit?

i (Zdroj: Depositphotos)
Vybíráme zahradní nábytek pro malou zahradu (Zdroj: Depositphotos)

Zahradní nábytek pro malé prostory musíme volit tak, aby nám jeho velikost, použitelnost a skladovatelnost splňovala všechny možné požadavky. Nábytek pro malou zahradu vybíráme s velkým ohledem na nedostatek prostoru, zároveň bychom ale měli přemýšlet nad tím, aby například u stolu mohlo najednou sedět více lidí najednou a všichni měli dostatek místa. Skladovatelnost potom znamená, že jednotlivé sekce musí být snadno uložitelné na zimní období, kdy z logických důvodů zahradní nábytek nenecháváme venku.

Kovový nábytek
i (Zdroj: Depositphotos)
Sestava stylového zahradního nábytku

Zahradní nábytek ze dřeva

Jde o nejčastěji nakupovanou variantu nábytku, kdy máme blíž k přírodě a celý set, tedy pokud jej dobře vybereme, nám vydrží sloužit po celá léta. Stůl i židle bývají rozložitelné do několika menších modulů, které pak jednoduše uskladníme. Nejčastěji použitým dřevem pro výrobu zahradního nábytku je teak, eukalyptus nebo meranti, ještě doplněný o impregnaci kvůli snížení nasákavosti vodou, což oceníme i v případě, pokud je pod střechou, avšak venku je velmi dlouhou dobu vlhko.

Dřevěný nábytek nikdy nenecháváme na otevřeném prostoru kvůli namoknutí, protože pak se jeho životnost velmi výrazně snižuje. Pro přírodní zahrady je pak mnohem lepší volbou nábytek ze smrkového dřeva, který zde působí velmi nenásilně. Ač dřevěný nábytek umisťujeme tam, kde neprší, jednou za čas provedeme obnovení ochranného nátěru, který mu prodlouží životnost. Jistotu dobrého nákupu nám dává FSC certifikát, který garantuje, že dřevo pro výrobu nepochází z nelegální těžby z deštných pralesů.

Dřevěný nábytek
i (Zdroj: Depositphotos)
Skládací nábytek ze dřeva

Nábytek z kovu

Především v případě velmi moderní malé zahrady můžeme sáhnout po setu nábytku z oceli nebo hliníkových profilů. Hliník je vůbec jeden z nejlepších konstrukčních materiálů, protože je vcelku levný, nevede tolik tepla a zároveň nerezaví. Ocelové profily mají často povrchovou úpravu pozinkováním, což zvyšuje odolnost proti korozi. Ocelové profily ještě běžně procházejí práškovým lakováním, kdy povrch je ve vypalovací peci vytvrzen spečením do velmi odolné vrstvy. Pokud ocel zásadním způsobem nepoškodíme, sada nábytku nám poslouží spoustu let a měníme ji většinou z důvodu morálního zastarávání. Zde také musíme myslet na to, že židle musí být snadno rozložitelné nebo stohovatelné, stůl pak musí být řešen tak, aby se vešel i do malého skladovacího prostoru.

Obrovské výhody kovového zahradního nábytku spočívají v masivnosti, dlouhé životnosti, nenapadají ho škůdci a je velmi nadčasový. Zmínit je zapotřebí i jednoduchou údržbu, stačí je pouze přetřít navlhčeným hadříkem. I větší nečistoty se z ploch snadno odstraňují. Také pokud jej sem tam zapomeneme na terase a naprší na něj, nic se mu nestane.

Zahradní set
i (Zdroj: Depositphotos)
Sestava zahradního nábytku se slunečníkem

Umělý ratan

Zahradní nábytek z umělého ratanu je pro malou zahradu asi nejméně vhodný, avšak stále použitelný. Vzhledem k jeho koncepci, kdy je vyroben z plastu, jej nelze jakkoliv rozložit. Pokud se nám však zdá umělý ratan jako materiál zajímavý, měli bychom se zajímat alespoň o fakt, zda jdou židle stohovat na sebe, čímž ušetříme místo. Vlivem technologie výroby je možné vybrat si ze široké škály barevných provedení.

Ratan a dřevo
i (Zdroj: Depositphotos)
Kombinace dřeva a umělého ratanu

Druhy skladovacích řešení zahradního nábytku

  • Skládací židle a rozkládací stůl;
  • židle zasunutelné pod stůl;
  • rozkládací stůl s vysunutelnými bočnicemi.

Publikováno: 31. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček