reklama

Zásady a správný postup pro stavbu vlastního ohniště

Posezení u ohně milujeme snad všichni. Vůně dřeva a jeho praskání, teplo i magické blikající světlo ohně je pro nás příjemné a uklidňující. Často si děláme táboráky na výletech, ale proč si nedopřát opékání buřtů na ohni i doma? Pokud máte zahradu nebo aspoň předzahrádku, neváhejte a postavte si trvalé ohniště a můžete si takovou pohodu dopřávat třeba každý den.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zásady a správný postup pro stavbu vlastního ohniště (Zdroj: Depositphotos)

Ohniště je vlastně takový nejsnadnější „sporák“. Stačí vhodné a bezpečné místo na zemi, postavit suchá polínka k sobě a zapálit je. Můžete pak nad ohněm vařit v kotlíku, ohřát si jídlo v kovovém hrnečku nebo opékat maso napíchnuté na klacku.

Zásady pro stavbu ohniště

1. Najděte vhodné místo, kde budete mít dostatek místa i pro posezení kolem. Místo pro stavbu ohniště musí být také bezpečné, takže se rozhodně nesmí nacházet v jeho bezprostředním okolí nic hořlavého.

2. Zvolte si typ ohniště. Ohniště může být kulaté nebo hranaté. U kulatého vám pomůže udržet tvar kolíček s provázkem, u hranatého postačí delší dřevěné desky a metr. Také si promyslete, zda bude ohniště nad úrovní terénu, nebo ho zapustíte do určité hloubky.

3. Vyberte si materiál, ze kterého budete ohniště budovat. Můžete zvolit kámen, cihly nebo plech, v zásadě cokoliv, co je nehořlavé a vydrží pravidelný žár.

4. Udělejte si náčrt a vše pořádně proměřte. Není to nutností, ale bude se hodit udělat aspoň základní náčrt. Jednak si ujasníte, zda opravdu chcete zvolený tvar, doplníte si vhodné sezení, proměříte ještě jednou celé místo a případně můžete upravit návrh podle reálných možností.

5. Sepište si materiál, který potřebujete sehnat. U kamene i cihel můžete použít i spojovací materiál, čímž bude ohniště trvanlivější. Počítejte s materiálem po celém obvodu ohniště a zároveň s materiálem pro vyložení dna.

Kamenné ohniště
i (Zdroj: Depositphotos)
Stavbu ohniště z kamenů a cihel zvládnete vybudovat za pár hodin

Postup budování zapuštěného ohniště

Na zemi si naznačte zvolený tvar, ať víte, kde kopat. Pomocí kolíčku a provázku uděláte snadno pravidelný kruh, rovné linie udržíte pomocí desky. Poté vykopejte vybrané místo do hloubky kamenů plus přidejte hloubku pro dno. Dno stačí vyskládat uvnitř, vykopejte tedy ještě jednu díru pro dno. Budete mít dvě kružnice nebo dva čtverce a vnitřní tvar bude do větší hloubky. Dno pořádně udusejte a můžete se pustit do stavby ohniště.

Jako první vyskládejte vnitřní dno. Kameny skládejte od okraje do středu, protože mnohem snadněji doplníte vhodný kousek do středu, než abyste pracně osekávali vhodné tvary do celého zbylého okraje. Poté se můžete pustit do vyskládání stěn. První řadu mírně zapusťte pod úroveň dna, ohniště bude díky tomu pevnější. Dalšího zpevnění docílíte položením celého dna i spodní částí zdí do betonového potěru. Kameny i cihly můžete vyskládat bez lepení nebo také zpevnit vhodným spojovacím materiálem.

Cihly
i (Zdroj: Depositphotos)
Jednoduché ohniště postavíte z vyskládaných stavebních cihel

Další možnosti jednoduchého ohniště

Pokud si na stavbu ohniště netroufáte, můžete zvolit i jednodušší, a v zásadě přenosné a skladovatelné typy pro táborák. Můžete použít kovový sud, vyskládané klasické nebo šamotové cihly bez dalšího lepení či ukotvení v půdě, nebo elegantní a stylové kovové nádoby určené pro ohniště na terase. Takové ohniště snadno uklidíte a nemusíte ho mít na zahradě napořád, případně si ho můžete vzít sebou k sousedům.

Ohniště v nádobě
i (Zdroj: Depositphotos)
Ohniště nemusíte složitě budovat, využít můžete vhodnou kovovou nádobu

Publikováno: 28. 5. 2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Silva Pokorná