reklama

Renovace stolu pro malou výtvarnici

Starý stůl s poškozenou pracovní deskou není potřeba vyhazovat, může udělat ještě spoustu parády a radosti. Postačí ho opravit, a připevnit mu odkládací truhlík a nekonečnou roli papíru.

Renovace stolu pro malou výtvarnici (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Návod na renovaci dětského stolu pro tvoření všeho druhu

Pro jeho opravu budeme potřebovat tmel na opravu poškozené pracovní desky, smirkový papír, krycí papírovou pásku a pastelové barvy. Využijeme i odřezky překližky na odkládací truhlík, akumulátorovou vrtačku, dřevěnou kulatinku a odřezek spárovky. K šikovnému využití se hodí i malé plechovky, například od krmení pro kočky.

nářadí v dílně
Nejprve si připravíme všechen materiál a potřeby, které budeme pro renovaci a výrobu stolku potřebovat (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Stolovou desku si opatrně sundáme z podnože, tak se nám bude lépe pracovat a natírat. Ze spodní strany povolíme vruty a opatrně desku vyklepneme z dřevěných kolíčků.

renovace stolu
Opatrně odstraníme poškozenou desku stolu (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Namícháme si opravný tmel. V našem případě, při malém poškození, jsme použili tmel na sádrokarton, který je po vytvrdnutí pevný a dobře brousitelný. Můžeme použít ale již hotový na dřevo, který se běžně prodává. Tmel naneseme širší, nejlépe plastovou špachtlí, abychom desku ještě více nepoškodili.

tmel
Pro její renovaci použijeme tmel na dřevo nebo i na sádrokarton (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Tmel po úplném zaschnutí vybrousíme do hladka. Teprve pak se pustíme do lepení maskovacích malířských pásek. Použijeme ty o šířce cca 3 cm a oblepíme jimi na stolové desce ozdobný rámeček, který bude 2 cm od kraje. Zakrýt nezapomeneme ani hrany stolu.

papírová páska
Před nátěrem desky na ní pomocí papírové pásky vytvoříme ornamenty (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Nalijeme si barvu do malířské misky a válečkem rovnoměrně naneseme barvu po celé pracovní ploše stolu a to i přes pásky. Nátěr válečkem bude rovnoměrný a bez kocourů. Nátěr po zaschnutí opakujeme ještě jednou.

natírání žlutou barvou
Celou desku, včetně papírové pásky, natřeme barvou a necháme zaschnout (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Z bočních stran rozšíříme stůl o truhlík, který vyrobíme z proužku překližky. Tu sešroubujeme pomocí vrutů do dřeva. Truhlík bude sloužit na ukládání štětců a pastelek a na to nám výborně poslouží různé plechovky.

Pavel "Kutil" Zeman vyrábí
Mezitím si vyrobíme truhlíček na výtvarné potřeby, který připevníme z boku stolu (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Velikost truhlíčku volíme přesně použitých plechovek nebo sklenic. Stůl má malý přesah, tak ho musíme k šířce truhlíčku připočíst, aby se do něj nádoby dobře vkládaly. Ze spodní strany přitlučeme tenké dno.

truhlíček na barvy
Dno truhlíku vyrobíme z tenké překližky (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Na druhé straně stolu uděláme konzoli na odvíjení role papíru. Použijeme obdélníkový odřezek spárovky nebo překližky. Tu si pomocí pilky řízneme na úhlopříčku, hrany řezu obrousíme smirkovým papírem.

přímočará pila
Zbývá nařezat dřevo na výrobu konzole pro "nekonečnou" roli papíru (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Do vzniklých podpěr vyřízneme zapuštění pro dřevěnou kulatinku, na které se role papíru bude odvíjet. Větším vrtákem si vyvrtáme vhodně veliký otvor a boky dořízneme pomocí pilky. Vyzkoušíme si umístění konzolí na konstrukci stolu.

výroba konzole
Konzoli připevníme z druhé strany stolu (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Stůl je určen pro malou výtvarnici, tak nejen stolovou desku, ale i truhlíček na pastelky, podpěrnou konzoli na papír, ale i plechovky na pastelky nebo sklenici na vodu můžeme natřít pastelovými barvami. Výhodou jsou barvy, které rychle schnou a je možné je použít na více druhů materiálů.

barva na různé povrchy
Na nátěr opět využijeme barvy, které jsou vhodné pro nátěry různých povrchů - dřeva, kovu, skla... (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Po zaschnutí všech barev stůl zkompletujeme, sloupneme také krycí pásku z horní strany stolu. Ta nám udělá na ploše stolu ozdobný bílý rámeček.

dětský stůl na výtvarničení
Plechovky s potřebami na tvoření jsou pěkně po ruce a přitom vždy uklizené (Zdroj: PRIMA Doma Media)
dětský stůl na tvoření
Po sejmutí papírové pásky zůstanou na desce ornamenty (Zdroj: PRIMA Doma Media)

 Pověsíme roli papíru a stůl je hotov.

dětský stůl s nekonečným papírem
Na nekonečnou roli papíru se vejde nekonečné množství obrázků (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Renovace stolu pro malou výtvarnici

Publikováno: 6. 6. 2020, Autor: Pavel Kutil Zeman (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Redakce