reklama

Pavel s Honzou vás naučí postavit si zahradní loubí s lavičkou a truhlíky

Rádi si posedíte v zahradě na lavičce a nemáte kam dát popínavky nebo větší kytky? To vše jde skloubit do jednoho. Můžeme mít lavičku, loubí i dva velké květináče. Loubí se vejde i na větší balkon nebo terasu, a když vyndáme prostřední lavičku, udělá nám překrásnou bránu do zahrady.

Zahradní loubí s lavičkou a truhlíky (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Postup výroby zahradního loubí

Materiál na výrobu loubí:

Jako materiál použijeme smrkové palubky a hranolky 3 x 5 cm o délce 200 cm. Pak prkna o šířce 10 cm a síle 2 cm. Potřebovat budeme vruty do dřeva, vratové šrouby, akumulátorovou vrtačku, kousek pletiva a závrtná oka. Na povrchovou úpravu použijeme kvalitní barvu pro exteriér.

materiál na výrobu loubí
Před samotnou výrobou si připravíme potřebný materiál, včetně kvalitní exteriérové barvy na nátěr (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Základní velikost bočních truhlíků je 50 x 50 cm. Ty si zakrátíme, ideálně pomocí pokosové pily, stejně tak hranolky, přes které budou palubky spojeny. Jde to i ostrou ruční pilou. Vše si nejprve pečlivě nakrátíme.

pokosová pila
Pokosová pila je nepostradatelným pomocníkem při krácení a řezání materiálu (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Základní korpus květináčů si spojíme pomocí vložených hranolků do rohu. Dva budou krátké a dva dlouhé, ty pak budou dělat základ stojek loubí. Výška bude 55 cm, tedy 5 palubek po 11 cm.

vyrábíme z palubek
Připravíme korpus obou květináčů (Zdroj: PRIMA Doma Media)

 Zakrácený materiál je potřeba pořádně natřít. To je pro dlouhou životnost lavičky a truhlíků zásadní. První nátěr naneseme a po cca deseti minutách lazuru, co se nevsákne, setřeme suchým štětcem. Necháme pořádně proschnout do druhého dne. Pak provedeme druhý nátěr. Ideální je proto vše natírat ve fázi připravené skládačky.

natírání palubek
Všechny dřevěné části je potřeba opatřit ochranným nátěrem (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Mezi dva krátké a dva dlouhé hranolky si připevníme výplně ze zakrácených palubek. Ty pak spojíme pomocí palubek delších o dvě síly materiálu. Otvory si předvrtáváme a zahloubíme. Používáme vruty do dřeva se zápustnou hlavou. Palubky vždy připevňujeme drážkou dolů, aby do nich nepršelo.

dřevěné loubí
Květináče sešroubujeme (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Takto si stejným způsobem připravíme i druhý truhlík s prodlouženou dvojicí hranolků. Aby nám ze dvou truhlíků vznikla lavice, musíme připevnit sedák. Ten si vyrobíme ze silnější cca 3 cm silné spárovky. Připevníme ji přes hranolek, který si pomocí vratových šroubů připevníme k boku s prodlouženými stojnami. 

loubí s lavičkou
Květináče s loubím lze využít jako posezení s lavičkou nebo bez lavičky jako malebný vchod do zahrady (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Přes hranolek pak pomocí delších vratových šroubu desku lavičky o délce 120 cm spojíme s truhlíky na bocích. Užitečným pomocníkem nám bude gola sada, pomocí které matky šroubů pevně dotáhneme.

šroubování lavičky
Lavičku přichytíme šrouby s matkou (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Mezi prodloužené opěry připevníme 10 cm pod jejich vrcholem rozporu. Bude mít stranové přesahy cca 10 cm. Ty si z jedné strany zkosíme. Rozpora je o sílu horního příčného prkna níže. Příčně na ni, s přesahem do stran přes šířku obou bočních truhlíků, připevníme vrchní část loubí. Jeho konce jsou také mírně zkosené.

loubí pro popínavé květiny
Konce loubí můžeme mírně zkosit (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Na horní dlouhá prkna připevníme rošt z kratších prkének. Tak budou mít popínavky oporu a  naše lavička s loubím může krásně zarůst. Mezi stojny připevníme na zavrtávací oka poplastované pletivo. Tak bude pro rostliny připravena opora i při cestě loubím vzhůru. Hrany truhlíků a hlavy vrutů překryjeme rohovými lištami. Do truhlíků je možné vložit rostliny v květináči, nebo jej vyložit nopovou folií a zaplnit zeminou.

květináč pro popínavé květiny
Na závěr připevníme pletivo, po kterém se budou popínavé květiny pěkně plazit do výšky (Zdroj: PRIMA Doma Media)

Zahradní loubí s lavičkou a truhlíky

Publikováno: 30. 5. 2020, Autor: Pavel , Profil autora: Redakce