reklama

Plíseň v bytě může zapříčinit řadu problémů. Co s tím?

Plíseň v bytě představuje dost prekérní problém řady českých domácností, který se rok, co rok vrací s příchodem topné sezóny. Trápí však nejen byty, ale i rodinné domy. Ví se, že každý šestý Čech žije v prostředí, kde vlhko a plísně škodí lidskému zdraví. Plísně mohou poškodit nejen zdi, ale i nábytek v bytě. Způsobit mohou alergickou reakci, astma, ale i rakovinu. A proto byste je měli řešit.

Plíseň v bytě může zapříčinit řadu problémů. Co s tím?

Riziko, že by se někdy mohla objevit ve vašem bytě plíseň, je vysoké. V každé domácnosti se totiž najde nějaké vlhké místo, které plísně milují. Nebezpečí výskytu se navíc zvyšuje s přítomností plastových oken, které mají mnohem nižší prodyšnost než dřevěná okna. Velmi často se však objevují také v bytech s nevhodně provedenými stavebními úpravami anebo tam, kde je příliš mnoho často zalévaných květin. Vysoce ohrožené jsou i málo vytápěné, nedostatečně větrané a málo používané byty.

Plíseň pod mikroskopem
Plíseň pod mikroskopem

Co je plíseň?

Plísně jsou vlastně mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je dost vlhko. Při svém růstu vytváří reprodukční orgány, z nichž do okolního prostředí uvolňují spory (rozmnožovací částice). Ty jsou velmi malé a lehké, takže je vzduch dokáže odnést do velké vzdálenosti. Viditelné porosty těchto plísní doprovází i vysoká koncentrace spórů v ovzduší.

Kde je ohrožení plísní největší?

Plísní jsou ohrožena místa, kde se málo větrá, je vysoká vlhkost a kde se suší vyprané prádlo. To nejlepší prostředí pro plísně má obvykle kuchyně a koupelna. V kuchyni se tvoří plísně vzhledem k častému vaření a v koupelně častému sprchování. V těchto místnostech teplota v místnosti přesahuje 25 stupňů Celsia a vlhkost pak hravě překročí 60 %.

Plíseň v bytě způsobuje řadu problémů
Plíseň v bytě způsobuje řadu problémů

Na jakých místech se plíseň objevuje nejvíce?

Ponejvíce se plísně tvoří ve spárách okolo vany, sprchového koutu, oken a okenních parapetů, lednici, ve studených rozích, v místech, kam zatéká, v rozích za nábytkem, za kuchyňskou linkou, u podlahové lišty. Držet se však může v kobercích, tapetách, vzduchotechnice, stropních podhledech i stěnových obkladech.

Plíseň se často objevuje u oken
Plíseň se často objevuje u oken

Příčina výskytu plísní

Nejčastější příčinou výskytu plísní v bytě je nevhodné užívání bytu, které je spojené s vytvářením vodní páry. K tomu ponejvíce dochází u vaření, praní a sušení, Vzniklá pára však není odsávána digestoří a není ani odvětrávána. Taková pára se pak kondenzuje na zdech, do nichž se posléze vsakuje. Vzniká tak optimální prostředí pro vznik plísně. Situaci zhoršuje i to, že řada domácností se dopouští dost zásadní chyby a v zimě méně topí a málo větrá. Nepohybující vzduch však podporuje růst plísní, a to především v rozích, koutech a za nábytkem. Rozvoj růstu plísní podporuje i sušení prádla a nadměrné používání zvlhčovačů.

V čem spočívá záludnost plísní

Plísně jsou záludné v tom, že jsou schopny prorůstat materiály. To znamená, že ani po odstranění povrchových vrstev nemáte vyhráno. Plíseň tak nemusí být vidět a přesto tu stále tu být. V případě, že se v místnosti objeví znova vlhkost, opět vyjdou na povrch.

Plíseň je nebezpečnější, než si uvědomujeme
Plíseň je nebezpečnější, než si uvědomujeme

Proč je plíseň nebezpečná

Plísně v bytě mohou velmi negativně ovlivnit lidské zdraví především ve směru vzniku alergických a mykotických onemocnění. Spory plísní totiž patří k závažným alergenům. V závislosti na koncentraci sporů v ovzduší pak může dojít k alergickému onemocnění. Vyvolat může i astma bronchiale. Mimo to však mohou spory plísní vyvolat i akutní toxickou reakci. Ví se také, že mají mutagenní, teratogenní, karcinogenní a estrogenní efekt. Látky, které jsou plísněmi vylučovány mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždí oči, sliznici v nosu a krku, způsobují bolesti hlavy a dráždí pokožku. Objevit se mohou i mykotická onemocnění.

Odstranění plísně
Odstranění plísně

Co s tím?

  • Místnosti, kde je vyšší vlhkost často větrejte. Udělejte pořádný průvan. Větrejte i v chladných měsících. Několikrát denně alespoň na 5 minut důkladně větrejte. V létě pak mějte otevřená okna klidně po celý den. Pokud je zapotřebí, používejte různé odvlhčovače a pohlcovače vlhkosti.
  • Místa, kde se drží plíseň, je zapotřebí pravidelně dezinfikovat účinnými přípravky. Ty nejúčinnější obsahují chlornan sodný.
  • Pořádně svůj být vysoušejte. Pokud se stane, že se vytopíte, nebo vás někdo vytopí, případně, že k vám na návštěvu přijde příroda, rychle zasáhněte. Snažte se vše důkladně vysušit. Mokré materiály se snažte vysušit do 48 hodin.
  • Zamezte rosení na oknech, stěnách i potrubí. Pokud k tomu přece jen dojde, rychle povrch osušte a eliminujte zdroj vlhkosti na minimum. Snažte se vlhkost udržet mezi 40 až 60 %. Nikdy ne více.
  • Po sprchování důkladně osušte stěny a dveře sprchového koutu. Vytřete koupelnu do sucha. Při sprchování mějte vždy zavřené dveře.
  • Při vaření používejte digestoř. Pravidelně kontrolujte funkčnost filtru. Dveře kuchyně při vaření zavírejte a důkladně větrejte. Myčku nechte co nejdéle zavřenou i potom, co doběhl mycí program.
  • Nepodceňujte negativní působení sušícího se prádla. Z vlhkého prádla se dokáže vypařit až 1 litr vody. Pokud není doopravdy jiného zbytí, prádlo vždy co nejvíce vyždímejte. Ideálně však sušte prádlo venku nebo v sušárně. Řešením je i sušička.
  • V boji s plísní může pomoci i nová výmalba. Starou výmalbu je nutné odstranit oškrábáním za pomoci namokření vodou s chlorem nebo jiným čističem na podobné bázi. Nikdy nestírejte nasucho, protože byste ji roznesli do okolí. Potom na stěnu naneste fungicidní přípravky pro odstranění plísně. K dalšímu kroku přistupte až po úplném zaschnutí. Stěny nakonec natřete barvou s protiplísňovou přísadou. Po celou dobu práce mějte na rukou ochranné rukavice a chraňte si i oči.
  • Odborné odstranění plísně
    Odborné odstranění plísně

    Když už je plísně doopravdy moc

    Jestliže se plísně rozšířily a jejich velikost už je nad vaše síly, nezbývá nic jiného, než se obrátit na odborníky. Ti se na odstraňování plísní v bytech a domech specializují a dokáží je odstranit. Nejprve však zjistí jejich příčinu, podle které pak zvolí ten správný způsob ošetření. Může jít kupříkladu o sanační omítku, která vytvoří spoustu vzduchových pórů, jež ze zdiva odvádí vzdušnou vlhkost. Mohou zvolit i chemickou injektáž, což je jakási impregnace, která zabraňuje vzlínání vlhkosti. Anebo se mohou rozhodnou pro elektroosmózu, metodu, kdy s pomocí elektromagnetického pole za použití speciálního přístroje, dojde k vysoušení vlhkých stěn a trvalé izolaci zdiva. Jednou z variant je i mechanická izolace, která spočívá v tom, že se ve stavební konstrukci vytvoří prostor, který vyplní hydroizolační látkou. Ta zabraňuje vzlínání vlhkosti stěn.

    Publikováno: 26. 2. 2019, Autor: Adriana Dosedělová , Profil autora: Redakce