reklama

Jak docílit prosvětlení bytu a vytvořit z tmavého světlý?

Světlý byt můžete vytvořit i z původně tmavého. Existuje spousta chytrých triků, s nimiž tmavé místnosti můžete prosvětlit bez toho, abyste museli bourat nebo měnit okna. A my vám je prozradíme. Snad vám pomohou proměnit vaše bydlení v ještě útulnější.

Jak docílit prosvětlení bytu a vytvořit z tmavého světlý? (Zdroj: Depositphotos)

Světlý byt z tmavého

Světlý byt vytvoříte i bez nutné potřeby výměny oken. Mohou k tomu pomoci jednoduché triky. Základem jsou umytá okna. Obzvláště v tmavých pokojích by se okna měla umývat častěji. Potom odstraňte z oken záclony a závěsy. Ze stěn odstraňte obrazy, plakáty a fotografie. Zvlášť ty tmavé totiž místnost ještě více ztmavují. Světlo do místnosti dostanete s pomocí kovových dekorací a zrcadel. Tmavé místnosti prosvětlíte rovněž s použitím tlumených světel, které světlo rozptylují do prostoru. Světel se nebojte, pořiďte jich dostatek.

Tmavý byt
Světlý byt by mohl být i tam, kde je doposud tmavý, a to ve více než 50 %. Tmavý byt si totiž mnohdy vytvoříme sami chybami při zařizování (Zdroj: Depositphotos)

Světlo v bytě díky té správné výmalbě

Tmavý byt opticky zesvětlíte s pomocí bílého stropu. Stěny k němu zvolte jasné a světlé, ideálně světle modrou, žlutou, zelenou, nebo také můžete použít světlé odstíny neutrálních barev (velbloudí hnědá, espresso, bílá káva, šampaňská, rezavá, béžová). Vyhněte se naopak červené, oranžové, hnědé, tmavě modré, fialové a černé barvě.

Jídelna
Prosvětlení bytu úzce souvisí s jeho výmalbou i zařízením. Světlé věci prosvětlí tmavý byt (Zdroj: Depositphotos)

Dveře a podlaha dělají se světlem hotové divy

Nepodceňujte sílu dveří a podlahy. Čím světlejší, tím lepší. Barva dveří nemusí být shodná s barvou podlahy, může se o nějaký odstín lišit. Nejlepší volbou jsou ty se skleněnou vitráží. Co se podlahy týká, tam kde je to možné, zvolte keramickou nebo kamennou dlažbu. V ostatních místnostech sáhněte po dubu nebo javoru, který důkladně zalakujte.

Obývací pokoj
I malé prostory mohou být světlem zalité, když jsou správně zařízené (Zdroj: Depositphotos)

Světlo do bytu přinese i nábytek

Pokud můžete, z tmavého bytu odstraňte tmavé kusy nábytku. Nahraďte je bílým nebo světlým dřevem. V případě, že je váš byt ještě k tomu malý, šetřete i s množstvím nábytkem. Jestliže to není možné, vybírejte nábytek v barvě stěn. Dejte si pozor i na jeho rozmístění. Robustní a velké kousky nedávejte k oknu.

Světlý nábytek
Pro prosvětlení byt zařiďte světlým nábytkem (Zdroj: Depositphotos)

Čemu se naopak vyhnout?

Bez čeho se váš interiér naopak obejde? Pokud nemá být tmavý, vyvarujte se různých příček, paravánů, nábytkových sestav umístěných ve středu místnosti, poliček a taburetů.

Minimalismus
Prosvětlení prostoru nahrává minimalistickému stylu (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 24. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Adriana Dosedělová