reklama

Jak docílit prosvětlení bytu a vytvořit z tmavého světlý?

Světlý byt můžete vytvořit i z původně tmavého. Existuje spousta chytrých triků, s nimiž tmavé místnosti můžete prosvětlit bez toho, abyste museli bourat nebo měnit okna. A my vám je prozradíme. Snad vám pomohou proměnit vaše bydlení v ještě útulnější.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak docílit prosvětlení bytu a vytvořit z tmavého světlý? (Zdroj: Depositphotos)

Světlý byt z tmavého

Světlý byt vytvoříte i bez nutné potřeby výměny oken. Mohou k tomu pomoci jednoduché triky. Základem jsou umytá okna. Obzvláště v tmavých pokojích by se okna měla umývat častěji. Potom odstraňte z oken záclony a závěsy. Ze stěn odstraňte obrazy, plakáty a fotografie. Zvlášť ty tmavé totiž místnost ještě více ztmavují. Světlo do místnosti dostanete s pomocí kovových dekorací a zrcadel. Tmavé místnosti prosvětlíte rovněž s použitím tlumených světel, které světlo rozptylují do prostoru. Světel se nebojte, pořiďte jich dostatek.

Tmavý byt
i (Zdroj: Depositphotos)
Světlý byt by mohl být i tam, kde je doposud tmavý, a to ve více než 50 %. Tmavý byt si totiž mnohdy vytvoříme sami chybami při zařizování

Světlo v bytě díky té správné výmalbě

Tmavý byt opticky zesvětlíte s pomocí bílého stropu. Stěny k němu zvolte jasné a světlé, ideálně světle modrou, žlutou, zelenou, nebo také můžete použít světlé odstíny neutrálních barev (velbloudí hnědá, espresso, bílá káva, šampaňská, rezavá, béžová). Vyhněte se naopak červené, oranžové, hnědé, tmavě modré, fialové a černé barvě.

Jídelna
i (Zdroj: Depositphotos)
Prosvětlení bytu úzce souvisí s jeho výmalbou i zařízením. Světlé věci prosvětlí tmavý byt

Dveře a podlaha dělají se světlem hotové divy

Nepodceňujte sílu dveří a podlahy. Čím světlejší, tím lepší. Barva dveří nemusí být shodná s barvou podlahy, může se o nějaký odstín lišit. Nejlepší volbou jsou ty se skleněnou vitráží. Co se podlahy týká, tam kde je to možné, zvolte keramickou nebo kamennou dlažbu. V ostatních místnostech sáhněte po dubu nebo javoru, který důkladně zalakujte.

Obývací pokoj
i (Zdroj: Depositphotos)
I malé prostory mohou být světlem zalité, když jsou správně zařízené

Světlo do bytu přinese i nábytek

Pokud můžete, z tmavého bytu odstraňte tmavé kusy nábytku. Nahraďte je bílým nebo světlým dřevem. V případě, že je váš byt ještě k tomu malý, šetřete i s množstvím nábytkem. Jestliže to není možné, vybírejte nábytek v barvě stěn. Dejte si pozor i na jeho rozmístění. Robustní a velké kousky nedávejte k oknu.

Světlý nábytek
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro prosvětlení byt zařiďte světlým nábytkem

Čemu se naopak vyhnout?

Bez čeho se váš interiér naopak obejde? Pokud nemá být tmavý, vyvarujte se různých příček, paravánů, nábytkových sestav umístěných ve středu místnosti, poliček a taburetů.

Minimalismus
i (Zdroj: Depositphotos)
Prosvětlení prostoru nahrává minimalistickému stylu

Publikováno: 24. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová