reklama

Zvlhčování vzduchu ochrání nás i pokojové rostliny

Nejen osobám s nejrůznějšími chorobami dýchacího aparátu vadí suchý vzduch v domácnosti, mají pak sklony k nepříjemnému dráždivému kašli. Zvlhčovač vzduchu dokáže zatočit s tímto nešvarem, ale ne každý z nás si chce pořizovat drahé zařízení. Existují i levnější varianty, které jej dokážou snadno nahradit.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zvlhčování vzduchu ochrání nás i pokojové rostliny (Zdroj: Depositphotos_)

Zvlhčovač vzduchu není jediným řešením, jak zvýšit vlhkost v často velmi suchém panelákovém bytě. Zvlhčení domácího prostředí je velmi vhodné pro alergiky, astmatiky a obecně všechny, kteří trpí chronickým onemocněním dýchacího aparátu. Všechny tyto rizikové skupiny osob v suchém vzduchu trápí dráždivý kašel, kterého se bez dodatečného zvlhčení jen velmi nesnadno zbavíme.

Suchý vzduch škodí i rostlinám

Suché prostředí v bytě je nežádoucí i pro většinu pokojových rostlin, které mohou v některých případech fungovat jako přírodní čistič vzduchu, je to například lopatkovec. Ten v nevyhovujících podmínkách špatně roste, ztrácí lesk listů a může být napadený i některými ze savých škůdců, a to především během zimního období, kdy mnohokrát větráme jen sporadicky, abychom rostlinstvu neublížili teplotním šokem.

Květiny
i (Zdroj: Depositphotos)
Vzduch zvlhčí i květiny ve váze

Pár nápadů na systematické zvlhčení vzduchu

Než se rozhodneme pořídit elektrický zvlhčovač vzduchu pro domácnost, máme v zásadě hned několik možností, jak se suchého vzduchu zbavit podstatně jednodušší cestou. První a velmi dekorativní možností je skleněná miska, vyplněná drobnými oblázky a zalitá vodou, která dosahuje až do úrovně těchto kamínků. K odpařování dochází velmi pozvolna, přičemž jde o jednoduché řešení, které nám svojí realizací zabere jen velmi málo času.

Další možností je například pěstování některých rostlin v nádobách s vodou. Takto můžeme pěstovat třeba Scindapsus nebo nepravý bambus z rodu Dracaena. Efekt je stejný, odpařování vody je postupné a efekt velmi žádoucí. Nesmíme zapomenout na pravidelné dolévání vody do nádob, aby rostliny neskončily na suchu a neuhynuly.

Bambus
i (Zdroj: Depositphotos)
Lucky bamboo ve vodě také pomůže se suchým vzduchem

Klasickým a mnoho let osvědčeným prvkem domácnosti je nasazení odpařovače na topné radiátory. Vybereme si takové provedení, které disponuje větší kapacitou a tedy nebudeme muset dolévat tak často vodu. Řešení je to velmi levné a spolehlivé.

Elektrický zvlhčovač vzduchu

Někteří z nás chtějí vyřešit problém s nízkou vlhkostí vzduchu v domácnosti rázněji a přitom například touží po likvidaci bakterií a jiných škodlivých vlivů. Nabízí se řešení v podobě ultrazvukového zvlhčovače vzduchu, který je tichý, generuje studenou páru a má nízkou spotřebu elektřiny. Kromě toho některé modely obsahují i ionizátor, díky kterému zbaví vzduch bakterií.

Ionizátor
i (Zdroj: Depositphotos)
Zvlhčovač vzduchu díky ionizátoru odstraní i nežádoucí mikroorganismy

Některé výkonné zvlhčovače umí dostat do vzduchu za hodinu i kolem půl litru vody. Je to dobré v tom případě, když potřebujeme vlhkost skokově zvýšit. Cena zvlhčovačů startuje na částkách kolem 2 000 Kč a více podle provedení. Některé modely nabídnou i aromaterapii.

Aroma lampa
i (Zdroj: Depositphotos)
Zvlhčovač vzduchu jsou i aroma lampy

Publikováno: 23. 5. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček