reklama

Pasivní dům svépomocí - Bydlení na křižovatce minulosti a budoucnosti

Dům nedaleko Bratislavy stojí na původního římského sídliště – na místě dávné historie se rozhodla třígenerační rodina vybudovat mimořádně úsporný dům v pasivním standardu. Jedno mají staří Římané s novými stavebníky společné – odvahu k inovaci. Stejně jako byli antičtí stavitelé vynalézaví a nalézali nové materiály i metody, noví obyvatelé se vydali cestou trendu úsporného a udržitelného stavění. S výstavbou pasivního domu si poradili vlastníma rukama. Svou roli v tom sehrál i dobře zvolený stavební materiál Ytong.

I mimořádně úsporný pasivní dům lze postavit svépomocí (Zdroj Xella)

Pasivní domy se na Slovensku staví více než deset let. Jejich výhodou je nejen mimořádně úsporný provoz, ale také kvalita vnitřního prostředí budovy. Řízené větrání umožňuje ponechat uzavřená okna, čímž je budova výborně chráněna proti prachu a hmyzu a okna s trojskly zabrání vnějšímu hluku. Výstavba pasivního domu však klade určité nároky na použité materiály, ale zaručí pak také mnohem vyšší a trvanlivější kvalitu stavby. Pokud jde o volbu stavebního materiálu, je potřeba vybírat takové, které snadno splní povinné blower door testy (povinné zkoušky neprůvzdušnosti obálky budovy).

Stavební systém Ytong má od samého počátku stavění pasivů na Slovensku prokazatelné výsledky – je to díky tomu, že struktura materiálu Ytong je homogenní (tvárnice je plná, bez dutin). Své vlastnosti si ponechává i po opracování, a proto je mimořádně vhodným materiálem pro tento typ výstavby. Navíc je práce s ním nenáročná, a tak i tyto „stavby budoucnosti“ realizují také laičtí stavebníci, kteří se rozhodli pro svépomoc.

1B9A4546
Výhodou pasivního domu je mimořádně úsporný provoz a kvalita vnitřního prostředí (Zdroj: Xella)

Jak se staví svépomocí bez zedníka v rodině?

Dům obsahuje dvě bytové jednotky – pro rodinu stavebníka a druhou menší pro jeho matku. Celkově si s výstavbou poměrně rozlehlého domu poradili za necelé dva roky a vycházeli z projektu, který si sami navrhli. Pro potřeby stavebního povolení jim s detaily pomohla sousedka, která je projektantka. Stavební materiál, který má pověst ideálního řešení pro svépomoc, splnil jejich očekávání. Při řezání tvárnic stačí ruční pilka. Majitel není zedník, tak mu to šlo pomaleji, ale o to víc ale dbal na detaily. Rohy založil odborník od Ytongu, aby byly přesné v úhlech.

Kromě obvodových tvárnic, které byly zásadní pro dosažení neprůvzdušnosti obálky, systém Ytong využili v několika praktických detailech. Tvárnice se snadno se řežou a tvarují – stavitel z nich například v maminčině koupelně vyřízli zaoblenou lavičku do sprchového koutu. V domě mají z tvárnic i schody, ty výrobce připravil na míru dle projektu. Při stavbě se tak uplatnily další možnosti využití systému Ytong. Stavba schodiště je opravdu poměrně nenáročná. Oproti klasickým železobetonovým schodům odpadají procesy jako bednění, výztuž, betonáž, hutnění, vlhčení či likvidace odpadu. A největší výhodou je fakt, že se schody dají do 24 hodin po stavbě normálně používat.

1B9A4471
Dům obsahuje dvě bytové jednotky (Zdroj: Xella)

Jaké jsou zkušenosti po prvních letech bydlení?

Stavbu spokojeně užívají už čtyři roky a mohou hodnotit svá rozhodnutí. Celý dům – kromě koupelen, kde je podlahové topení, je vytápěn infrapanely. Je to jednoduché, bezúdržbové řešení a majitel říká, že pokud by stavěl podruhé, určitě by je dal i do koupelen. Spokojeni jsou i s rekuperací. Zejména v zimě, kdy se tolik nevětrá, je to výborná věc. Navíc uvnitř je díky ní méně prachu a pokud máte v rodině alergika, můžete si koupit speciální pylové filtry.

Publikováno: 22. 5. 2020, Autor: Xella (text a foto)