reklama

Jak použít sádrokarton pro proměnu bytu

Sádrokarton je skvělý materiál, pokud potřebujeme rychlou přestavbu nebo dodělávku v interiéru. Je lehký, dobře se s ním pracuje a v současné době jsou již na trhu i sádrokartony použitelné do vlhkých prostor nebo do exteriérů. Musíme jen vědět, který typ na co použít. Jak tedy sádrokarton použít?

Jak použít sádrokarton pro proměnu bytu (Zdroj: Depositphotos)

Jak si poradit se sádrokartonem v interiéru?

Sádrokarton je zvlášť v interiérech velmi používaný a oblíbený stavební materiál. Desky, se kterými pracujeme, jsou lehké, velmi dobře tvarovatelné, a díky několika typům sádrokartonu můžeme vytvářet stěny, příčky, podhledy, obložení, odhlučnění a mnoho dalších stavebních úprav. Víte, kde a jak sádrokarton používat?

Něco málo o sádrokartonu

Jedná se stavební materiál, tvořený lisovanou sádrovou hmotou a kartonovým papírem. Sádrokarton je v současné době nejrychlejším a nejsnadnějším řešením tzv. suché výstavby. Mezi jeho výhody patří:

  • pevnost
  • tvarovatelnost
  • dlouhá životnost
  • dobré izolační vlastnosti
  • použitelnost v interiéru i exteriéru
  • jednoduchost instalace
Sádrokarton
Sádrokarton patří mezi oblíbené a snadno instalovatelné stavební materiály (Zdroj: Depositphotos)

Naopak jeho nevýhodou je omezená použitelnost barev (nesnese disperzní barvy, vápno, vodní sklo nebo silikáty), má vysokou savost, takže je potřeba jej penetrovat, při broušení vzniká vysoká prašnost. 

Existuje několik typů sádrokartonu - obyčejný (do běžných interiérů), impregnovaný (do prostorů s vyšší vlhkostí), protipožární, protipožární impregnovaný, izolační s minerálním vláknem, izolační s minerálním vláknem a parozábranou, s olověnou fólií (při ochraně před zářením) a ohebný (zesílený skelným vláknem).

Jak obložit sádrokartonem koupelnu

Při rekonstrukci koupelny je možné sáhnout po sádrokartonových deskách také. Musíme si jen uvědomit, že koupelna je místnost, kde se kondenzuje větší množství vlhka a tomu je potřeba sádrokartonové desky přizpůsobit. Vybíráme tedy zásadně desky impregnované, případně protipožární s impregnací. 

Pomůcky
Na práci se sádrokartonem nepotřebujeme žádné speciální vybavení (Zdroj: Depositphotos)

Jako první krok při rekonstrukci koupelny musíme celou místnost vystěhovat, odmontovat umyvadlo a vanu. Jsou-li v koupelně obklady, bude potřeba je odstranit. Stěny poté očistíme. Jestliže tímto způsobem rekonstruujeme klasickou umakartovou koupelnu v paneláku, je sádrokarton ideální a rychlou volbou.  

Na stěny si pak musíme připravit kostru pro uchycení sádrokartonových desek. Tato kostra se skládá z hliníkových profilů, které se stejně jako desky seženou ve stavebninách nebo hobby marketech. Profily na původní zdi připevníme k tomu určenými vruty.

Stropní závěs
Konstrukci na strop zavěšujeme na kovové úchyty (Zdroj: Depositphotos)

Současně s instalací kostry natáhneme elektrické rozvody a upevníme je do tzv. husích krků (zajistíme tím dvojitou izolaci proti vlhkosti), které povedeme vnitřní stranou kostry. Prostor mezi původní stěnou a sádrokartonem vyplníme vhodnou izolací do vlhka. Nejlepší je použít minerální vlnu, která zároveň slouží jako zvuková izolace.

Elektrické rozvody
Elektrické rozvody vedeme vnitřní stranou kostry (Zdroj: Depositphotos)

Pokud budeme na sádrokartonové desky chtít zavěsit umyvadlo, je potřeba toto místo vyztužit - připravit kovový rám na uchycení nebo dané místo vyzdít či použít ytong. 

Konstrukce
Mezi kostrou a deskami musí být izolace (Zdroj: Depositphotos)

Zelený sádrokarton je určen právě do místností s vyšší vlhkostí. Jakmile máme dokončenou izolaci, desky naměříme a postupně je pomocí speciálních vrutů do sádrokartonu připevňujeme na připravenou kostru. Sádrokarton je ideální stavební materiál na tvarování, jednoduše ho seřízneme nožem nebo jemnou pilkou. Lze do něj vyvrtat otvory, lze ho i napojovat. V případě napojování sádrokartonu používáme perlinku - textilii, která spoj zpevní.

Použití perlinky
Perlinka nám pomůže pevněji spojit přechody mezi deskami (Zdroj: Depositphotos)

Perlinka se přiloží na místo spoje a přes ní se natáhne tmel. Ten pak po důkladném zaschnutí přebrousíme do hladka. Stejně tak tmel používáme na místa, kde jsou zapuštěné vruty. 

Broušení
Všechny spoje je potřeba vytmelit a zabrousit (Zdroj: Depositphotos)
Spárování
Na spárování použijeme tmel na sádrokarton (Zdroj: Depositphotos)

Nezapomeňte si udělat značky v místech, kde máte vývody vodovodního a odpadního potrubí dřív, než celou místnost kompletně sádrokartonem zaklopíte. Pak budete jen těžko odhadovat, kde že vlastně ty vývody jsou. 

Připevnění sádrokartonu
Sádrokarton upevňujeme do hliníkové konstrukce speciálními vruty (Zdroj: Depositphotos)

Obklady a sádrokarton

Na sádrokarton se obklady lepí víc než dobře. Povrch není potřeba zdrsnit, je ideálně rovný - dbejte na dokonalé zatmelení všech přechodů a spár. Sádrokarton do koupelen, tedy impregnovaný má také vyšší nosnost než ten obyčejný a není tedy nutné se obávat, že obklady neudrží. Totéž platí o prostém vymalování - sádrokarton je ale více savý, proto doporučujeme nejprve penetraci na vyrovnání savosti povrchu a teprve potom vymalovat.

U sádrokartonu není potřeba čekat na vysychání zdí, takže ihned po dokončení obkladů stěn sádrokartonovými deskami již můžeme instalovat vanu, umyvadlo a koupelnový nábytek. 

Nová koupelna
Ihned po dokončení instalace sádrokartonových desek již můžeme zapojit vanu a umyvadlo (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 22. 5. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)