reklama

Čím je zajímavý industriální styl bydlení?

Industriální styl je velice osobitý styl bydlení, který vůbec není strohý. A také rozhodně není pouze o plechu a betonu. Díky šikovné kombinaci prvků můžete i v industriálním stylu dosáhnout velmi originálního interiéru. Hodí se otevřených prostorů, v nichž více vynikne. Působivý je však i v malých bytech v paneláku. Víme, jak si můžete přetvořit svůj interiér v industriálním stylu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Čím je zajímavý industriální styl bydlení (Zdroj: Depositphotos)

Industriální styl vás okouzlí svou jedinečností

Industriální styl nevznikl jako módní trend. Nejde o žádný nový hit, vznikl totiž v polovině minulého století. Z továrních hal se postupně dostal do bytů. A dnes je nevšedním stylem bydlení pro každého. U industriálního stylu je důležité zachovat původní architekturu. Hodí se všude tam, kde jsou vysoké stropy a velká okna. V žádné místnosti by neměla chybět alespoň jedna dřevěná nebo cihlová stěna. Proporce místnosti se zvětšují rušením stěn. Stěnami oddělené jsou obvykle pouze ložnice a koupelna. Má rád minimalismus a miluje věci z druhé ruky. Hlavními materiály tohoto stylu jsou kov, dřevo, sklo, keramická dlažba, kůže, kámen a beton. Typickými barvami jsou kombinace neutrálních barev, tedy černé, bílé a šedé. K nim je pak možné přidružit i světle hnědou, námořnickou modrou a antracitovou. Pro prozáření interiéru se používá také jasně červená, vínová, citronově žlutá, petrolejová nebo oranžová. 

Obývací pokoj
i (Zdroj: Depositphotos)
Život tomuto stylu dávají přírodní materiály, kůže a hlavně zelené rostliny

Typické prvky industriálního stylu

Pro industriální styl jsou typické odhalené ocelové nebo betonové konstrukce, velká členěná okna, betonové podlahy, odhalené nosníky nebo sloupy, cihlové stěny, elektroinstalace i vodovodní potrubí vedené na povrchu. Do toho všeho zasazené funkční kusy nábytku. Chybět by neměla masivní světla, ani výrazné podlahy. Nebojte se kombinovat staré s novým. Ideální je proto starý nábytek.

Co se týká kovu, hlavní slovo zde má železo, ocel a hliník. Jen zřídkakdy se použije měď, bronz nebo nikl. Kov se nikterak neupravuje. Patina je pozitivem.

Velmi důležitým prvkem jsou i rostliny, které by měly být velké a ozdobné listem.

Kuchyně
i (Zdroj: Depositphotos)
Industriální styl můžete použít do každé místnosti. Skvěle vypadá i v kuchyni

Jak zařídit dům v industriálním stylu

Industriálně zařízené prostory se vyznačují minimalistickou jednoduchostí. Typické pro ně jsou čisté rovné linie, vzdušný prostor a minimum nábytku. Hrany jsou ostré. Stůl je z mohutného masivu. V interiéru mohou být různým způsobem zakomponovány třeba štafle, plechové šatní skříňky, kartotéky a podobně.

Významným faktorem je samozřejmě i světlo. Industriálnímu interiéru svědčí staré tovární lampy, podlahové reflektory, různé lucerny a petrolejové lampy.

Studentský pokoj
i (Zdroj: Depositphotos)
Industriálně zařízený může být i pokoj studenta

Ani v industriálním interiéru nesmí chybět originální doplňky

I když industriální styl nehýří nábytkem, ani barvami, doplňky nesmí chybět. I když i s nimi opatrně. Co si do takového interiéru pořídit?

Chybu rozhodně neuděláte, když si pořídíte nějaké rozměrné plátno v černobílém provedení. Ideální je abstraktní umění, grafiky nebo fotografie. Dalšími vhodnými dekoracemi jsou velké keramické květináče a kovové nádoby nejen na pokojové rostliny. Hodí se sem také různé věšáky, svícny, originálně řešené police, plechové cedule, dřevěné přepravky, černé tabule, svícny a držáky. Velmi výrazným prvkem jsou bezesporu nástěnné hodiny a kusový koberec nebo zrcadlo. Na záclony a ubrusy však rozhodně zapomeňte. Příhodnou náhradou jsou rolety. K ozdobám v industriálním stylu patří bezesporu i různé nápisy nebo kovové součástky z různých strojů (třeba kotouč z cirkulárky).

Pracovna
i (Zdroj: Depositphotos)
Industriální styl kombinuje cihlu, kov, beton i přírodní prvky

Publikováno: 20. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.