reklama

Kousek Anglie u vás doma pouhým nátěrem nábytku

Různé styly bydlení charakterizuje většinou také rozdílná barva nábytku, které lze snadno dosáhnout nátěrem. A tak máte-li chuť na změnu, stačí sáhnout po plechovce s barvou a pustit se do práce. Co takhle anglický styl?

i (Zdroj: Depositphotos)
Anglický styl je inspirovaný přírodou a venkovským prostředím (Zdroj: Depositphotos)

Co je anglický styl?

Anglický styl je inspirovaný přírodou a venkovským prostředím, jsou pro něj typické zejména tapety na zdích s obrázky krajinek a vodních ploch, květů a zvěře, hodně se zde používá tmavé dřevo na nábytek, který doplňuje železné kování, vlněné doplňky, mosaz a křišťál. V pokojích najdete mnoho kusů nábytku ve formě knihoven, komod, příborníků, křesel, židlí a stoliček, přístavných stolků – nejčastěji používaným dřevem je ořech, borovice a dub a další druhy dřevin v tmavých odstínech. Sedací nábytek je čalouněný, aby byl co nejvíce pohodlný – na textiliích se objevují vzory květin, často se používá také samet.

Tmavé dřevo nábytku
i (Zdroj: Depositphotos)
Typický anglický styl má tmavý nátěr nábytku, čalounění, tapety a kožené sedačky

To je typický anglický styl – nověji se v něm však setkáte s nábytkem, který se volí spíše ve světlých a pastelových barvách, mnohdy s patinou. Hodně se používá krom bílé barvy také krémová, růžová, světle modrá či zelená a různé odstíny šedé.

Komoda pod schody
i (Zdroj: Depositphotos)
V moderním anglickém stylu najdete nátěry nábytku spíše ve světlých a pastelových barvách

Výběr barvy

Pro nátěr nábytku v anglickém stylu se hodí zejména plně krycí barvy. Jejich výhodou je zejména to, že je můžete použít i na nepříliš pěkné či kvalitní dřevo – nátěr schová malé nedostatky a barva bude pěkně plná.

  • Na nábytek v interiéru použijte raději vodou ředitelnou barvu, která rychleji schne a nezapáchá.
  • Zároveň je vhodné použít pod nátěr základní barvu, která povrch připraví na vrchní nátěr – plocha bude hladká, další vrstva se bude lépe nanášet a spotřebujete jí méně.
  • Také můžete použít impregnační nátěr – dřevo bude chráněné proti houbám a plísním a také škůdcům.
Odstranění starého nábytku
i (Zdroj: Depositphotos)
Starou barvu je třeba z nábytku před novým nátěrem odstranit

Nátěr nábytku

Základem pro odolný a hezky vypadající nátěr nábytku je příprava.

  • Odmontujte z nábytku kování.
  • Odstraňte starý nátěr – podle druhu barvy ho můžete obrousit či opálit, použít se dají také chemické odstraňovače barev. Pokud se původní barva odlupuje ve velkých plochách, pokuste se ji odstranit kompletně celou. V případě, že je poškozena jen místy a je jinak soudržná, postačí ji přebrousit smirkovým papírem nebo houbičkou.
  • Povrch dřeva očistěte od prachu, zbavte ho mastnoty.
  • Naneste impregnační nátěr, pokud jste se pro něj rozhodli.
  • Praskliny, díry či jiná poškození opravte pomocí tmelu a po jeho zatvrdnutí (zhruba 2 až 4 hodiny) brusnou houbičkou přebruste do hladka. Zatmelit můžete i díry po původních úchytkách, pokud se je chystáte nahradit jinými. Vyvrtejte si otvory podle rozměru úchytek nových. Znovu odstraňte prach.
Náter nábytku
i (Zdroj: Depositphotos)
Plně krycí nátěr dodá nábytku zcela jiný vzhled
  • Můžete začít s nanášením první vrstvy barvy – základové. U krycích barev vám speciální podkladní vrstvu nahradí silně zředěná barva, kterou budete používat jako krycí – tento nátěr vyplní skulinky a nerovnosti na povrchu a vsákne se do něj. Barvu před použití vždy důkladně promíchejte. Barvu můžete nanášet klasicky štětcem, použít se dá také váleček nebo stříkací pistole.
  • Po důkladném zaschnutí povrch znovu přebruste jemným smirkovým papírem nebo houbičkou a odstraňte vzniklý prach.
  • Nyní naneste krycí barvu už neředěnou, bude určitě potřeba jeden až dva nátěry – mezi nimi vždy nechte potřebný čas k zaschnutí – řiďte se návodem, který poskytuje výrobce vámi zvolené barvy.

Publikováno: 18. 5. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová