S velkoformátovými obklady se vrátila stará dobrá mozaika

Mozaiky se na výsluní vrátily s módou velkoformátových dlaždic. Nynější módní trendy potvrzují, že se především nové či modernizované interiéry bez mozaiky téměř neobejdou.

S velkoformátovými obklady se vrátila stará dobrá mozaika

Co je to mozaika?

Malé geometrické útvary, pro které se vžil název mozaika, lidé skládají už více než 5 000 let. Dochovaly se exempláře z Indie, Řecka či Persie. V současnosti mozaika slouží jako ozdobná záležitost. Vzhledem k tomu, že se mozaika vyrábí z nejrůznějších materiálů, včetně luxusních, dodává místnosti na výjimečnosti. Lze jí obložit jakýkoliv prostorový prvek, úzkými pruhy lze zase oživit zrcadlo. Není od věci vložit mozaikové prvky mezi obklad místo ozdobné dlaždice nebo jí použít místo tradičních listel na začištění plochy.

Co je to mozaika?
Co je to mozaika?

Kde mozaiku použít?

Používají se na stěny, podlahy či dna, sluší interiéru i exteriéru, nevadí jim vlhké ani mokré prostředí. Mohou být glazované, lesklé i matné. Jak se komu líbí.

Nejběžnější jsou keramické mozaiky a skleněné mozaiky. Kameninové mozaiky se používají nejen k obkládání stěn, ale i podlah. Mívají vzhled kamene, matný povrch a jsou vhodné pro chůzi naboso i pro podlahové vytápění. Typ z kameniny je mrazuvzdorný, takže s nimi můžeme i do exteriéru. Kamenná mozaika sluší i okolí krbů nebo větší ploše dominantní stěny obývacího pokoje.

Kde mozaiku použít?
Kde mozaiku použít?

Z jakých dalších materiálů se mozaika vyrábí?

Halám, obchodním prostorám, ale i obývacím pokojům sluší mozaiky z přírodního kamene. Jsou zajímavé svým geometrickým řešením, kdy se využívá nejen klasický čtverec a obdélník, ale i trojúhelník či víceúhelník. Jejich cenu určuje použitý materiál, protože mozaika z přírodního kamene se vyrábí například i z mramoru či jiných dražších kamenů.

Vyšší pořizovací cena je ale spolehlivě vykoupena perfektním vzhledem s nádechem luxusu.

Z jakých dalších materiálů se mozaika vyrábí?
Z jakých dalších materiálů se mozaika vyrábí?

Kovové mozaiky zušlechtí každý interiér, který se stylizuje do futuristické podoby. Zpravidla se vyrábějí z nerezu, ale přesto se doporučuje aplikovat je mimo mokré či vlhké prostředí.

Kovové mozaiky se hodí na stěny, kde mohou vytvářet neuvěřitelné obrazce plné efektů. Jsou totiž dodávány nejen v tradičním a spořádaném čtverci, ale i ve tvaru pláství nebo úzkých elegantních obdélníků kladených vedle sebe v řetězícím se uspořádání.

A pokud se v nepřeberném množství nabízených typů, materiálů a vzorů nedokážete rozhodnout, volte mozaiku sestavenou do dlaždice z různých materiálů. Vhodné kombinace vytvářejí dokonalé efekty.

Existují mozaiky, jež ve finále vypadají i jako dřevo, byť jsou vyrobené ze skleněných a kamenných komponentů a jsou doplněné například o kovové akcenty. Mozaiky mix se rovněž vyrábějí v jiném než čtvercovém provedení, takže lze fantazii popustit naplno.

Jak se mozaikové obklady prodávají?

Mozaiky se pro usnadnění obkládání prodávají na arších podlepených na rubové straně papírovou sítí. Papírová síť je neocenitelná hlavně u oblých tvarů. Jde o ideální řešení všude tam, kde se obkládají zakřivené plochy. Mozaiky jsou většinou dodávány v lepencích o velikosti formátu 30 x 30 cm, který usnadňuje práci svou optimální velikostí.

Jak se mozaikové obklady prodávají?
Jak se mozaikové obklady prodávají?

Je práce s mozaikou náročná?

Není se čeho bát. Pro lepení mozaiky je ideální použít flexibilní bílé lepidlo určené přímo na mozaiky. Prolínající se bílé lepidlo tak v drobné mozaice při spárování nezkreslí odstín používané spárovací hmoty.

Spárování mozaiky hraje důležitou roli, protože kvalitní spárovací hmota vytváří pevnou kostru a podílí se na trvanlivosti lepeného spoje. Správnou volbu spárovací hmoty ovlivňuje i prostředí, ve kterém je mozaika umístěna.

Koupelny i kuchyně jsou místy, kde často pracujeme s různými agresivními čistícími prostředky, které mohou spáry porušit či znečistit. Z tohoto důvodu je vhodné používat spárovací hmoty se zvýšenou odpudivostí vody. Je třeba mít na zřeteli, že výrazné barvy spár zcela mění charakter celého keramického výrobku. Výrobci proto doporučují používání neutrální bílé, béžové nebo šedé spárovací hmoty.

Autor: Hornbach (text a foto)

Související k tématu