reklama

Jak správně postupovat při broušení dřeva?

Broušení dřeva je rozhodující při povrchové úpravě dřeva, lak či vosk nebo olej či lazura jsou pouze završením celého procesu. Pokud tedy není proces broušení proveden správně, pak vše nezachrání ani ta nejlepší finální povrchová úprava. Podívejme se tedy na broušení trochu zblízka. Jaké pomůcky a přípravky při broušení používat a jak postupovat.

Jak správně postupovat při broušení dřeva?

Čím brousit dřevo?

K broušení dřeva slouží různé druhy brusných papírů, pláten nebo tzv. houbiček. Většinou se dnes jako brusivo používá oxid křemíku, zirkon, korund a keramika. Nanesené jsou na vhodné podložce o různé tuhosti. Můžete také využit pásovou brusku.

Podložkou bývá papír, plátno nebo většinou PU pěna tvarovaná do různých profilů. Vhodnost použití doporučuje výrobce brusiva, existují např. typy pro broušení smolnatých nebo tvrdých dřevin, jiné jsou brusné materiály pro broušení laku, tmelu atd.

Čím brousit dřevo?
Čím brousit dřevo?
Čím brousit dřevo?
Čím brousit dřevo?

K broušení dřeva využijete brusné papíry různých zrnitostí, ale také pro broušení nerovností brusné houbičky

Zrnitost se udává číslicí, počet zrn (počet ok na sítu při třídění) na čtvereční palec. Platí tedy, že čím vyšší číslo, tím jemnější zrnitost. Brusný papír se vyrábí od zrnitosti P16 do zrnitosti P1200, pak jsou ještě jemnější brusné pasty k leštění na vysoký lesk. Při broušení dřeva si vystačíme se zrnitostmi od 60 do 180 (220).

Co je pro broušení dřeva rozhodující?

Dnešní dokonalé obrábění dřeva přináší rovné a hladké plochy, a tak stačí začít brousit ostrým papírem zrnem 80 ve směru vláken dřeva. Broušení napříč vláken se používá pouze ve zvláštních případech nebo pro dosažení zvláštního efektu. Kdysi zcela běžné máčení dřeva vodou nebo roztokem kostního klihu před nebo mezi broušením, mi dnes přijde zbytečné.

Důležité pro broušení je napnutí papíru nebo plátna na vhodné podložce (korkový špalík, dřevěný špalík nebo různé druhy upínáků). Brousíme rovnoměrným pohybem a tlakem ve směru vláken dřeva. Při broušení malých předmětů použijeme obrácený způsob, brusný papír nebo plátno napneme na rovnou desku pracovního stolu a pohybujeme po něm broušeným předmětem.

Při broušení může dojít k poškození dřeva nesprávným držením brusky
Při broušení může dojít k poškození dřeva nesprávným držením brusky

Při použití různých typů brusek dáváme pozor, abychom špatným držením brusky nezapříčinili vznik různých vad při broušení. Bohužel se tyto vady většinou objevují až v dalším kroku. Při strojním broušení je velké nebezpečí vzniku probrusu např. dýhy, práce s bruskami proto vyžaduje určitou zkušenost.

V průběhu broušení postupně střídáme brusné zrnitosti od nižšího čísla k vyššímu a nepřeskakujeme zrnitosti v řadě o více než jednu zrnitost. Je možné začít brousit zrnem 80 a pak skočit na 120. Není správné skočit až na zrno 150 atd.

Pro běžné broušení dřeva si vystačíme se zrnitostí 80-100-120-150-180-220. Rozhodující je tlak na brusný papír, který by měl být malý. Tak jako netlačíme na pilu, neměli bychom příliš tlačit při broušení. Při broušení velkým tlakem nebo tupým papírem, dohází k zatlačování vláken, které se při další povrchové úpravě zvedají a ovlivňují nejenom vzhled, ale i odolnosti konečné povrchové úpravy, zejména při venkovních nátěrech dřeva.

Rozhodnutí o finální povrchové úpravě je důležité ještě před provedením brusu

Tím se dostáváme k velmi důležité skutečnosti. Již na začátku broušení musíme vědět, jakým materiálem budeme dokončovat plochu. Správné obroušení dřeva je závislé na použití materiálu pro povrchovou úpravu. Jiné je při lakování laky na bázi rozpouštědel, jiné je při použití vodou ředitelných laků, jiné je při olejování, jiné při voskování.

Již při broušení dřeva bychom měli mít jasno v tom, jaký materiál použijeme pro povrchovou úpravu
Již při broušení dřeva bychom měli mít jasno v tom, jaký materiál použijeme pro povrchovou úpravu

Tady bych se vždy držel doporučení výrobce materiálu pro povrchovou úpravu. Materiály pro povrchovou úpravu dřeva jsou obecně velmi dobře otestovány a výrobce dobře ví, proč doporučit určité broušení dřeva a určitý stupeň.

Pokud jste se rozhodli dřevo mořit, rozhodně se zaměřte na dokonalé broušení ve smyslu stejnoměrnosti. Různé dřeviny různě přijímají mořidlo a nestejnoměrné broušení zvyšuje riziko vzniku skvrn.

TIP

Obrousili jste své dřevěné kousky? Nezapomínejte také na natírání a lakování. Jak správě zvýrazdit strukturu dřeva? Přečtěte si návod.

Publikováno: 19. 2. 2019, Autor: Pavel Kašpar, Acolor (text), HobbyPRstudio (foto) , Profil autora: Redakce