reklama

Péče o jahodník obecný od jara do zimy

Každý z nás touží po velké úrodě jahod. Rostlina jahodník obecný je známá jako velmi nenáročná a bohatě plodící zeleň na našich záhonech. Vše je nutné ale podpořit řádně prováděnou péčí. Můžeme si připravit vlastní silné sazenice, které nám poskytnou bohatou sklizeň. Co bychom při pěstování jahodníku neměli dále opomenout?

i (Zdroj: Depositphotos)
Péče o jahodník obecný od jara do zimy (Zdroj: Depositphotos)

Jahodník obecný je velmi hojně pěstovanou rostlinou a celkově se těší velké oblibě. Při vhodně načasované a správně prováděné péči může několik rostlin poskytnout v průběhu léta velice bohatou sklizeň až několika desítek kilogramů chutných plodů, které použijeme nejen k přímé konzumaci. Můžeme sáhnout po výrobě domácího džemu, chutné dřeně pro děti nebo plody spotřebujeme při produkci osvěžujících ovocných koláčů s tvarohem.

Mladé rostlinky
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Vlastní mladé rostliny jahodníku na jaře rychle zesílí

Příprava záhonů pro jahody

Do chystání záhonů pro jahody se vrhneme časně zjara nebo posléze až v srpnu. Základem je dokonalé zpracování půdy a její obohacení o velké množství živin. Ideální je kombinace chlévského hnoje, drcených rostlinných zbytků ze zahrady a kompostu. Vše můžeme použít ve vydatnějším množství, musíme totiž brát v úvahu, že rostliny zde zůstanou minimálně tři roky. Rytí provádíme do hloubky zhruba 20 cm a materiál do jednotlivých rýh sešlapeme. Následně necháme zhruba tři týdny odležet celou zrytou plochu. Poté provedeme přípravu hráběmi, spočívající ve srovnání plochy do roviny a rozbití případných hrud, které se vytvořily při rytí. Jednotlivé rostliny jahodníku sázíme ve sponu 30 x 30 cm. Nezapomínáme důkladně zalévat, aby se nové exempláře ujmuly.

Jahodník
i (Zdroj: Depositphotos)
Dobrá úroda je podmíněna péčí o půdu i rostlinky během roku

Pro jarní výsadbu jsou vyzkoušeným a osvědčeným tipem sazenice chlazené, které seženeme v zahradnictví. Velkou výhodou takových spících rostlin je, že poskytují solidní výnos již v prvním roce po vysazení.

Letní výsadbu provádíme na začátku měsíce září. Nejlepší je pro tuto dobu si vypěstovat kvalitní sazenice z vlastní zahrádky. Jahodníky při zaplození velmi bohatě vytvářejí nové mladé rostlinky, takže si vybereme ty nejsilnější, označíme je například kolíky a při zakládání nové jahodové zahrádky je pak oddělíme od mateční rostliny a přesadíme. Samozřejmě, vlastní sazenice můžeme využít i při výsadbě jarní.

Jahody
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Na úrodné půdě s dostatkem živin jahodník bohatě roste, kvete i plodí

Péče od jara do podzimu

Jahodníky na jaře zbavíme zaschlých listů, začneme je zalévat a půdu kolem nich velmi opatrně nakypříme, musíme si dát pozor na případné potrhání kořenů, které by snížilo výnos z rostliny. Při kypření využijeme drobný rozleželý kompost, jenž zapravíme mírně do půdy, čímž ji obohatíme o živiny a zabráníme postupnému vyčerpání. Jarní ochrana jahodníku spočívá hlavně v ochraně před pozdními jarními mrazíky, které spálí květy. Stačí k tomu využít třeba netkané textilie.

Péče o jahodník obecný
i (Zdroj: Depositphotos)
Jahodník obecný s organickou nastýlkou

V období kvetení mírně přihnojíme speciálním hnojivem pro jahody, což podpoří další násadu květů a tedy i bohatší úrodu. Po odkvětu musíme myslet na zabránění kontaktu plodů se zemí, protože vzlínající vlhkost z půdy může vyústit v plíseň. Často se pro tuto ochranu používají různá plastová pletiva, v přírodních zahradách pak pěstitelé sáhnou po slámě nebo slabé vrstvě najemno nasekané trávy. Zralé plody sklízíme postupně, dbáme přitom, abychom neopatrnou manipulací nepoškodili další, ještě nezralé kusy.

Po odplození přichází čas na velkou očistu záhonu. Všechny odnože s mladými, avšak nezužitkovanými rostlinami ostříháme a odvezeme ke kompostu, kde si s nimi hbitě poradí mulčovač a přemění je na drobný organický materiál. Prostor mezi jednotlivými rostlinami opět opatrně nakypříme. Podíváme se také, v jakém zdravotním stavu mateční rostliny jsou, ale obecně jahodníky na škůdce ani nemoci prakticky netrpí. Zaléváme až do podzimu, s klesajícími teplotami množství vody postupně utlumíme. Vhodná lokace záhonu v závětří zároveň zajistí, že rostliny v zimě nevymrznou.

Kvetení
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Kromě opečovávání půdy musíme chránit květy před pozdními mrazíky v květnu

Když je plodů čím dál méně

Zhruba po třech letech se úroda začne snižovat. Je to fakt, který indikuje, že další rok bychom úrodu měli ještě menší, proto ihned po odplození přistoupíme ke zlikvidování všech rostlin na záhoně, jeho zpracování do hloubky a nasazení klasického střídání plodin. Jahodník více než čtyři roky na jednom místě nevydrží, proto je dobré toto plánovat a včas si připravit nový záhon, kam jahody nasadíme v podobě mladých rostlin.

Plody
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Kvalitní péče přináší výsledky

Publikováno: 11. 5. 2020, Autor: Jaromír Malich (text a foto), Profil autora: Jaromír Malich