reklama

Inspirace na valentýnské slavnostní prostírání a recept na sladké muffiny

14. únor a s ním neodmyslitelně spjatá oslava svátku všech zamilovaných je už pomalu za dveřmi. Někteří holdují okázalým a honosným darům, slavnostním večeřím ve vybraných restauracích a jiní dávají přednost oslavě v soukromí, ve dvou. Pokud patříte k těm, kdo raději Valentýna slaví doma, pak pro vás máme inspiraci a tip na jednoduché slavnostní valentýnské prostírání. Láska totiž, jak známo, prochází žaludkem a na Valentýna to platí dvojnásob. Pokud k tomu upečete muffiny podle našeho receptu nebo připravíte jinou dobrotu, pak bude prima zamilovaný večer bez chyby.

Inspirace na valentýnské slavnostní prostírání a recept na sladké muffiny

Slavnostní valentýnské prostírání

K slavnostním a výjimečným událostem jistě patří nevšední a slavnostní prostírání. Nejinak je tomu na Valentýna. Nemusíte zrovna navštívit drahou restauraci, příjemné pohoštění si můžete připravit i sami doma. Pokud si navíc necháte záležet a slavnostně prostřete stůl, pak bude efekt dokonalý.

Na slavnostně prostřeném stole by rozhodně neměl chybět ubrus a ubrousky. Fajnšmekři si potrpí na látkové ubrousky, ale stačit budou i ty obyčejné papírové. Pak jen zbývá dodat talíře, nablýskané skleničky, naleštěné příbory a nějakou drobnou dekoraci. Protože je to svátek zamilovaných jistě bude i na slavnostní tabuli dominovat červená barva, jako doplňky srdíčka a určitě nezapomeňte na svíčky a květiny.

Slavnostní valentýnské tabuli bude nejspíše dominovat červená barva.
Slavnostní valentýnské tabuli bude nejspíše dominovat červená barva.
Pokud nejste vyznavači červené, zkuste valentýnské prostírání v něžných růžových tónech.
Pokud nejste vyznavači červené, zkuste valentýnské prostírání v něžných růžových tónech.
Jednoduché prostírání vždy rozzáří květiny.
Jednoduché prostírání vždy rozzáří květiny.
I minimalisticky prostřená tabule může být slavnostní.
I minimalisticky prostřená tabule může být slavnostní.

Valentýnské dekorace nejen na prostřený stůl

Slavnostní stůl by měly zdobit různé dekorace. K Valentýnu neodmyslitelně patří srdíčka. Pokud doma žádná nemáte, pak je jednoduše vystřihněte z papíru, a krásný doplněk na stůl je hotový za pár chvil.

Valentýnskou dekoraci můžete jednoduše vystřihnout z papíru nebo namalovat.
Valentýnskou dekoraci můžete jednoduše vystřihnout z papíru nebo namalovat.

Svíčky – to je další věc, na kterou bychom neměli při valentýnském prostírání zapomínat. Jak jsem zjistila, tak řada mužů ale nemá rádo večeři pouze za svitu svíček. Proč? No, zcela neromanticky prostě nevidí do talíře a mužští mají rádi u jídla dostatek světla. To ale nebrání tomu, aby hořící svíčky na stole byly i při rozsvíceném hlavním osvětlení. Zhasnout a vychutnávat si romantiku pouze za svitu svíček můžete třeba po jídle u skleničky vína nebo sektu.

I tu nejminimalističtěji prostřenou tabuli slavnostně prozáří květiny. Je jedno, jestli řezanou květinu usadíte do vázy s vodou nebo třeba vedle talíře položíte, pro Valentýn typickou, růži. V obchodech je v tuto dobu také dostatečný výběr barevných primulí a petrklíčů v květináčích. Není tedy nutné kupovat řezanou kytku, slavnostně prostřený stůl dotvoří i malá primulka.

Láska prochází žaludkem

Slavnostně prostřená tabule se neobejde bez nějaké dobroty. Je jedno, jestli přichystáte snídani pro dva, teplý hlavní chod nebo jen nějakou drobnou pochutinu v podobě jednohubek. Chutím a fantazii se meze nekladou. A protože většina z nás má u jídla ráda pomyslnou sladkou tečku na konec, rozhodli jsme se pro vás upéct slavnostní valentýnské muffiny a podělit se s vámi o recept.

Čokoládové muffiny
Čokoládové muffiny

Recept na jednoduché čokoládové muffiny

Receptů na muffiny jsem vyzkoušela opravdu spoustu a musím říct, že tyhle čokoládové, jsou nejenom výborné, ale hlavně jsou jednoduché a rychlé na přípravu. Sama, zcela bez mojí pomoci, je zvládla upéct i moje osmiletá dcera!

POSTUP:

Z jedné dávky těsta připravíte asi 8 kousků muffinů.

 • 110 gramů rozpuštěného másla
 • 75 gramů hladké mouky
 • 110 gramů cukru krystal (nebo zdravějšího třtinového cukru)
 • 2 celá vajíčka
 • čajovou lžičku prášku do pečiva
 • 25 gramů kakaa holandského typu
 • pokud je těsto příliš husté přilijte trochu mléka
POSTUP:
POSTUP:

Všechny přísady tekuté i sypké nasypejte do mísy a pomalu vyšlehejte ručním šlehačem do hustšího těsta. Pokud se vám těsto zdá až příliš husté, tak přilijte trochu mléka.

POSTUP:
POSTUP:

Těsto lžící opatrně rozdělte do formiček na muffiny. Pokud máte formičky silikonové nebo plech přímo na muffiny, vždy je dobré je vyložit papírovým košíčkem. Lze je péct i bez formy, pouze na plechu. Pak ale ponechejte dva i tři papírové košíčky v sobě. Při pečení tak budou lépe držet tvar. Pokud byste těsto dali pouze do jednoduchého košíčku, nejspíše se „rozleze“ a upečený muffin nebude příliš vzhledný. Troubu si předehřejte na 190 °C a muffiny dejte na asi 10 minut péct. To, zda jsou již upečené můžete zkontrolovat špejlí nebo párátkem, pokud se po zapíchnutí a vytažení těsto nelepí, pak je již muffin upečený.

POSTUP:
POSTUP:

Pokud jste opravdoví gurmáni, můžete muffiny navrch ozdobit ještě krémem. Já jsem tenhle připravila z:

 • 250 ml 30% smetany na šlehání
 • jeden ztužovač na šlehačku
 • 250 ml 16% zakysané smetany
 • 2 sáčky vanilkového cukru

Nejprve ušlehejte smetanu spolu se ztužovačem, poté pomalu přimíchejte vanilkový cukr, a nakonec přidejte zakysanou smetanu. Krém dejte na chvíli do ledničky lehce ztuhnout a teprve potom muffiny ozdobte.

POSTUP:
POSTUP:

Pro dokonalý valentýnský efekt můžete navíc vyrobit papírová srdíčková napichovátka podle našeho návodu.

Publikováno: 14. 2. 2019, Autor: Andrea Drobílková (text a foto), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce