Připevnit konzoli na stěnu není vcelku nic složitého. Ale samotnému přišroubování předchází operace nazvaná - jakou hmoždinku použít do jaké zdi. A tady už bychom měli zpozornět. Není totiž hmoždinka jako hmoždinka a ne každá se hodí do cihlové zdi nebo do sádrokartonu. Pojďme si v tom udělat pořádek a vysvětlit si, jaká hmoždinka se hodí do jaké zdi.
Připevnění konzole
Koupili jste si novou garnýž na záclony či závěsy a teď si lámete hlavu, jak jí vlastně přidělat? Samotné připevnění konzole není nic složitého, ale předchází tomu nepříliš populární vrtání do zdi a hledání vhodných hmoždinek. Ne každá hmoždinka se ale hodí do všech zdí. Měli bychom si ujasnit, jakou hmoždinku použít právě do daného typu zdi, jak se od sebe hmoždinky odlišují a proč do dutých cihel nemůžeme použít ty samé jako do sádrokartonu.

Materiál
V první řadě se zaměříme na rozdělení materiálu, ze kterého lze zdi postavit:
- beton
- duté cihly
- sádrokarton
- Ytong
- polystyren
- cihly
- dřevo

Hmoždinky do betonu
Pro zavěšování lehčích a menších předmětů na betonovou zeď použijeme krátké plastové hmoždinky, například klasický typ SX nebo dlouhé SXR. Rozpínají se do všech 4 stran a jsou nepřekonatelné. Při zavěšování těžkých a objemných předmětů bychom měli už spíše uvažovat nad použitím chemických kotev. Dále je možné použít natloukací hmoždinky, které se prakticky jinam než do betonu nehodí. Jsou používány především pro přichycení elektrikářských lišt nebo sádrokartonářských profilů.

Hmoždinky do dutých cihel
Dutá cihla v moderní úpravě je tvořena z mnoha malých dutinek, kde vnitřní stěny jsou tenké a venkovního pláště, který má silnější stěnu. Proto volíme optimálně dlouhé hmoždinky, které rozloží nosnost a zauzlují se za nejsilnější nosnou stěnou. Na lehčí předměty postačí uzlovací hmoždinky typu UX, do fasády pak třeba rámovou hmoždinku FUR nebo SXRL. Těžké předměty pak raději upevníme chemickou kotvou.

Hmoždinky do sádrokartonu
Sádrokarton je specifický materiál a použití hmoždinek do něj má poměrně mnoho kritérií. Například pro největší možné zatížení sádrokartonové stěny použijeme rozpěrné kovové hmoždinky s garancí do 15 kg zatížení. Do dutých stropů jsou využitelné sklopné hmoždinky, které se deskovou stěnou překlopí nebo pomocí pružiny roztáhnou. Tyto hmoždinky jsou k dostání s maticí nebo háčkem pro zavěšení lustru. Pro střední zatížení je zde hmoždinka PD s krátkou rozpěrnou zónou, případně univerzální hmoždinka UX s garantovaným zatížením do 10 kg v tahu. Hmoždinka GK/GKM se jinak nazývá šnek do sádrokartonu. Zavrtává se do sádrokartonu a poté se do ní našroubuje vrut. Použitelná pro lehká zavěšení.

Hmoždinky do Ytongu
Pórobeton se liší v pevnosti, tlaku a tepelně izolačními vlastnostmi. Vzhledem k poměrně časté drolivosti musíme počítat s takovými hmoždinkami, které mají speciální kotvení. Těmi jsou například hmoždinky typu ocelová kotva FPX. Je možné použít i univerzální hmoždinky UX, avšak ideálně do Ytongu P4 a s předvrtáním menšího otvoru, než je průměr hmoždinky. Další použitelnou hmoždinkou je typ GB nebo ocelová hmoždinka FMD s delší požární odolností. I zde se doporučuje na těžké a velké předměty použít chemickou kotvu.

Hmoždinky do polystyrenu
Hmoždinky FID nebo IPL jsou závrtné plastové, určené pro lehké upevnění předmětů do polystyrenu. Hmoždinky Thermal junior a Thermal použijeme při kotvení přes izolaci - Thermal pak jako distanční montáž markýz nebo venkovních rolet. Kromě hmoždinek do polystyrenu je možno použít speciální šrouby do polystyrenu, které jsou určené k přímému kotvení, šroub je vyrobený z nylonu a vyztuženého skelnými vlákny s EPDM těsněním. Používá se bez předvrtávání do stěny.
Univerzální hmoždinky
Lze je použít do všech typů stavebních materiálů. Jedná se o hmoždinky řady SX nebo UX, s límečkem nebo bez límečku. Dále jsou to hmoždinky Duopower, tvořené dvěma druhy syntetických materiálů - nylonu a polypropylenu. Pracují na třech principech fungování - uzlování, složení nebo rozpínání. Jsou vhodné pro předsazenou i průvlečnou montáž.


Posledním typem jsou talířové hmoždinky, použitelné ve všech stavebních materiálech. V nabídce jsou typy s nosem, s trnem, s izolačním talířkem nebo zarážecí hmoždinky s plastokovovým trnem.
Pokud už máte jasno, jakou hmoždinku použijete, připravte si vrtačku s patřičným vrtákem do příslušného materiálu, vyvrtejte dírky pro hmoždinky, hmoždinky zatlučte do otvoru a můžete začít upevňovat garnýž.

Publikováno: 9. 5. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová