reklama

Antikutil: Jak (ne)opravit křeslo

Stříbrná páska opraví mnohé, ale tentokrát se minula účinkem. Přece jenom spravovat páskou rozbitý spoj u křesla není to pravé ořechové.

Oprava křesla pomocí stříbrné pásky není to pravé ořechové (Zdroj: PePa)

Ovšem kromě antikutila opraváře je tu chybka ještě jinde, rovnou u výrobce. Silný krátký šroub, který se vnějším závitem zavrtá do materiálu a vnitřním stahuje k sobě obě části spoje použitý v nejvíc namáhaném místě spoje u lamelového křesla, nebyl dobrou volbou. Otvor pro šroub zabere tolik místa, že z materiálu lamely moc nezbyde a není se co divit, že při zatížení se šroub vyštípne a lamela praskne. Doma jsme měli starší typ tohoto křesla (patrně od jiného výrobce). Spojovací šroub byl tenčí a procházel skrz celou lamelu. Materiál lamely nebyl tolik ztenčený, takže namáhání při zatížení vydržel.

Při zatížení se šroub vyštípne
Při zatížení se šroub vyštípne (Zdroj: PePa)
A lamela praskne
A lamela praskne (Zdroj: PePa)

Řešením opravy křesla by bylo zkusit lamelu slepit lepidlem na dřevo, pak provrtat otvor skrz a použít delší tenký spojovací šroub nebo dřevěný týbl (to by pak byl spoj nerozebíratelný), ale lepší by bylo křeslo reklamovat. I pokud by bylo po záruční době, stálo by za to zjistit, jestli spoj odpovídá bezpečnostním normám.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 8. 8. 2022, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce