reklama

Antikutil - při práci je potřeba přemýšlet

Antikutilové se vyskytují všude, i mezi řemeslníky. Přitom by mnohdy stačilo jen trochu přemýšlet a nestalo by se to, co nám popsala jedna naše čtenářka. I dobrý výrobek se dá pokazit nebo zničit neodbornou nebo nedomyšlenou montáží, podívejte se jak.

Antikutil - při práci je potřeba přemýšlet

Renovace k pláči místo pro radost

Následující text jsme pro vás vybrali přímo z dotazu naší čtenářky, paní Mirky:

"Najít dobrého řemeslníka je těžké. My jsme pozdě poznali, že jsme si nevybrali ani dobrou firmu k přestavbě bytového jádra a kuchyně. Do tří měsíců po nové přestavbě nám v kuchyni zplesnivěla zeď a zadní strany horních skříněk. Přestavba trvala čtyři týdny, a jak jsem se informovala, je prý normální a možné na konci přestavby zavěsit na novou zeď kuchyňskou linku, takže reklamovat výskyt plísně bylo obtížné.

Nyní stále nevíme, čeho se vyvarovat, co ještě opravit a jaká se vůbec stala přesně chyba. Zeď je opravená, skříňky máme nové a chystáme se je znovu na zeď zavěsit. Bojím se, aby se stejný problém neobjevil znova."

Renovace k pláči místo pro radost
Renovace k pláči místo pro radost
Renovace k pláči místo pro radost
Renovace k pláči místo pro radost

Osobně mě zarazila i podivná instalace digestoře. Myslím si, že skříňka nemohla nahradit záslepku na boční straně digestoře. Taky zpracování otvoru ve zdi pro zadní vývod asi nebylo v pořádku. Mohla tak unikat pára za skříňky a způsobit tu plíseň? Nevíme na co dávat pozor, aby nová montáž horních skříněk a digestoře byla tentokrát správná.

Renovace k pláči místo pro radost
Renovace k pláči místo pro radost

Co tedy způsobilo takovou plíseň? Na digestoři chyběla boční záslepka - mohla plíseň vzniknout z par, které se škvírou vedle boční skříňky možná dostaly až na zeď za skřínkami? Za horními skřínkami byla jen asi půlcentimetrová mezera. Mohou být rovné zavěšovací háky nevhodné?

Renovace k pláči místo pro radost
Renovace k pláči místo pro radost

Jak to spravit?

Rada šéfredaktora (a truhláře) zní takto: "Kvůli maximálnímu zlevnění při výrobě má kuchyň záda skříněk přetloukaná přes korpus. Tím jsou záda z neupraveného sololitu přímo na stěně. Pokud je ve stěně po rekonstrukci zbytková vlhkost, mohla být příčinou. V případě suché zdi by plíseň neměla vzniknout, mnoho skříněk je věšeno přímo na stěnu.

Kdyby záda byla vložena v drážce centimetr odsazené od boku skřínky tak, jak se to často dělá, mohl by za ní proudit vzduch. Nejvíc škody a vlhkost do stěny zřejmě ale přinesla digestoř a její nezadělaný boční vývod. Pokud hodně vaříte, není to až tak neobvyklý jev, stalo by se to možná i se zadělaným bočním vývodem.

Jako jedno z řešení bych navrhoval nová záda u kuchyně a celou linku zavěsit na kovovou konzoli, která ji odsadí od stěny. Možné je také zezadu natlouci na boky korpusu půl centimetru silné lišty a umožnit proudění vzduchu za linkou. A boční otvor digestoře kvalitně utěsnit. Záda bych doporučoval směrem ke stěně natřít bezbarvým lakem aby se spory plísně v sololitu neuchytávaly.

Dalším a elegantním řešením by bylo horní skřínky rozebrat povolením šroubů, které je drží. Pak u truhláře nebo firmy, co kuchyň montovala nechat vyfrézovat nebo vyříznout drážku cca 8 až 10 mm od zadní hrany boku skřínky a to samé i u dna a půdy. Připravit nová záda a vsunout je do drážek. Při této variantě je pak nutné o oněch 10 mm zmenšit hloubku polic. Výhodou tohoto systému je, že za linkou vznikne dilatace pro proudění vzduchu a lze tudy vést i například přívod elektriky pro světlo pod linkou.

Milí čtenáři, pokud máte podobnou zkušenost nebo ještě další radu, podělte se o ni s námi v diskusi pod článkem nebo na facebookových stránkách Českého Kutila. Ale raději vám přejeme, abyste takové problémy při rekonstrukcích a renovacích vůbec řešit nemuseli.

Publikováno: 13. 7. 2015, Autor: čtenářka Mirka(text a foto), Pavel (text) , Profil autora: Redakce