reklama

V iQLANDII vyroste chemické království, iQPARK obsadí roboti

Jarní prázdniny v iQLANDII budou pořádně třeskuté. Laboratoře jednoho z největších science center u nás se totiž v únoru a březnu promění v nefalšované chemické království. Navíc se v centru můžete těšit na více než čtyři stovky interaktivních exponátů, originálně pojatou výstavu Meteor 55, pekelnou Science show a také na maskota KosmiQa. Sousední iQPARK si zase připravil pro menší děti a jejich rodiče aktivity s roboty. Tak neváhejte a přijďte.

V iQLANDII vyroste chemické království, iQPARK obsadí roboti

V roce 2019 slaví periodická tabulka 150. výročí. Proto se v science centru rozhodli přeměnit laboratoře v chemický zámek, ve kterém čeká návštěvníky řada akčních experimentů. Nakouknou třeba do radioaktivního sklepení, kde pomocí detektoru proměří radioaktivitu americia a zjistí při tom, který materiál nás před jeho nebezpečným zářením dokáže ochránit, či se pokusí uvolnit a probudit kyslík z peroxidu vodíku, aby se přesvědčili, jak moc je důležitý pro hoření.

V iQLANDII vyroste chemické království, iQPARK obsadí roboti
V iQLANDII vyroste chemické království, iQPARK obsadí roboti

Mimo jiné tu budete luštit neviditelnou zprávu, pokusíte se neposedné stříbro vrátit zpět do jeho komnat nebo prostřednictvím chemických značek napíšete co nejoriginálnější vzkaz. Během bádání se navíc můžete těšit na ohnivou show! Tušíte, jakou barvu má plamen mědi, stroncia nebo lithia? I to vám tu předvedou. Informace o vybraných prvcích a jejich vlastnostech budou nachystané pro děti a dospělé ve vizuální podobě. Zábavnou formou se tak dozví, jak se například chová sodík při reakci s vodou nebo kde všude a jakým způsobem se používá chlór. Tak neváhejte a přijďte se seznámit s kovově chladnými, prchlivými i vznešenými obyvateli tohoto království. A jestli se rádi fotíte, pak nažhavte své přístroje! Právě o jarních prázdninách se v centru budete moci vyfotografovat s maskotem KosmiQem. Tak co, komu to bude více slušet?

V iQLANDII vyroste chemické království, iQPARK obsadí roboti
V iQLANDII vyroste chemické království, iQPARK obsadí roboti

Výstava Meteor 55

Kromě toho si v iQLANDII užijete více než čtyři sta interaktivních exponátů. Popovídáte si s humanoidním robotem Thespianem, uzavřete se do gigantické bubliny, absolvujete kosmonautický výcvik, projdete Světelným tunelem či se prostřednictvím stroje času přesunete do prehistorie. Dále byste si v centru neměli nechat ujít bohatý doprovodný program – a to Science show a badatelské aktivity. Pokud jste fanoušky populárně vědeckého magazínu Meteor, který v rozhlasovém éteru běží už 55 let, máme pro vás skvělou zprávu. Od února si můžete v science centru prohlédnout výstavu fotografií Meteor 55. Ty zachycují v netradičních situacích práci vědců, kteří na pořadu spolupracují.

Do iQPARKU za roboty

To sousední iQPARK, který je určen především menším dětem a jejich rodičům, obsadí roboti. Na návštěvníky tu číhají Lego Mindstorms, Ozzoboti, Lego Boost, robot včelka i robot housenka. Lego roboti reagují na dálkové ovládání. Budou tedy vykonávat úkony, které jim zadají návštěvníci v aplikaci na tabletu. I zde se mohou malí i velcí těšit na interaktivní exponáty, jako třeba Fakírovo lože nebo hasicí stanici.

Harmonogram – únor, březen

iQLANDIA

  • Návštěva do periodické tabulky prvků – workshop – koná se v sobotu a neděli od 14 a 15 hodin, o jarních prázdninách denně ve stejnou dobu
  • Výstava Meteor 55 – k vidění celodenně v iQLANDII od 1. 2. 2019

iQPARK

  • Roboti v iQPARKU – od 1. 2. a po dobu jarních prázdnin denně ve 14 hodin v laboratoři

Více informací naleznete na www.iQlandia.cz.

Publikováno: 9. 2. 2019, Autor: IQLandia (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.