reklama

Kotoučová pila je nepostradatelným náčiním každého kutila

Kotoučová pila je známá i pod označením "mafl“. Jde o jednoduše stavěný přístroj s několika zajímavými řešeními. Přesný řez je potřeba nejen při kutilských činnostech. U celé řady truhlářů a dalších drobných řemeslníků je tato pila velmi oblíbená. Existuje jak ve verzi ruční, tak s masivním pracovním stolkem.

Kotoučová pila je nepostradatelným náčiním každého kutila

Srdcem každé kotoučové pily je elektromotor, který je uzavřený do obalu z termoplastického materiálu. Dokonalé opláštění je nutné vzhledem k požadavku na dlouhou životnost a nízkou hlučnost. Základním parametrem, kterého bychom si měli všímat, je příkon elektromotoru a provozní otáčky. Zde platí přímá úměra, čím silnější motor a vyšší otáčky, tím kvalitnější řez. Se základním typem kotoučové pily s příkonem motoru 1 000 W a 3 000 otáčkami za minutu dokážeme zaříznout palubky, roh kuchyňské desky k lince nebo vyrobit práh ke dveřím. Obecně ale takové zařízení není stavěno na příliš častý provoz. Nejvýkonnější motory nabídnou téměř dvojnásobek příkonu a minimálně o 50 % větší otáčky, to má na řez zcela zásadní vliv.

Masivní kryt kotouče a základna z odlitku hliníku, to je jeden z prvků kvalitního výrobku.
Masivní kryt kotouče a základna z odlitku hliníku, to je jeden z prvků kvalitního výrobku.

Hlavní pracovní prvek, tedy řezací kotouč, je upnut na výstupní hřídel motoru. Kotouč je vždy identifikován svým průměrem, tloušťkou, počtem zubů a výškou. Základním pravidlem je, že pokud chceme velmi čistý řez, pořizujeme kotouč s co největším počtem zubů. To zajistí jemný a velmi čistý výsledek, neboť každý zub odebírá menší množství řezaného materiálu, než je tomu u kotouče s menším počtem zubů. Při výběru hledíme také na ochranu obsluhy. Ruční kotoučová pila musí mít dokonale zakrytou vrchní část řezacího ústrojí, na spodní části je také posuvná ochrana. Ta brání před drobnými poraněními, pokud omylem obsluhující osoba při vypnutém motoru zavadí o kotouč. Některé levnější modely tuto spodní ochranu nemusí mít komplexní po celém obvodu spodní části kotouče, nýbrž pouze částečnou. Zatímco tělo hlavní ochrany je vyráběno běžně z hliníkové slitiny, spodní ochrana bývá plastová.

Při řezání použijte ochranné brýle, stejně tak i pracovní rukavice.
Při řezání použijte ochranné brýle, stejně tak i pracovní rukavice.

Mezi prvky základní výbavy většiny ručních kotoučových pil patří otvor pro připojení vysavače, který zajistí odtah pilin a tedy pořádek v dílně. Nastavitelná základna pily dovoluje provádět přímé řezy pod různými úhly sklonu. Hloubka řezu pod určitým úhlem patří do základních parametrů výrobku. Nejčastěji je tento údaj uváděn při řezech pod úhly 90° a 45°. Pokud má pila nastavitelnou základnu i v rovině horizontální, můžeme s ní řezat i drážky. V rámci výběru nesmíme přehlédnout ani prvek, který mají i úhlové brusky a vrtačky, což je aretace výstupní hřídele pro snadnou výměnu kotouče. Měkčená pracovní plocha rukojetí musí být v základní výbavě také, při déletrvající práci tento prvek účinně omezuje vibrace řezací části do rukou obsluhy.

Odletující piliny je možno odsát vysavačem přes hubici.
Odletující piliny je možno odsát vysavačem přes hubici.

Speciálním a nejzajímavějším typem je pila ponorná. Jde o větší kotoučový typ s velkou hloubkou řezu a velkou vodicí lištou. Díky tomu dochází ke skloubení výhod klasického maflíku a pily stolové. Tento přístroj dokáže nejen nařezat silnější prkna pro výstavbu dřevěného schodiště, ale poradí si i s přesně naměřeným otvorem pro kuchyňský dřez nebo jej využijí podlaháři při realizaci oblíbených plovoucích podlah. Jednou z velkých výhod je, že tato pila dokáže řezat jen několik milimetrů od zdi.

AKU model nabídne nezávislost na přívodu elektřiny.
AKU model nabídne nezávislost na přívodu elektřiny.

Několik tipů na závěr

  • Kotoučovou pilu nevyužijete jen na dřevo a dřevotřísku, můžete s ní řezat i plasty a hliník, avšak ten vyžaduje použití jiného typu kotouče.
  • Kotoučů existuje velké množství, při výběru pily si určitě zjistěte, zda je v základním vybavení i redukční kroužek, umožňující použít kotouče s rozličnými velikostmi otvorů.
  • Kotouče jsou vyrobeny z karbidů a tvrdokovu, což jim zajišťuje dlouhou životnost při správném použití.
  • Přesné řezy dlouhých desek umožňuje příčné pravítko.
  • Vyhněte se laciným přístrojům se základnou ze slabého plechu, stejně tak jako návštěvám hobby marketu. S výběrem kotoučové pily nejlépe poradí menší prodejce, který se na prodej nářadí a techniky přímo specializuje.
  • Některé pily mohou mít prodlouženou záruku. Abyste nebyli nepříjemně zaskočeni podmínkami prodloužené záruky, řádně si je přečtěte. Jde hlavně o nutnost prohlídky autorizovaným servisem, poté je záruka prodloužena.
Stolní pila s masivní základnou a stolkem při práci.
Stolní pila s masivní základnou a stolkem při práci.

Publikováno: 3. 2. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Dokážete si vyrobit brusku na pilové kotouče jako tento kutil?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nebaví vás pravidelné vožení kotoučů do brousírny? Vyrobte si vlastní brusku