reklama

Chyťte zloděje

Představte si, že je krásný letní podvečer a po dlouhém pracovním shonu si konečně užíváte vytoužené dovolené. Obloha je plná hvězd a podmanivá vůně květů přímo vybízí k posezení pod širým nebem. Božskou pohodu však jako nečekaný blesk pohlcuje varovná SMS zpráva. Alarm doma hlasi: poplach obyvaci pokoj, cas: 20:08 12.05.07. Zpráva ze stovky kilometrů vzdáleného domova vyvolává stresovou situaci.

Chyťte zloděje
Rady pro výběr zabezpečení
Rady pro výběr zabezpečení
Rady pro výběr zabezpečení
Rady pro výběr zabezpečení

Naštěstí vzápětí volá operátorka pultu centralizované ochrany a informuje: „K objektu již vyjela nejbližší zásahová jednotka…“. Celé rodině se sice rázem ulevuje, ale pravý klid se do letního večera začíná vracet teprve po zprávě, že pokus o loupež byl odvrácen, zloděj byl zadržen včas a předán policii. Přesto prý bude objektu hlídací službou věnována zvýšená pozornost.

Rady pro výběr zabezpečení
Rady pro výběr zabezpečení
Rady pro výběr zabezpečení
Rady pro výběr zabezpečení

To je první příběh. A ten druhý?

Ten sice celou dovolenou nebyl ničím narušen, ale pohoda měla trvání jen do návratu domů. Stačilo překročit práh milovaného domova a vidět tu spoušť … Bylo by v tomto případě zbytečné popisovat podrobnosti následků řádění bezohledných zlodějů, kterých policie každoročně zaznamenává stovky a i letos jich přibývá. Výsledek je vždy stejný. Zlost i lítost nejen ze vzniklých škod, poničení předmětů blízkých srdci, ale i z pocitu narušení soukromí, bezpráví a křivdy. A k tomu trampoty s obstaráváním řemeslníků na odstranění škod, běhání po pojišťovnách a dalších úřadech.

Zkušeného bytového zloděje nezadrží ani sebepevnější dveře s několika závorami či zámky. S rychle se rozvíjející modernizací našich domovů a přílivem nové techniky, se ale lupičům postavila do cesty jiná účinnější překážka – elektronický zabezpečovací systém.

To je první příběh. A ten druhý?
To je první příběh. A ten druhý?

Snadná a rychlá instalace

Jedním z nejžádanějších produktů tohoto druhu je v současnosti bezdrátový systém OASiS společnosti Jablotron s inteligentním GSM hlásičem, oceněný cenou GRAND PRIX na Mezinárodním veletrhu Pragoalarm 2007 jako nejlepší výrobek. Představuje současný trend bezdrátového zabezpečovacího systému, jehož instalace v domě je velmi čistá a rychlá. Není třeba do zdi zabudovávat žádné elektrické rozvody, stejně jako instalační lišty při dodatečné montáži. Jednotlivé prvky systému jsou napájeny z baterií, jejichž životnost je 3 roky a na potřebu jejich výměny systém včas upozorní.

Snadná a rychlá instalace
Snadná a rychlá instalace
Snadná a rychlá instalace
Snadná a rychlá instalace

Mozkem zabezpečovacího systému OASiS je ústředna JA-80K, která umožňuje využívat ke střežení až 50 bezdrátových detektorů. Ty je potřeba rozmístit v bytě či domě tak, aby důkladně hlídaly střežený prostor. Zabezpečovací systém hlídá plášť objektu i vnitřní prostor.

Snadná a rychlá instalace
Snadná a rychlá instalace
Snadná a rychlá instalace
Snadná a rychlá instalace

Pro plášťovou ochranu se používají magnetické detektory otevření, které hlídají dveře a okna. Nabízí se využít i elegantní „neviditelný“ detektor otevření okna, který se instaluje skrytě přímo do okenního rámu a je v instalaci zcela nenápadný i z hlediska estetiky interiéru. Násilné rozbití skleněné výplně zase rozeznají detektory tříštění skla.

Vnitřní prostor sledují detektory pohybu.

Pohybové detektory v provedení do exteriéru jsou využívány pro hlídání venkovního prostoru, poplach tak může být vyvolán ještě dříve, než dojde k násilnému vniknutí do objektu.

Další detektory mohou chránit objekt před požárem a únikem plynu. Rozmístění a počet detektorů i úroveň elektronického zabezpečení každého bytu či domu je zcela individuální a vychází z analýzy rizik a požadavků majitele objektu.

Snadná a rychlá instalace
Snadná a rychlá instalace

Jakmile se ve střeženém prostoru začne dít něco nežádoucího, zařízení okamžitě vyvolá poplach. Poplach může být vyvolán pouze lokálně interiérovou a venkovní sirénou anebo ještě lépe zároveň přenesen prostřednictvím komunikátoru majiteli či bezpečnostní agentuře.V současnosti je trendem využití GSM komunikátoru, který umožňuje i vzdálený přístup do systému a jeho ovládání i zajímavé automatizační funkce. Kromě zprostředkování předání zprávy o události v objektu může GSM komunikátor umožnit ovládání topení, zavlažování, žaluzií apod. na dálku mobilem nebo z internetu.

Snadná a rychlá instalace
Snadná a rychlá instalace

K dalším hojně využívaným zabezpečovacím prvkům patří i drátové magnetické detektory. K dispozici jsou verze závrtné, masivni přejezdové pro garážová vrata, samolepící apod.

Snadná a rychlá instalace
Snadná a rychlá instalace
Snadná a rychlá instalace
Snadná a rychlá instalace

Profesionální zásah bez rizika

Elektronický zabezpečovací systém tedy pachatele včas odhalí a o vzniklém nebezpečí informuje majitele objektu SMS zprávou a voláním, zůstává ale otázka: Co dál? Zpráva majitele zastihne třeba daleko od domova, ten se nemá na koho obrátit o pomoc a ani policie nemusí být okamžitě v pohotovosti, protože řeší závažnější případ. A právě na všechny tyto a další závažné otázky – například že lupič může být ozbrojen, je odpovědí připojení „domácího elektronického hlídače“ na operátora pultu centralizované ochrany OKO1.

Dům je pak pod neustálou kontrolou a v případě poplachu je zajištěn kvalifikovaný zásah profesionálů. Síť těchto zásahových jednotek je rozmístěna po celé republice tak, aby jejich dojezd na ohrožené místo byl včasný a účinný. Tento nejdokonalejší, ale i nejkomplexnější způsob střežení majetku i ochrany majitelů si lze nechat nainstalovat nezávazně na půl roku zdarma na zkoušku a přesvědčit se, že je schopen poskytnout „pomocnou ruku“ doslova za každé kritické situace. Pamatováno je i na pomoc při ohrožení na životě nebo na zdraví. V tísni lze tlačítkem přivolat prostřednictvím operátora pultu OKO1 okamžitou pomoc.

Na zkoušku zdarma

Výhod střežení svých domovů pultem centralizované ochrany OKO1 dnes využívají tisíce zákazníků z celé republiky s měsíčním poplatkem již od 400 korun. K popularitě přispívá i velkorysá nabídka půlročního bezplatného střežení na zkoušku. Tuto nabídku je možné využít na celém území České republiky. Nezavazuje vás k budoucímu využití placených služeb, získáváte možnost opravdu nezávazného vyzkoušení výhod ochrany majetku pultem centralizované ochrany.Více informací naleznete na www.hlidanizdarma.cz.

Praxe ukázala, že elektronický zabezpečovací systém OASiS je ideální pro všechny typy bydlení, včetně střežení rekreačních objektů. Jeho pořízení včetně montáže se v základní sestavě pohybuje v rozpětí 20 000 – 30 000 Kč.

Rady pro výběr zabezpečení

Vyberte si spolehlivou firmuDbejte nejen na dobré reference, ale také si ověřte, zda jsou pracovníci firmy výrobcem zařízení proškoleni pro jeho montáž.

Zvažte požární detektoryPožární detektory a snímače úniku plynu spolehlivě ochrání váš majetek i vaše blízké, systém to sice trochu prodraží, ale vyjde to levněji než samostatná požární signalizace.

Nezapomeňte na pomoc v nouziSystém může vyřešit i situace, kdy rodina pečuje o nemohoucího člena domácnosti nebo se někdo z jejích členů dostaneme do stavu krajní nouze (přepadení, ohrožení na zdraví), stačí stisknout tísňové tlačítko a pomoc je na cestě.

Dopřejte si komfortGSM komunikátory umožňují využít část systému pro automatizaci domácnosti dálkovým ovládáním různých spotřebičů (např. zapnout topení před vaším příjezdem na chalupu).

Připojte se na pult centralizované ochranyVyberte si takový, který je certifikován státní akreditovanou zkušebnou a je provozován a obsluhován v nepřetržitém provozu, ohlídejte si dojezdovou dobu zásahové jednotky - nesmí překročit 20 minut od přijmutí poplachového signálu.

Připraveno ve spolupráci s firmou www.jablotron.cz.

Publikováno: 30. 8. 2007, Autor: D.Havel (text a foto),PePa(foto), Profil autora: Redakce