reklama

Praktické tipy pro fotografování – 3. část

Náš čtenář se s námi podělil o své zkušenosti:Pokud občas fotografujete, pokusím se vám ukázat pár užitečných fíglů, jak pořídit co možná nejlepší fotografie do vašeho rodinného alba. Nejedná se o nějaké umělecké fotografie nebo něco podobného, ale spíš o co možná nejlepší výsledek amatérského fotografování. Vše, co zde budu uvádět, jsou mé vlastní zkušenosti a mé vlastní fotografie.

Praktické tipy pro fotografování – 3. část

Stativ:

Jak vypadá stativ asi nemusím dlouze vysvětlovat. Existuje mnoho stativů v mnoha cenových relacích. Pro amatérské a jen občasné použití bohatě postačuje stativ za pár stokorun. Lze jej sice vyměnit za stůl, lavičku či jinou pevnou podložku, ale přeci jenom trojnožka poskytuje pohodlí a člověk není omezen výběrem místa, ze kterého pořizuje fotografii. Pokud je potřeba fotit na delší časy, což mimochodem zahrnuje již časy od 1/30 sekundy, je stativ nebo noha výtečným pomocníkem, o časech kolem 1/10 sekundy a delších už vůbec nemluvím. Díky stativu bylo možné pořídit například následující fotografie.

Stativ:
Stativ:
Stativ:
Stativ:

1 – Bouřka přichází z dálky.2 – I když je obrázek špatně zaostřený, vypadá působivě.

Stativ:
Stativ:
Stativ:
Stativ:

1 – V cestě sice překáží antény, ale blesk tam je.2 – Tady se trefilo do jednoho místa více blesků.

Stativ:
Stativ:

Totéž místo cca o minutu později.

Fotografie jsou pořízeny ze stativu, čas uzávěrky 15 sekund, clona 3,2, nastavení citlivosti ISO-64 (nejméně citlivý film), fotografováno mezi 23:00 až 1:00 hod. Možná by bylo lepší ponechat ISO-200 a použít maximální clonu. Tím by se výrazně zvětšila hloubka ostrosti. Vyzkouším to někdy příště. Během cca dvou hodin focení jsem pořídil více než 100 fotografií, z nichž jen na 14 z nich byl zachycen nějaký blesk. Ty nejlepší jsem vám předložil.

Stativ:
Stativ:

Strom ve tmě.

Zvláštní nasvícení stromu je dáno tím, že jsem během 15sekundové expoziceosvítil nejbližší strom ruční svítilnou – prostě baterkou.Venku byla taková tma a zataženo, že na obloze nebyla vidět jediná hvězdička.Použitá clona 3,2, nastavení citlivosti ISO-200.Fotografováno opět kolem půlnoci.

Publikováno: 18. 9. 2008, Autor: Balů (text a foto) , Profil autora: Redakce