reklama

Praktické tipy pro fotografování – 4. část

Náš čtenář se s námi podělil o své zkušenosti:Pokud občas fotografujete, pokusím se vám ukázat pár užitečných fíglů, jak pořídit co možná nejlepší fotografie do vašeho rodinného alba. Nejedná se o nějaké umělecké fotografie nebo něco podobného, ale spíš o co možná nejlepší výsledek amatérského fotografování. Vše, co zde budu uvádět, jsou mé vlastní zkušenosti a mé vlastní fotografie. Ještě bych rád podotknul pro ty, kdo si myslí, že mám kdovíjaké vybavení – všechny fotografie jsou pořízeny kompaktním digitálním fotoaparátem FujiFilm FinePix S5600.

Praktické tipy pro fotografování – 4. část

Zoom

Zoom neboli přiblížení je u digitálních fotoaparátů jakousi základní součástí výbavy. Zoom znamená, že za pomoci změny ohniskové vzdálenosti je fotoaparát schopen přiblížit (zvětšit) fotografovaný objekt. Většinou výrobce udává dvě různé hodnoty. Jednou hodnotou je optický zoom, druhou hodnotou je digitální a zatím co optický zoom pomáhá zlepšit objekty na fotografii, digitální pomáhá jen zlepšit prodejnost fotoaparátu. Digitální zoom totiž pracuje tak, že použije maximální optický zoom a zbytek dopočítá. To samé můžete udělat sami následně v počítači, tudíž pokud se rozhodujete mezi několika modely fotoaparátů, pak koukejte hlavně na ten optický zoom a velikost digitálního v klidu a pohodě ignorujte. Vždy totiž vede ke zhoršení kvality fotografie. Při použití zoomu počítejte s tím, že čím více si fotografovaný objekt přiblížíte, tím více bude znát sebemenší pohyb fotoaparátu.

Na závěr bych chtěl říci, že jsou situace, na které váš fotoaparát bude krátký. Například tento pokus o vyfotografování Měsíce. S maximálním přiblížením (používám výhradně optický zoom) a přesto Měsíc zůstává jen malým obrázkem uprostřed. Na kvalitní fotku by byla třeba telepředsádka nebo fotoaparát s teleobjektivem, ale to by byl úplně jiný článek.

Zoom
Zoom
Zoom
Zoom

1 – Měsíc za bílého dne.2 – A o pár dní později v noci.

Závěrem

Na pěknou amatérskou fotografii hodnou zařazení do rodinného alba nepotřebujete profesionální techniku. Stačí řídit se citem při fotografování a sem tam si pomoci nějakým tím pomocníčkem. Jak jsem již napsal, veškeré fotografie byly pořízeny fotoaparátem FujiFilm FinePix S5600. Jedinou výjimkou jsou fotografie v tomto závěrečném odstavci, neboť vyfotografovat fotoaparát bez druhého nelze, a tak byly tyto poslední snímky pořízeny digitální videokamerou. Mimochodem je na nich vidět, že kamera není na fotografování zrovna to pravé ořechové.

Závěrem
Závěrem

Fotoaparát FujiFilm FinePix S5600.

Používám cirkulární polarizační filtr od firmy HAMA s průměrem závitu 55 mm.

Závěrem
Závěrem

Polarizační filtr HAMA.

Závěrem
Závěrem

Filtr vyndaný z obalu.

Závěrem
Závěrem

A zde je již nasazen na fotoaparátu.

Výrobce stativu, který používám neznám. Stativ je ve složeném stavu vysoký 33 cm, takže jej lze vzít bez problémů s sebou třeba i na dovolenou. V plné výšce pak měří 117 cm.

Závěrem
Závěrem
Závěrem
Závěrem

1 – Stativ na minimální výšce.2 – Stativ na maximální výšce.

Někdo může namítnout, že by to či ono nekoupil, že to či ono je od té či oné firmy lepší, nicméně já jsem Vás chtěl seznámit s některými používanými triky při amatérském fotografování. Přeji Vám hodně úspěchů při fotografování a spoustu zdařilých fotografií.

Publikováno: 23. 9. 2008, Autor: Balů (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vypadají skleněné prvky v moderním interiéru?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Sklo je nedílnou součástí našich obydlí. Nejen jako okna či výplně dveří, ale i v podobě zástěn, panelů nebo fasádách. Dnes se budeme věnovat sklu v interiérech.