Vytvořit panoramatickou fotografii není tak složité, jak se může na první pohled zdát. Existuje pár pouček a rad, se kterými se blíže seznámíme a s jejichž pomocí bude mnohem snazší vytvořit dokonalé panoramatické fotografie.

Panoramatickou fotografii je možno pořídit v zásadě dvěma způsoby. Jedním je automatický režim, který je zabudován převážně ve fotoaparátech kompaktnějšího typu.Jedná se o programový režim, který umožňuje jednoduché skládání fotografií tak, aby dohromady tvořily celek a jednu jedinou fotografii. Většinou funguje tak, že na LCD displeji se objeví průhledný okraj poslední fotografie a k ní se přidávají další a další fotografii. A fotoaparát následně sám složí finální fotografie. Díky tomuto systému odpadá práce se stativem, což je nespornou výhodou.

Pokud ovšem fotoaparát neumí pracovat v režimu panorama, tak nastává chvíle, kdy je nutno fotografie složit v počítači s pomocí programů Adobe Photoshop nebo Zoner Panorama Maker. Ale nejdříve je třeba mít na paměti pár rad jak vyvářet podkladové fotografie tak, aby následné skládání bylo pokud možno co nejjednodušší.
Základem je, aby se fotografie překrývaly alespoň pětinou. To usnadní navazování fotografií. Za další je nutné, pokud možno, držet jednotnou rovinu snímků. Na všech fotografiích by měl být horizont totožný nebo velmi podobný. Pokud většinou používáte automatický režim expozice, je mnohem lepší použití manuálního měření. Je to vhodnější proto, aby všechny fotografie byly tonálně a jasově sjednoceny.
Také se nedoporučuje používat funkci zoom, poněvadž by fotografie na sebe samozřejmě nenavazovaly. Používejte spíše manuálního ostření nebo se snažte docílit toho, aby fotoaparát zaostřoval na pořád stejnou vzdálenost. Fotografie s jinou rovinou ostrosti by rozhodně nevypadaly dobře.
Toť základní pravidla pro panoramatickou fotografii. Teď už jen dobré světlo:-).
Připraveno ve spolupráci s Fujifilm CZ, s.r.o.
Publikováno: 7. 10. 2008, Autor: Jan Diviš, Fujifilm (text a foto)
, Profil autora: Redakce