reklama

Nejvíce škod z požárů je v prosinci

Každoročně jsou v prosinci a lednu statistiky České pojišťovny plné hlášení požárů adventních věnců, koberců od prskavek a dalších ohnivých radovánek.

Nejvíce škod z požárů je v prosinci

Mikuláš je za dveřmi, a přestože tato předzvěst Vánoc je často spojována s ohnivými kreacemi a zvuky petard, klienti České pojišťovny kromě požárů hlásí dopravní nehody, krádeže či vodovodní nebo živelní škody. Česká pojišťovna zaregistrovala o loňských Vánocích i jednu kuriozitu. Klientka nahlásila shořelý vánoční stromek, na němž kromě jiného visela údajně také prázdná skořápka od ořechu s pětitisícovou bankovkou uvnitř, která byla určena jako dárek pro dceru na nákup plesových šatů. I dárek jako „pro Popelku“ však lehl popelem. Podrobná expertíza podle zbytkového popela však prokázala, že ve skořápce žádná bankovka nebyla a šlo jen o vymyšlenou „pohádku“ klientky pro pojišťovnu.

Silvestrovské hoří!

Voda a oheň se navzájem zlikvidují, praví stará moudrost, ale někdy to může být i naopak. Maminka dvou malých dětí ukončila silvestrovské přípravy a chystala se navodit sváteční atmosféru zapálením svícnu z jehličí, šišek a sušeného ovoce. Ještě než ho stačila postavit na připravené prkénko na stole, ozval se z koupelny dětský křik. Obě ratolesti ve vaně řádily víc než obvykle, a tak už zapálený svícen položila na desku pianina a vběhla do koupelny urovnat sourozenecké vztahy. Aby děti nevytopily sousedy, raději je hned umyla, osušila a oblékla do pyžam. Při odchodu z koupelny už na pianinu viděla jen šlehající plameny. Naštěstí voda byla po ruce, a tak se drobný požár podařilo záhy uhasit. Jen ze svícnu a částečně i desky pianina, na které hrála už před padesáti lety babička, zbyly oharky. Ne s příliš velkými nadějemi šla paní domu škodu nahlásit do pojišťovny. Jaké bylo její překvapení, že odborná oprava dřevěných desek památečního klavíru byla zaplacena do poslední koruny. Překvapen byl i likvidátor, když se dozvěděl, že příčinou požáru byla vlastně voda. A nebyl to silvestrovský žert.

Oheň popohnal rekonstrukci

Líh. Tekutina mnoha tváří. Kromě svého tradičního využití dokáže být také zázračným čistidlem, což dobře věděla pracovnice laboratoře z Brna a přinesla si lahvičku lihu domů jako pomocníka předvánočního úklidu. Všechna mastnota z kuchyně bude rázem pryč, říkala si. Bohužel si neuvědomila, že líh je i kvalitním podpalovačem. Sporák se už lesknul, stačilo vycídit ještě troubu. Jenže v tu chvíli prudký pohyb ruky s hadrem vylil obsah lahvičky na pracovní desku a trocha vytekla i na hořák plynového sporáku, kde se v tu chvíli vařilo žrádlo pro psa. Ohromný požár byl dílem okamžiku. Majitelka bytu se ho spolu s manželem snažili uhasit, ale marně. Než dorazili hasiči, byla celá kuchyň i spíž v plamenech. Příběh měl nakonec dobrý konec – do tří dnů měli majitelé první zálohu a Vánoce oslavili už v nové kuchyni. Pojistné plnění bylo nakonec prvním a zásadním počinem ke kompletní rekonstrukci celého domku. O letošních vánocích už bude svítit do dálky bílá okna a nová fasáda. I na vánoční požáry se samozřejmě vztahuje pojištění stavby nebo domácnosti, každému však přejeme, aby žádná pojistná událost nenastala.

Více o pojištění se dozvíte na www.ceskapojistovna.cz.

Publikováno: 1. 12. 2008, Autor: Česká pojišťovna (text), PePa (foto), Profil autora: Redakce