reklama

Stavíte-li bez pojištění, zbytečně hazardujete

Postavit si v dnešní době vlastní bydlení není vůbec levnou záležitostí. O to více zabolí, když váš vysněný dům něco poškodí, ať už je to živel přírodní nebo lidský.

Stavíte-li bez pojištění, zbytečně hazardujete

Velký šok zažili manželé Královi z Kroměříže, když jim orkán, který proběhl celou republikou před několika týdny, odnesl úplně novou střechu na ještě rozestavěném domě. „Na nový dům jsme se už dlouho těšili a teď se nám stěhování bohužel posunulo o několik týdnů. Naštěstí nám škodu zaplatí pojišťovna, protože jsme měli stavbu pojištěnou,“ říká s viditelnou úlevou pan Král.Takové odstrašující historky nejsou ničím výjimečným. Většinu lidí napadne pojistit si hotový dům. Stavba jim ale často tolik k srdci nepřiroste, takže na její pojištění zapomínají. Živly přírodní ani ty lidské si ale mezi rozestavěným a hotovým domem nevybírají. „Nás k pojištění stavby dovedla banka, od které jsme si brali hypotéku. Bez pojištění bychom totiž hypotéku vůbec nedostali. Mě samotného by nenapadlo si dům, který ještě nebyl hotový, pojistit,“ říká pan Král.

Stavíte-li bez pojištění, zbytečně hazardujete - pojištění stavby
Stavíte-li bez pojištění, zbytečně hazardujete - pojištění stavby

Zloději nikdy nespí

Větev stromu, která spadne na stavbu, požár, pod nímž lehne celý dům nebo vítr, který odnese novou střechu. Příroda je mocná čarodějka a živly dokáží napáchat nemalé škody. Můžete spoléhat na to, že jste dítětem štěstěny a že se vám vyhnou, ale jistější je sjednat si pojištění stavby. Navíc i zloději jsou vynalézaví a překonají kdejakou překážku. Jak je to vlastně se škodami způsobenými zloději? Pojištění stavby se vztahuje i na ně, ale bývají hrazeny pouze do určitého limitu. Nezapomeňte se tedy na tyto limity u vaší pojišťovny informovat. Když vám standardní pojištění nevyhovuje, můžete si domluvit pojištění individuální. Tak například, když chcete mít proti krádeži pojištěn i stavební materiál na vyšší částku než 10 000 Kč, což je limit, uvedený v pojistných podmínkách, můžete sjednat jeho navýšení. Lépe je však pro stavební materiál, který je potřeba v průběhu výstavby, sjednat individuální pojištění.

Příhodná cena

Cena je to, co zajímá každého. Příjemné pro všechny stavitele je, že pojistit rozestavěnou stavbu je obvykle levnější než pojistit hotový zkolaudovaný dům. Například u České pojišťovny získáte pro první rok pojištění novostavby slevu 50 %, u pojišťovny Kooperativa slevu 25 % pro rodinné domy ve výstavbě. Pojišťovna Uniqa nabízí …

Na kolik pojistit

Lámete si hlavu s tím, na kolik rozestavěný dům pojistit? Platí, že rozestavěný dům se pojišťuje na takovou pojistnou částku, která odpovídá hodnotě dokončeného domu. Co to znamená? Pokud je váš rozpočet na dům, který stavíte, 2,5 milionu korun, pojistěte si stavbu na 2,5 milionu korun. Kdyby vás potom postihla pojistná události, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění v rozsahu skutečně vzniklé škody.

Když dostavíte…

Když jednoho dne zajásáte a dům je hotový, nezapomeňte v samé radosti dokončené bydlení dobře pojistit. Škody na novém domě by se totiž mohly vyšplhat do značně vyšších částek. Na rozdíl od rozestavěného domu má nový dům už vnitřní vybavení. Kromě nemovitosti je tedy dobré pojistit i domácnost a s ní i všechno vybavení.

Nezapomínejte ani na okna či tapety

Pokud vám vypukne v bytě požár nebo vám vyteče pračka a máte zaplavenu značnou část bytu, s největší pravděpodobností to odnesou i vaše podlahy, tapety, dveře nebo dlažby. To může potvrdit paní Nováková, které od hořící svíčky chytl obývák a než stačili sousedi přivolat hasiče, požár jí zničil polovinu bytu. Náklady na opravu se vyšplhaly na 300 tisíc korun. Bylo totiž potřeba nejen nově vymalovat a položit nové podlahy, ale i vyměnit dveře a okna. Jak je to vlastně s pojištěním tzv. stavebních součástí jako jsou právě podlahy, malby, dveře či okna? Je-li pojištěna budova, jsou spolu s ní pojištěny její stavební součásti. Dejte však pozor na to, že pojistné plnění může být limitováno. Například u pojišťovny Uniqa je pojistné plnění při krádeži stavebních součástí limitováno 30 000 Kč. Jak je to u domácnosti? „V rámci pojištění domácnosti můžete sjednat pojištění stavebních součástí, respektive pojištění nákladů na opravu poškozených nebo znovupořízení zničených stavebních součástí, které tvoří vnitřní prostor bytu. Jde například o dveře, okna, malby, tapety, obklady, dlažby a podobně,“ říká Václav Bálek z České pojišťovny.

Pár rad na závěr:

  • Než podepíšete pojistnou smlouvu, podrobně se seznamte s jejím obsahem.
  • Stavbu pojišťujte na novou hodnotu, aby vám v případě zničení pojišťovna vyplatila částku, která vám umožní pořídit si nové bydlení.
  • Pokud si chcete snížit placené pojistné, sjednejte si spoluúčast.
  • Pokud máte svůj byt nadstandardně zabezpečen (například bezpečnostními dveřmi, roletami, mřížemi, napojením na pult centralizované ochrany), pak můžete požadovat za pojištění domácnosti slevu z pojistného ve výši až 20 %. li>
  • Více o pojištění se dozvíte na www.ceskapojistovna.cz.

    Publikováno: 15. 12. 2008, Autor: Česká pojišťovna (text a foto) , Profil autora: Redakce