reklama

Kalamity – kruté hříčky přírody

Nejen na katastrofální záplavy před lety, tíhu sněhu a námrazy, loňské i letošní vichřice, ale i na další živelné události nevzpomínají někteří lidé právě v dobrém. V mnoha případech je totiž vytrestalo vlastní přesvědčení, že jim se přece nemůže nic stát.

Kalamity – kruté hříčky přírody

Kalamity si pravidelně vybírají svoji daň, přinášejí pocit zmaru, ztrátu hmotných statků a mnohdy i újmy na zdraví. Po škodách z tíhy sněhu, která na Čechy a Moravu udeřila v zimě 2006, přišlo více než 400 klientů ČP o svoji střechu nad hlavou, nejčastěji na severní Moravě – 110. Naštěstí valná většina majetkových škod byla více či méně složitě opravitelná nebo nahraditelná. Nejčastěji měli mobilní technici po prohlídkách ve fotoaparátech poškozené střešní krytiny a tesařské nebo klempířské konstrukce.

Sněhové kalamity – kruté hříčky přírody
Sněhové kalamity – kruté hříčky přírody

U střech je situace komplikovanější

Tíha sněhu a námrazy či jejich sesuv jsou nejčastějšími zimními škodami na nemovitostech. Poškozují často střechy domů, nebo dokonce mohou způsobit jejich zřícení, v extrémních případech i zboření celého domu. Pokud se stane drobná škoda, pak by majitelé měli, a také to tak i v případě sněhové kalamity dělali, v rámci možností alespoň provizorně zakrýt poškozenou stření krytinu, aby nedocházelo ke zvětšování již vzniklé škody, například zatékáním. Zbytky poškozené krytiny, stavebních konstrukcí a dalšího zničeného stavebního materiálu je účelné ponechat v místě pojištění pro případnou kontrolu technika. Do žádných zásahů nebo oprav by se poškození neměli pouštět v případech, kdy jde o rozsáhlou škodu. To platí nejen v případě rizika sněhu, ale i jiných živlů.

U střech je situace komplikovanější
U střech je situace komplikovanější

Všechno zlé je pro něco dobré…

Živelní kalamity však někdy přinášejí i různé zajímavosti. Život si zachránila důchodkyně ze severní Moravy, která v momentu zřícení svého domu odešla na zahradu. Hodinu před tím přitom procházela svým domem za doprovodu statika, který ji ujišťoval, že dům tíhu sněhu vydrží.Nikomu nemůže žádná pojišťovna na světě zaručit, že jeho majetek, mnohdy léty budovaný a zhodnocovaný, neutrpí žádnou újmu. Pojištění nemovitosti a domácnosti v sobě obvykle kryje rizika všech živlů, takže s pojištěním České pojišťovny se klienti nemusejí bát vody, větru, sněhu, krupobití, ale ani zlodějů či vandalů. A když už se jim něco přihodí, mají jistotu, že s kvalitním pojištěním je mu jeho pojistitel spolehlivým garantem urychleného napravení škod.

Více o pojištění se dozvíte na www.ceskapojistovna.cz.

Publikováno: 5. 1. 2009, Autor: Česká pojišťovna (text a foto) , Profil autora: Redakce