reklama

Malé ohlednutí za veletrhem Dřevostavby 2009

Při vyslovení pojmu dřevostavby, čili stavby ze dřeva, si většina laické veřejnosti představí něco na způsob srubů, nebo neizolovaných hospodářských staveb či přístavků typu dřevník nebo kůlna. Stavbu klasického obytného domu si spojujeme se zděnou konstrukcí, s cihlami a maltou. Přitom „dřevostavby“ jsou již běžně rozšířenou alternativou stavby zděné, jsou ekologické, nabízejí „bydlení v přírodě“ a jejich provoz je až o 90% levnější.

Malé ohlednutí za veletrhem Dřevostavby 2009

V Pražském veletržním areálu Letňany nedávno proběhl veletrh právě na toto téma – pod přiléhavým názvem Dřevostavby. Po čtyřech letech konání šlo o největší veletrh s využitím dřeva ve stavebnictví v České republice.Letos se této akce zúčastnilo 166 vystavovatelů z 10 zemí Evropy a počet návštěvníků přesáhl 48 000.

Mezi doprovodnými akcemi veletrhu byl pokus o zápis do České knihy rekordů – ROUBENKA ZA 24 HODIN. Pokus se zdařil a roubenka stála za neuvěřitelných 18,5 hodiny. Atraktivita akce byla korunována tím, že samotná stavba byla na veletrhu dokonce i prodána. Ne nadarmo se říká ekologické bydlení – zdravé bydlení. Toto stavení zhotovené ze 100% ekologického materiálu, bylo tepelně zaizolováno korkovou drtí, ve střeše opatřeno korkovou izolací a na podlaze byla položena korková podlaha a dlaždice. Těmto typům bydlení se říká ekologické bydlení, protože se odvíjí v první řadě z obnovitelnosti, resp. neobnovitelnosti použitých materiálů, potažmo tedy jejich zdrojů.

Dřevo má ve svém využití nepřeberné množství výhod. Je nejen tradičním materiálem, snadno opracovatelným a schopným vyhovět konstrukčním požadavkům, ale pochází z již zmíněných obnovitelných zdrojů. Je to právě dřevo, které se používá jako materiál pro stavbu tzv. pasivních nebo nízkoenergetických domů, jejichž náklady na vytápění mohou být až o 90 % nižší. Tímto typem bydlení se vlastně vracíme zpět k přírodě.

Jaké jsou tedy výhody dřevostavby obecně?

 • Provozní náklady jsou podle použité technologie zaručeně nižší než u běžných zděných staveb.
 • Dřevostavby jsou ekologické, protože stavební materiál pochází z obnovitelných zdrojů.
 • Dřevostavby nabízejí „bydlení v přírodě“, neboť dřevo je přírodní materiál.
 • Dřevostavby nabízejí možnost stavebního řešení i velmi tradičním způsobem, např. tzv. roubenky.
 • Rychlost výstavby.
 • Ceny dřevostaveb jsou srovnatelné a podle technologie i nižší než objemově stejné zděné stavby.
 • Stalo se už tradicí, že během čtyř dnů trvání veletrhu probíhaly odborné přednášky o aktuální realizaci dřevostaveb dokončených v České republice (převážně v uplynulém roce 2008), dále pak fundované přednášky domácích i zahraničních architektů pod názvem SALON DŘEVOSTAVEB. Pro zájemce o tuto problematiku byly pak k dispozici různé dokumenty i rozsáhlá odborná literatura soustředěná právě ve vystavovacích prostorách. Na jednom místě si tak mohli návštěvníci udělat přehled o současné české architektuře dřevostaveb a zároveň získat srovnání se špičkovou zahraniční tvorbou. Dřevostavby se na Salonu představily nejen jako technologická či materiálová alternativa, ale také jako reprezentativní alternativa životního stylu.

  Jádrem Salonu byla oborově specializovaná výstava, která prezentovala architektonicky, konstrukčně i dispozičně zajímavé dřevostavby realizované v České republice. Pro výběr staveb do výstavy byla a je určující kvalita architektury stejně jako aktuálnost realizace. Podrobnosti o konkrétních dřevostavbách se návštěvníci dověděli na přednáškách v otevřené posluchárně, která byla součástí prostoru Salonu dřevostaveb. Zájemce o vlastní dřevostavby jistě zaujaly poznatky a zkušenosti týkající se její realizace nejen z úst samotných architektů, ale zároveň i zkušeností samotných investorů staveb. Byla to jedinečná příležitost, jak získat kompletní informace od autora i uživatele dřevostavby. Konfrontaci domácí tvorby se zahraničím provedli architekti z Finska, Norska a Rakouska, kteří na Salonu vystoupili v pátek a v sobotu. Na jejich přednáškách se mohli zájemci přesvědčit o širokých možnostech využití dřeva v architektuře nejen rodinných domů, ale také kancelářských budov nebo kulturních center. Jako zpestření celého podniku posloužila projekce dokumentů, multimediální prezentace nebo tematická literatura v bookshopu. Zde byla návštěvníkům nabídnuta k zakoupení i nová Ročenka dřevostaveb, která rekapituluje výstavu a je tak uceleným průvodcem po současné české architektuře dřevostaveb.

  Na tomto úspěšném veletrhu proběhla také soutěž o nejkrásnější dřevostavbu roku 2008, jíž se zúčastnilo několik set hlasujících. V kategorii montované konstrukce dřevostaveb zvítězila společnost DOME CZECH s.r.o.. V kategorii srubové konstrukce dřevostaveb zvítězila společnost Dřevomont AZ s.r.o..

  Více na www.terinvest.cz.

  Publikováno: 14. 3. 2009, Autor: Terinvest, spol. s r.o. (Tisková zpráva) , Profil autora: Redakce