reklama

Fagor – co o něm možná nevíte

O produktech ze sortimentu Fagor jsme vás na našich stránkách již informovali. Dnes pro vás máme několik informací z historie firmy, které jste možná neznali, neboť tato firma byla v našich zeměpisných šířkách ještě před několika lety naprosto neznámou značkou. A dnes patří k pěti nejvýznamnějším výrobcům bílé techniky v Evropě.

Fagor – co o něm možná nevíte

Výrobky od Fagoru již tvoří nedílnou součást nespočetného množství domácností v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Co však o této značce víme? Odkud pochází? Jaká je její historie, současnost a co nového od ní lze očekávat? Pokusme se na některé z těchto otázek stručně odpovědět.

Vývoj Fagoru věrně odráží bouřlivý rozvoj a pohnutou historii regionu, ve kterém Fagor vznikl. Kolébkou skupiny Fagor je Baskicko, nádherná oblast nacházející se na severu dnešního Španělska. Jestliže ještě před půl stoletím se Baskicko řadilo mezi zaostalé kouty Španělska, dnes je díky svému hospodářskému potenciálu i výkonnosti spolu s Katalánskem a Madridem považováno za „motor ekonomiky“ celé země.

Historie firmy Fagor
Historie firmy Fagor

V roce 1956 vzniká v Mondragonu malá dílna na výrobu petrolejových lamp a kamen. Počáteční jména zakladatelů této dílny daly jméno nově vzniklé firmě – ULGOR, která již od svého počátku fungovala na principu družstevnictví. Družstvu se neobvykle dařilo, a tak postupně rozšířilo výrobu o seleniové desky, autodílny, sporáky na butan aj. Zároveň se významně zvyšoval počet členů tohoto družstva.

Koncem padesátých let minulého století byla zaregistrována obchodní značka Fagor a v osmdesátých letech byla různým odnožím firmy vtisknuta jednotná firemní prezentace, používající jako základ logo FAGOR. S postupným rozvojem a nutností reagovat na měnící se požadavky trhu došlo k diverzifikaci výroby a vzniku samostatných firem.

Historie firmy Fagor
Historie firmy Fagor

Historický vývoj firemního loga

Vynikající ohlas na trhu vede v 70. letech k zahájení výroby sporáků nové generace a nově také chladniček a automatických praček. Již v roce 1974 sjíždí z výrobních linek první myčka Fagor. Příznivý vývoj výrazně narušila celosvětová krize poloviny 80. let. K jejímu překonání přispěl program přestavby výrobních závodů a zavedení nejnovějších technologií do výroby. Rok 1986 znamená nejen pro Fagor, ale pro celé Španělsko významný mezník v dalším rozvoji. Země se připojuje k Evropskému společenství, základu dnešní Evropské unie. Ve Fagoru dochází k dalšímu bouřlivému rozvoji a nabídnuté příležitosti je využito k expanzi na zahraniční trhy.

V roce 1994 vzniká FAGOR ELEKTRO, s.r.o. se sídlem v Praze s působností v ČR a SR, první pobočka Fagoru v zemích bývalého východního bloku. Pobočka v Budapešti zahajuje činnost o 5 let později. Prodejními hity jsou tradičně chladničky a pračky, přidávají se k nim varné desky, pečicí trouby a myčky nádobí. Společný podnik Fagoru a Vaillantu, firma Geister Gastech v baskické Bergaře, zahajuje činnost v roce 1997 a okamžitě se stává největším evropským výrobcem plynových průtokových ohřívačů.

V polovině 90. let se Fagor stává největším výrobcem tlakových hrnců na světě a to díky zprovoznění joint-venture Shanghai Vacuum Flash v Číně. Tím však expanze zdaleka nekončí. V roce 2000 získává Fagor většinový podíl v závodu Wrozamet v polské Wroclavi, největším polském výrobci sporáků. Dnes tato firma nese název Fagor-Mastercook a vyrábí nejen sporáky, pečicí trouby a varné desky, ale také chladničky, či vrchem i předem plněné pračky.

V roce 2001 však dostává Fagor nečekanou ránu. Zcela shořel centrální sklad ve Vitorii o rozloze 50 000 m2 a s ním i 210 000 chladniček, praček, sušiček a sporáků, připravených k expedici odběratelům. Nesmírným úsilím se podařilo tuto nečekanou ztrátu vyrovnat a již o rok později byl na stejném místě otevřen nejmodernější sklad bílé techniky v Evropě o rozloze 72 000 m2.

V roce 2005 dochází k dalšímu klíčovému momentu – Fagor získává 100% kontrolu nad největším francouzským výrobcem bílé techniky, firmou BRANDT (vlastník značek Thomson – bílá technika, De Dietrich, Brandt, Ocean aj.).

Skupina Fagor v současné době disponuje řadou výrobních závodů ve Španělsku, Francii, Polsku, Maroku a Číně a zařadil se mezi pět největších výrobců bílé techniky v Evropě, exportující svoje výrobky do více jak 80 zemí všech čtyř kontinentů. V dalším rozvoji sází firma na digitalizaci domácností, nejnovější technologie a šetrnost vůči životnímu prostředí. Digitální domácnosti, využívající IT při dálkovém ovládání a získávání informací o činnosti spotřebiče jsou již ve FAGORu skutečností. Tisíce španělských domácností již tento systém využívají a je jen otázkou času, kdy se s tímto generačně novým řešením setkáme i v České republice.

Více se dozvíte na www.fagorcz.cz.

Publikováno: 19. 8. 2009, Autor: Fagor, (text a foto), Profil autora: Redakce