reklama

Okentěs: Recept na úspory a lepší komfort bydlení

Jedním z předpokladů spokojeného a ekonomického bydlení je zabránění únikům tepla z domu či místností, ke kterým dochází zejména netěsnostmi oken a dveří. Starší dřevěná nekvalitní okna sesychají, mění tvar, kroutí se vlivem teplotního namáhání a dlouhodobého působení slunce, větru, sněhu, deště a mrazu.

Okentěs: Recept na úspory a lepší komfort bydlení

Úspory, komfort bydlení a okentěs

U takovýchto oken často dochází rovněž k oddělování rámů od obvodového zdiva, objevují se průniky pod parapety apod. Problém netěsností se objevuje zejména u starších bytových a panelových domů, jejichž stáří někdy kolem padesáti let doslova žádá o kompletní rekonstrukci.

Úspory, komfort bydlení a okentěs

Majetkové vztahy a často individuální přístup majitelů a uživatelů jednotlivých bytů však mohou způsobovat komplikace při sjednávání plánované rekonstrukce formou generální výměny oken a balkonových dveří, a tak bývá na uživatelích, aby se rozhodli alespoň prozatímně řešit existující netěsnosti aplikací různých těsnění do oken a dveří.

Specialistou na tuto problematiku je firma Okentěs z Valašského Meziříčí, která problematice zatěsňování věnovala zvýšenou pozornost na výstavě Wood-Tec v Brně. Ve své expozici představila široké spektrum produktů pro snížení energetických ztrát bytů, rodinných domů a bytových domů včetně panelových. Návštěvníci se mohli seznámit s různými druhy těsnění, těsnicími lištami, samolepicími materiály, okenními a dveřními lištami, izolací spár, se stavební chemií, ale i s prostředky kotevní techniky, příslušenstvím a potřebným nářadím.
Okentěs: Recept na úspory a lepší komfort bydlení
Okentěs: Recept na úspory a lepší komfort bydlení
Okentěs: Recept na úspory a lepší komfort bydlení
Okentěs: Recept na úspory a lepší komfort bydlení
Okentěs: Recept na úspory a lepší komfort bydlení
Okentěs: Recept na úspory a lepší komfort bydlení

Princip funkce těsnění (zde model planet RH), lišta kopíruje zakřivený tvar podlahy.

Mezi vystavovanými exponáty se objevila řešení těsnění spár pode dveřmi formou nejrůznějších klasických kartáčů a těsnicích gumových a silikonových lišt, ale zvýšenou pozornost si jistě zasloužilo padací těsnění Planet pro jednokřídlové a dvoukřídlové dřevěné, hliníkové, plastové i kovové dveře. Padací těsnění je zajímavé nejen kvůli principu funkce, ale také proto, že dokáže řešit utěsnění mezery mezi dveřmi a nerovnou podlahou – přesně totiž kopíruje zvlněný či jinak nerovný profil podlahy. Mechanismus padacího těsnění se montuje snadno do vyfrézované drážky ve spodní části dveří. Drážka měří na šířku pouhých 13 mm a na výšku 30 mm.

„Při otevřených dveřích zůstává těsnicí prvek skryt ve dveřích, při zavírání dveří se těsnění vysune a uzavře prostor mezi dveřmi a podlahou přímo pod půdorysem dveřního křídla. Odpadá tedy nejen nutnost instalace prahů, ale naopak – v případě potřeby je možné prahy zcela odstranit. Takové řešení je velmi výhodné pro bezbariérový přístup, tedy všude tam, kde se pohybují osoby na kolečkovém křesle nebo osoby starší, či osoby s problematickou chůzí u nichž by hrozilo riziko pádu. Instalace padacího těsnění je otázkou investice od 300 Kč do 1000 Kč v případě standardních dveří, ale existují i varianty pro požární dveře nebo další speciální použití,“ vysvětluje Ing. Marta Běhalová u modelu dveří.

video

Těsnění od švýcarské firmy Planet dokáže řešit zdvih (a tedy i nerovnosti) až do 25 mm, přičemž je schopno vyrovnat šikmý rozdíl až 15 mm v šířce dveří 1000 mm. Těsnicí profil je vyroben z kvalitního měkkého silikonu, který dokáže účinně zabránit průvanu a únikům tepla z interiéru. Slouží však také jako výborná protihluková izolace – výrobce udává hodnotu útlumu hluku do 42 dB. Firma nabízí také padací těsnění pro dodatečnou viditelnou montáž lišty na spodní hranu dveřního křídla bez nutnosti frézování drážky do dveří a rovněž i speciální padací těsnění pro posuvné a skleněné dveře.

video
video
video
video

Instruktážní řez dveřním profilem se zabudovanou těsnicí lištou objasňuje princip fungování padacího těsnění.Stavěcí kolík při kontaktu s rámem dveří zajede do dveřního křídla. Zabudovaný mechanismus převede jeho pohyb do automatického vysunutí těsnicího profilu směrem dolů. Po otevření dveří se stavěcí kolík vysune a těsnicí profil zajede zpět do dveří.

V bohaté katalogové nabídce firmy Okentěs najdou řemeslníci, kutilové a výrobci oken a dveří spoustu nápadů, instruktážních postupů i odborných textů, díky nimž mohou snadno a s relativně malými náklady zlepšit podmínky bydlení, snížit energetické ztráty úniků tepla a nabídnout nadstandardní uživatelský komfort za příjemné ceny.

Více se dozvíte na www.okentes.cz

Publikováno: 9. 3. 2010, Autor: Okentěs (text ,foto a video) , Profil autora: Redakce