reklama

Fasáda roku 2009: Nominace vyhlášeny

V únoru se v Brandýse nad Labem sešla odborná porota, aby vybrala kandidáty do finále již 10. ročníku celostátní soutěže Fasáda roku. Do soutěže pořádané společností Baumit se letos přihlásilo úctyhodných 177 staveb. Odborná porota vybrala dvacet nominací z obou hlavních kategorií. Z nich bude vyhlášeno celkem devět oceněných staveb na slavnostním galavečeru, který se uskuteční 15. dubna 2010 v Hudebním divadle Karlín.

Fasáda roku 2009: Nominace vyhlášeny

Jasně vymezené hranice

U přihlášených staveb se již tradičně hodnotí jejich fasáda z inovačního hlediska, dále architektonické ztvárnění, ale i množství použitého materiálu Baumit. Pravidla jsou jasně nastavena a poměrně úzce vymezená kritéria do velké míry ulehčují rozhodování. Nehodnotí se pouze pohledové, ale i stavebně-fyzikální hledisko fasád.

Novostavby ovládla „šedá“ Praha

Nominované novostavby letos bohužel zcela jednoznačně ovládla Praha: z deseti nominovaných staveb se pouze dvě nacházejí mimo ni. Jedná se o nákupní centrum Atrium v Hradci Králové a centrálu společnosti Pekkas v Plzni. Obchodní dům Atrium se může pochlubit zajímavou, technicky velmi náročnou fasádou složenou z kontaktního tepelně izolačního systému s keramickou povrchovou úpravou, která je ukázkou současných technologických a materiálových možností. Krom toho se mezi nominacemi odlišuje zemitou barvou, která vyniká nad převládajícími šedobílými kompozicemi.

Fasáda roku 2009: Nominace vyhlášeny
Fasáda roku 2009: Nominace vyhlášeny
Fasáda roku 2009: Nominace vyhlášeny
Fasáda roku 2009: Nominace vyhlášeny

Rekonstrukce panelových domů mile překvapily

Oproti letům minulým se mezi nominovanými snížil podíl zajímavých rekonstrukcí historických budov. Na druhou stranu potěšilo několik velmi vydařených sanací panelových domů. Ty se často stávají obětí lidové tvořivosti, která vskutku nezná hranic. Nominovaná řešení příjemně překvapila decentní a zároveň nápaditým a vtipným zpracováním rekonstrukcí, které poslouží jako inspirace pro ostatní.

Fasáda roku 2009: Nominace vyhlášeny
Fasáda roku 2009: Nominace vyhlášeny

Společnost Baumit patří na evropském trhu v segmentu zateplovacích systémů a suchých maltových a omítkových směsí k lídrům. Značka Baumit se vyznačuje kvalitou a uceleným sortimentem výrobků. Díky inovaci a neustálému technologickému vývoji, který reflektuje nejrůznější požadavky zákazníků, patří ke špičce oboru. Výrobky Baumit jsou rozšířeny v osmadvaceti zemích Evropy a v Číně. V České republice působí Baumit, spol. s r.o. od roku 1992.

Ve třech závodech v České republice vyrábí Baumit stavební hmoty za dodržení těch nejpřísnějších evropských požadavků pro oblast užití „fasády-omítky-potěry“ v širokém uplatnění od sanace objektů v památkové péči až po výstavbu moderních staveb nízkoenergetických a pasivních domů.

Baumit platí za inovativní, dynamicky se rozvíjející společnost podle svého hesla „Nápady s budoucností.“

Více informací o společnosti Baumit spol. s r.o. najdete na stránkách www.baumit.cz.

Publikováno: 22. 3. 2010, Autor: Baumit spol. s r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce