reklama

Ytong dobyl čínské EXPO

Od května do října bude žít čínská Šanghaj světovou výstavou EXPO. Její motto "Lepší město - lepší život" reaguje na požadavek udržitelné výstavby měst. Na tuto naléhavou výzvou EXPA letos odpověděly i vysoké nároky na podobu jednotlivých výstavních komplexů. Společnost Xella, výrobce pórobetonu Ytong, figurovala při výstavbě výstavních pavilonů na seznamu klíčových dodavatelů. Dokázala, že se v otázce energeticky úsporného stavění oprávněně uchází o pozici lídra.

Ytong dobyl čínské EXPO

Asi nejdůležitějším současným trhem je čínský. Jako jediný zatím nepocítil krizi a díky dostatečným finančním rezervám drží v šachu i takové ekonomické giganty, jakými jsou Spojené státy. Průnik na čínský trh je tedy jedním ze základních předpokladů úspěšné mezinárodní obchodní politiky. Po letech nekontrolovaného boomu si ale i Čína začíná uvědomovat nutnost udržitelného stavění a začíná sledovat západní trendy. To se ostatně z velké míry odráží na Expu 2010. Pro koncern Xella představuje podíl na výstavbě výstavních komplexů vyznamenání a velké ocenění jejich stavebních materiálů, respektive jejich výroby. Materiál Ytong byl použit na výstavbu tří nejdůležitějších staveb celé výstavy, jakými jsou World Expo Center, Performance Center a Expo Theme Pavilion.

Xella dobyla čínskou světovou výstavu EXPO
Xella dobyla čínskou světovou výstavu EXPO
Xella dobyla čínskou světovou výstavu EXPO
Xella dobyla čínskou světovou výstavu EXPO

Zvlášť impozantně působí Performance Centre, stavba v netradičním tvaru létajícího talíře s kapacitou 18 tisíc sedících návštěvníků. Na její výstavbu bylo použito 10 000 m3 Ytongu. Nejvíce materiálu Ytong, se uplatnilo při výstavbě Tematického pavilónu, který má motto Expa reprezentovat. Všechny tři budovy budou sloužit i po výstavě.

O použití materiálu Ytong rozhodovaly ve všech třech případech podobné důvody: kromě krátkodobých benefitů, mezi které patří lehkost materiálu, dostatečná pevnost, únosnost a přesná výstavba, přináší Ytong všestranné výhody i z dlouhodobé perspektivy. Investoři na materiálu oceňují především výborné tepelně-izolační schopnosti, požární odolnost a dostatečnou zvukovou izolaci. Jedním z rozhodujících argumentů byla rovněž spolehlivá dodávka a rychlá výstavba, neboť realizace náročných výstavních projektů se pochopitelně neobešla bez nutnosti plnit šibeniční termíny.

Místní výrobní závod dodal Ytong též na švédský a marocký pavilon a stejně tak na francouzský regionální pavilon Rhone-Alpes. Obzvlášť tento komplex je vzorným příkladem energeticky úsporné stavby: provoz konferenčních prostor je obecně energeticky velmi náročný, přesto stavba odpovídá přísným evropským standardům na nízkoenergetický režim budov. Je postavena z tvárnic se součinitelem tepelné vodivosti 0,09 W/m2. Tato hodnota na sebe strhla nevídanou pozornost už při svém uvedení na trh dávno před přípravami Expa 2010.

Xella dobyla čínskou světovou výstavu EXPO
Xella dobyla čínskou světovou výstavu EXPO
Xella dobyla čínskou světovou výstavu EXPO
Xella dobyla čínskou světovou výstavu EXPO

YTONG se pro jedinečné tepelně izolační parametry používá především pro výstavbu bytových a rodinných domů, v nichž zajišťuje celoroční tepelnou a vlhkostní pohodu. Šetrná a energeticky nenáročná výroba společně s minimální energetickou spotřebou staveb řadí pórobeton YTONG mezi ekologicky nejšetrnější stavební materiály současnosti. Vysoká přesnost, nízká hmotnost, rychlost a jednoduchá technologie zdění jej předurčují také pro rekonstrukce všech typů staveb.

Bílý pórobeton YTONG se vyrábí výhradně z kvalitních přírodních surovin, jako je křemičitý písek, vápno, cement a voda. Je tak ideální pro stavby určené pro dlouhodobý pobyt lidí, včetně prostor se zvýšenými hygienickými požadavky. Jeho výrobu zajišťuje v České republice společnost Xella CZ. Kromě stavebního systému YTONG nabízí také ucelený sortiment vápenopískových tvárnic SILKA, které vynikají především výjimečnou únosností a extrémní zvukovou izolací. Spojením materiálů YTONG a Silka vznikají optimální stavební řešení pro běžné i speciální projekty občanské, bytové a průmyslové výstavby.

Více informací o společnosti Xella a jejím výrobním sortimentu najdete na www.xella.cz a www.ytong.cz.

Publikováno: 1. 5. 2010, Autor: Xella International GmbH (text a foto), Tisková zpráva, Profil autora: Redakce