reklama

Oranžová hřiště od ČEZ

Vzpomínáte? Zrezivělá prolézačka ve tvaru zeměkoule, ze země trčí podivné kovové pahýly, o kus dál pískoviště v lepším případě bez písku, v horším případě s pískem připomínajícím kočičí záchod. Houpačka s ulomenými sedátky a hlavní atrakce: žlutá skluzavka, zlověstně se pohupující při sebemenším náporu větru. Pod ní fronta dětí čekajících na svezení… Charitativní projekt Nadace ČEZ Oranžová hřiště chce, aby si na vesele barevných a bezpečných hřištích a sportovištích mohly hrát děti ze stále většího počtu měst a obcí České republiky.

Oranžová hřiště od ČEZ

„Pojď, půjdeme na hřiště.“

Roztržené tepláky, odřená kolena nebo vyražený mléčný zub, takové mohou být vzpomínky na stará hřiště. Existují i tací, jimž fobie z kovových konstrukcí a traumata ze skluzavek komplikují život dodnes. Podle studie Motolské nemocnice z roku 2004 bylo za bezpečná prohlášeno pouhých 16 % (!) dětských hřišť v ČR. Kromě žloutenky, toxoplasmózy a parazitů ohrožují zdraví dětí zejména úrazy. „S těžkým zraněním z hřiště je každý rok hospitalizováno průměrně 2 700 dětí. Obvyklou příčinou je pád na tvrdý podkladový povrch (beton, asfalt, udusaná hlína) z houpačky nebo prolézačky,“ vysvětluje doc. MUDr. Benešová, zakladatelka Centra úrazové prevence.

Jsou potřeba, ale kde na ně vzít?

Přestože bezpečnost dětských hřišť hlídají přísné evropské normy, stav je alarmující. Jak je to možné? Nákladné opravy starých nebo výstavbu nových hřišť jež by splňovala bezpečnostní a hygienické normy si mnohé obce a města ČR nedokáží samy financovat.

Překonávat tato finanční úskalí pomáhá obcím Nadace ČEZ projektem podpory výstavby dětských a sportovních Oranžových hřišť. Od svého vzniku v roce 2003 nadace podpořila výstavbu více než 144 hřišť částkou přesahující 202 milionů korun. Projekty Oranžových hřišť zohledňují nejnovější poznatky v oblasti bezpečné hry, podpory dětské kreativity a rozvoje motoriky. Důraz je kladen nejen na bezpečnost povrchu hřiště a jednotlivých herních prvků, či dodržení hygienických norem, ale také na estetické zpracování a kvalitu zázemí pro dospělý doprovod, protože dohled rodiče či staršího sourozence je nezbytný.

Jsou potřeba, ale kde na ně vzít?
Jsou potřeba, ale kde na ně vzít?

Oranžové hřiště

Desatero bezpečného hřiště

Jak bezpečné je vaše hřiště alespoň orientačně napoví následující Desatero. Oznámkujte vaše hřiště (každá odpověď ANO je za bod – bezpečné hřiště by mělo získat alespoň osm bodů).

  • Hřiště by mělo být jednoznačně označeno, je oplocené, aby na něj nemohli psi.
  • Vjezd, výjezd a únikové trasy na a z hřiště musí být kdykoliv přístupné a prosté překážek.
  • Hřiště se pravidelně uklízí, kontroluje a v případě nutnosti opravuje.
  • Povrch hřiště tvoří měkké materiály (písek, pryž, drť z kůry, dřevní štěpky apod.).
  • Herní prvky jsou z trvanlivých materiálů, mají oblé hrany, nejeví známky koroze či nestability.
  • Všechny herní prvky jsou funkční a bez závad, nikde netrčí hřebíky, šrouby či třísky.
  • Příčky na šplhání jsou všechny, neprotáčejí se a jsou umístěny tak, aby jimi dítě nemohlo propadnout. Herní prvky jsou úplné, nerozbité.
  • Ukotvení prolézaček je úplně zapuštěno v zemi, takže děti o ně nemohou zakopnout.
  • Písek v pískovišti je čistý (bez střepů, odpadků a nebo plevele). V době, kdy se nepoužívá, se zakrývá.
  • Na hřišti se kolem atrakcí nedrží voda.
  • Jak hledat správné hřiště

    Možná vás seznam vyděsil a v dobré víře teď zvažujete vynechat hry venku. Ale uměle vytvořeným světem bez nástrah byste dětem spíše uškodili. Venkovní hry mají prokazatelně pozitivní dopad na jejich fyzický i psychický vývoj. Posilují imunitu, rozvíjejí empatii, zručnost, šikovnost, představivost, soustředění. Děti mají lepší představu o reálném světě, kladněji se staví k živé i neživé přírodě, snáze navazují sociální vazby a v neposlední řadě méně často trpí nadváhou nebo obezitou. Pokud vaše hřiště v testu neprošlo, můžete s dětmi vyrazit na nejbližší Oranžové hřiště. Kde ho najít? Stačí otevřít oranžový seznam Oranžových hřišť.

    Připraveno ve spolupráci se společností ČEZ.

    Publikováno: 3. 6. 2010, Autor: madl + ČEZ (text), ČEZ (foto), Profil autora: Redakce