reklama

Nabíječka a diagnostická stanice v jednom

Když se dřív řeklo, že něco, někdo či určitá situace jsou "na baterky", nejednalo se o pochvalu. Ale časy se mění a dnes bychom bez nejrůznějších akumulátorů byli jako bez rukou. K tomu, aby akumulátory jež nám usnadňují či zpříjemňují život, byly vždy funkční a abychom věděli, kolik ještě máme "šťávy", slouží chytrá rychlonabíječka Voltcraft.

Nabíječka a diagnostická stanice v jednom

Rychlonabíječka Voltcraft IPC-1 zajistí diagnostiku i odpovídající aktivní péči o NiCd a MiMH akumulátory. Hodí se pro články o kapacitě až 3000 mAh typu AA (tužkové) a AAA (mikrotužkové). Nabíječka je řízena mikroprocesorem a nabízí čtyři programy: nabíjení, vybíjení, testování a regeneraci. Součástí dodávky je bohaté příslušenství: síťový zdroj, 12V zdroj pro nabíjení z autobaterie, dvě sady NiMH akumulátorů Conrad AA 2500 mAh, čtyři adaptéry na typ C (malý monočlánek), čtyři adaptéry na typ D (velký monočlánek) a praktická brašnička. Síťový zdroj je univerzální pro napětí 100 – 240 V a frekvenci 50/60 Hz.

Jak to funguje

Přehledný displej je rozdělen na čtyři segmenty a podává průběžně informace o každém akumulátoru zvlášť. Jakmile nabíječku zapneme, objeví se na displeji pro každou šachtu nápis “null“. Po vložení akumulátorů se na 4 sekundy zobrazí na displeji jejich aktuální napětí. Poté začne automaticky proces nabíjení proudem 200 mA. Pokud spěcháme a chceme nastavit vyšší nabíjecí proud, provedeme nastavení tlačítkem “CURRENT“ do 8 sekund po vložení prvního akumulátoru. Hodnotu proudu je možné volit po skocích na 200, 500, 700 a 1000 mA. Pro nabíjení dvojice akumulátorů v šachtách 1 a 4 můžeme zvolit proud 1500 nebo 1800 mA.

Jak to funguje
Jak to funguje

Tlačítkem “MODE“ provádíme volbu programu buď pro všechny šachty nebo pro jedinou šachtu, kterou jsme předem vybrali jedním z tlačítek “1-2-3-4“. Informace o průběhu nabíjení si můžeme prohlížet po stisknutí tlačítka „DISPLAY“. Kromě nabíjecího proudu tak zjistíme dobu nabíjení nebo vybíjení, aktuální napětí článku a dosaženou kapacitu v mAh/Ah.

Dosažení plného nabití akumulátoru je detekováno funkcí “Minus Delta U“. Na displeji příslušné šachty se objeví nápis “Full“ a program přepne do režimu udržovacího nabíjení. Typická doba nabíjení pro akumulátory o kapacitě 2000 mAh je 70 minut.

Jak to funguje
Jak to funguje
Jak to funguje
Jak to funguje

"Léčí" i starší akumulátory

Pro starší akumulátory, které již vykazují paměťový efekt, je vhodná funkce regenerace. Díky měření kapacity a automatickému srovnávacímu měření nabíječka IPC-1 bezpečně rozpozná slabé akumulátory. Podle zjištěné charakteristiky zahájí program, který zahrnuje impulzní nabíjení a vybíjení akumulátoru. Díky této funkci získají opět svoji plnou kapacitu. Vložíme-li do nabíječky poškozený akumulátor, který nelze nabít, zůstane na displeji nápis “null“.

Jak to funguje
Jak to funguje

Nabíječka má ochranu proti přepólování a přehřátí. Jakmile teplota akumulátoru nebezpečně stoupne, proces nabíjení se přeruší a na displeji se objeví hodnota nabíjecího proudu “000 mA“. Proces nabíjení pokračuje až po dostatečném ochlazení akumulátoru proudem 200 mA.

Nabíječka IPC-1 je lehká a kompaktní a díky svým vlastnostem a jednoduché obsluze patří k oblíbeným výrobkům značky Voltcraft. Můžete ji zakoupit v internetovém obchodě www.conrad.cz

Publikováno: 2. 12. 2010, Autor: Jiří Jan a Conrad Electronic s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce