reklama

Odstraňujeme plísně

Určitě každý z nás ví nebo tuší co vše mohou plísně v domácnosti způsobit. Plísně jsou špatní spolubydlící, způsobují skvrny a zápach. Produkují navíc nebezpečné plísňové toxiny, které jsou jedovaté, silně alergenní a v řadě případů i karcinogenní. Plísně v bytech, domech a na fasádách je proto nutné hubit.

Odstraňujeme plísně
Odstraňujeme plísně
Odstraňujeme plísně

Toxiny se šíří ovzduším spolu se spórami plísní, ale také prostředím, ve kterém plísně rostou, tj. malbou, omítkou, zdivem apod. Odstranění plísní z povrchu proto nestačí.

Nejpoužívanějšími prostředky proti plísním na trhu jsou přípravky na bázi chlornanů. Po nastříkání na plíseň to v ní pěkně zašumí, povrch plísně se krásně vybělí, splyne s okolní bílou malbou a my nabudeme dojmu, že požadovaného efektu bylo dosaženo. „Mámo, pojď se podívat, jak ta plíseň krásně zmizela.“V tomto případě se však nenechte oklamat estetickým účinkem. Chlornan sice zahubí a vybělí povrch plísně, současně se však touto chemickou reakcí přemění na chlorid (většinou chlorid sodný – kuchyňskou sůl) a tím definitivně a navždy ztratí svůj účinek. Pod vybělenými plodnicemi plísně, v hloubce vrstvy malby (omítky, zdiva) zůstává podhoubí, které není ve většině případů chlornanem vůbec zasaženo, žije dál a po čase vytvoří nové plodnice plísně. A to není zdaleka všechno. Vzniklý chlorid zůstává rozpuštěný ve vlhkosti na ošetřené ploše, udržuje zavlhčení této plochy a vlastně tak zlepšuje podmínky pro růst plísní. Zjednodušeně řečeno plíseň ještě přikrmuje. Proto je nutné tyto přípravky pro udržení efektu používat stále častěji, ve stále kratších intervalech.

Odstraňujeme plísně
Odstraňujeme plísně

Pro skutečné odstranění plísní je třeba nasadit těžší kalibr. Myši také nehubíme cukrem, ale sáhneme po pořádném jedu. Proto doporučujeme použít přípravky na zcela jiné bázi, s dlouhodobým účinkem. Doporučujeme výrobek SANATHERM odstraňovač plísní. Použití tohoto přípravku není spojeno s okamžitým vizuálním efektem (vybělením), o to větší a dlouhodobější je však jeho účinek na plísně.

Odstraňujeme plísně
Odstraňujeme plísně
Odstraňujeme plísně
Odstraňujeme plísně
Odstraňujeme plísně
Odstraňujeme plísně
Odstraňujeme plísně
Odstraňujeme plísně

Veškeré porosty plísní je třeba před aplikací protiplísňového přípravku nejprve mechanicky odstranit. Nejlépe navlhčením a oškrábáním nebo umytím houbou. U fasád doporučujeme vysokotlaké mytí. Plísně se nesmí odstraňovat za sucha! Do ovzduší by se dostalo velké množství spór, které mohou být při vdechování nebezpečné. Mechanické odstraňování plísní není samoúčelné. Umožní přípravku proniknout hlouběji ke kořínkům. Očištěné místo necháme dobře uschnout a teprve poté aplikujeme SANATHERM odstraňovač plísní. Povrch je třeba maximálně prosytit, aby přípravek co možná nejvíce pronikl do podkladu a zasáhl podhoubí. Kromě toho tak vytvoříme zásobu účinných látek, bránící novému napadení.

Ošetřené místo doporučujeme opět vymalovat. K tomu je vhodné použít nátěrové hmoty, které plísním odolávají, aby plíseň v budoucnu nevyrostla na novém nátěru.

Více informací naleznete na www.austis.cz

Publikováno: 7. 1. 2011, Autor: Austis (text a foto) , Profil autora: Redakce