Co vadí lidem na dřevu je jeho ve vztahu k povětrnostním vlivům malá trvanlivost: že se mění jeho barva, že hnije, a také že chutná broukům a houbám. A co vadí na plastu? Pro většinu z nás bývá nepříjemný na dotyk a jeho mechanické vlastnosti mohou být nevypočitatelné. Nic z toho neplatí pro WPC, kterou totiž tvoří směs dřeva a polymeru. Terasy z něj nabízí společnost SDM servis.


Dřevoplast WPC je zcela unikátní materiál: dřevo v něm zastupuje dřevěná „mouka“, tedy rozmělněná dřevěná vlákna, která se na konečném výrobku podílejí padesáti až pětasedmdesáti procenty. Druhou složkou jsou polymer a plasty, tedy termoplastické pryskyřice polyethylen, polypropylen a polyvinylchlorid, PVC může být také recyklované. Obecně platí, že větší podíl recyklovaného plastu ve WPC dává výrobku větší tvrdost, ale pozor – i křehkost. Polymery doplňují mimo jiné maziva, anorganická plniva, barviva a také prostředky zpomalující hoření.


Jak se „peče“ WPC…
Princip termoplastických kompozitů není novinkou, v devadesátých letech se ve Spojených státech masivně začaly uplatňovat především v automobilovém průmyslu při zpracování palubních desek, ale i ve výrobě piknikového nábytku, průmyslových podlah i okenních a dveřních profilů. Zásoby dřeva jsou obnovitelné a také hotové výrobky lze v případě jejich dožití opětovně recyklovat. Ve výrobě se jednotlivé složky v určeném poměru namíchají a roztaví. Směs se pak slisuje a následuje řízené chlazení: celý proces probíhá plynule a trvá několik hodin.


…a na co se používá
Výhody dřevoplastu WPC se nejpronikavěji projeví při venkovním použití, tedy tam, kde na klasický dřevěný materiál nejvíc působí slunce a déšť. Ploty, zábradlí a především terasy z něj jsou přírodními vlivy prakticky nezničitelné. To lze využít i při obkládání stěn domů a nebo pro zahradní nábytek. Proto je WPC tolik využíván především na terasách, balkonech a kolem zahradních bazénů. Pokud je povrch „prken“ z něj opatřen drážkami, nekloužou, navíc jsou na dotek příjemná, třísku si na nich do nohy nevrazíte. Jsou stálobarevná a prakticky bezúdržbová, což ocení každý, kdo měl co do činění s údržbou dřevěných ploch v exteriéru: odpadá periodicky se opakující ochrana před biologickými nepřáteli, natírání i konzervace, které navíc citelně lezou do peněz. Předpokládá se, že WPC vydrží od třiceti, do padesáti let, čemuž odpovídá i záruka, kterou na tento materiál společnost SDM Servis poskytuje – pět let na duté profily a až pětadvacet na deskový materiál.
Více na www.wpccentrum.cz.
Publikováno: 1. 3. 2011, Autor: Jiří Jan a SDM Servis, s.r.o. (text), SDM Servis, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Redakce